Sú nedotknuteľní. Môžu všetko. Dokonca aj vraždiť!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Existujú ľudia, ktorí si namýšľajú, že sú výnimoční a môžu všetko. Aj vraždiť.

Ako napísal už Dostojevskij vo svojej knihe Zločin a trest, „obyčajní musia žiť v poslušnosti a nemajú právo prestupovať zákon, lebo sú predsa obyčajní. A výnimoční majú právo páchať akýkoľvek zločin a akokoľvek prestupovať zákon práve zato, že nie sú obyčajní.“
Presne o nich je nový dobrodružno-detektívny triler Výnimoční ľudia.

Je rok 1996 a jeden z najvýznamnejších francúzskych intelektuálov Jacques Gaillard zmizol. Jediná indícia, ktorú po sebe zanechal, je tajuplná poznámka v diári na pracovnom stole. Mad à minuit. Čo má byť o polnoci? Čo znamená to „mad“?
Polícia si nevie rady a prípad upadne do zabudnutia.

Peter May: Výnimoční ľudia

Existujú ľudia, ktorí si namýšľajú, že sú výnimoční a môžu všetko. Aj vraždiť.

Presuňme sa do roku 2006. Do vyšetrovania odloženého prípadu sa púšťa Škót Enzo. Už dvadsať rokov žije vo Francúzsku, vyštudoval kriminalistickú biológiu, slúžil v Glasgowe ako šéf biologického oddelenia. Venoval sa analýze krvných stôp, vzoriek DNA a bol odborníkom na profiláciu sériových zločincov. Momentálne však učí na univerzite a vedie takpovediac pokojný, nezáživný život.

Enzo prijal výzvu priateľov a stavil sa, že dokáže vyriešiť starú vraždu s pomocou moderných metód. Vybral si jednu z nevyriešených vrážd francúzskeho novinára Raffina, ktorý si ich zakladá do zložky najväčších nevyriešených vrážd.
Čoskoro nájde v parížskych katakombách lebku bez vlasov a chlpov. A tiež tajomnú truhlicu s piatimi predmetmi, ktoré na prvý pohľad nemajú nijaké prepojenie. Analýza dokazuje, že lebka patrila zmiznutému profesorovi a Enzovi sa v žilách rozprúdi krv. Je na stope…

„Človek musí mať dôvod, pre ktorý niekomu odreže hlavu a ukryje ju do truhlice s piatimi zdanlivo nijako nesúvisiacimi predmetmi.“

Dá sa stará vražda vyriešiť modernými postupmi?
Enzo pátra spolu s novinárom Raffinom, pridáva sa k nim psychologička Charlotte a Enzova žiačka Nicole. Začnú lúštiť význam predmetov v truhlici, ktoré ich postupne zavedú k ďalšej truhlici. V nej nových päť predmetov a ďalší kus profesorovho tela…
Kto rozštvrtil významného vedca pred oltárom, kde sa zvykol modliť? A prečo to vrahovia urobili tak brutálne a drasticky?
Enzo za pár dní postúpil o kus, o akom sa polícii ani nesnívalo. Napriek tomu dostane z najvyšších politických miest stopku. Slušnú, ale jasnú výstrahu, aby sa do prípadu neplietol. Presne ako mu vravel novinár Raffin:

„Je to zahanbujúce. Pred desiatimi rokmi zmizol špičkový poradca ministerského predsedu. Bez stopy. Nikto to nevedel vysvetliť. Boli toho plné noviny. Istý čas. Potom záujem utíchol. A záhada ostala. Všetci sa s tým zmierili.
Vy ste však práve dokázali, že ho zavraždili. Ba nielen to, ale ho aj rozštvrtili a časti jeho tela rozniesli po celej krajine. A ľudia sa budú pýtať prečo. Novinári už okolo toho aj tak narobili dosť rozruchu, a keď zajtra vyjde v Libération článok o novom objave, vrhne to zlé svetlo na vládu.
Komentátori sa budú zamýšľať, prečo vláda a polícia so všetkými svojimi prostriedkami za desať rokov nepohli so záhadou Gaillardovho zmiznutia, keď nejaký profesor biológie z Toulouse to vyriešil za týždeň.
verte mi, Enzo, v Elyzejskom paláci budete za najväčšiu špinu.“

Peter May

Peter May je autorom série „čínskych” trilerov, ktoré ho preslávili po celom svete.

Výnimoční ľudia je majstrovsky napísaný krimi triler, ktorému nechýba dobrodružstvo, trochu romantiky a plno záhad. Peter May ukázal opäť svoju silu. Celosvetový úspech mu vyniesla séria „čínskych” thrillerov, v ktorých predstavil mladého vyšetrovateľa Li Yana a americkú súdnu lekárku Campbellovú. Rovnaké svetové úspechy zožala „francúzska” séria príbehov s charizmatickým vyšetrovateľom Enzom.
Je skvelé, že Peter May presedlal po novinárskej kariére na písanie televíznych scenárov. Jeho knihy sú prekladané do mnohých jazykov a niekoľkokrát boli ocenené prestížnymi literárnymi cenami, čo ho radí medzi najúspešnejších svetových spisovateľov súčasnosti.

Rozhodne si obľúbite Enza, pretože je to chlapík z mäsa a kostí, ktorý má svoju históriu, urobil prešľapy (najmä v rodine), má zmysel pre ironický humor a je nezlomný. Hold, prebudil sa v ňom starý policajt a tak ide za vyriešením záhady s buldodžou povahou, hoci mu to spôsobuje iba problémy.

Enzo napokon pochopil zvrátenie tých „výnimočných ľudí“. Všetci boli zázračnými deťmi. Malí géniovia pripravení dokázať veľké veci. Elita. Najlepší z najlepších.
Výnimoční ľudia si myslia, že sú nad zákonom. Vážia si samých seba viac než kohokoľvek iného. Sú to ľudia bez súcitu, ktorí sú takí posadnutí svojimi megalomanskými fantáziami, že spáchajú akýkoľvek zločin, aby ich uskutočnili.
Myslia si, že sú nad zákonmi, ktorými sa musia riadiť iba podradné bytosti naokolo.

Hodnotenie: 8/10
Panta Rhei, sieť kníhkupectiev


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.