Tip na cyklovýlet: Hrad Dobrá Voda, Mohyla aj Štefánikova magistrála

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte chuť vyraziť na bicykel, trochu si zašliapať, rozhýbať telo, ale tak akurátne, aby ste sa nezničili? A pritom spoznať kus slovenskej prírody a histórie? Na Slovensku existuje množstvo úžasných cyklotrás a možností na cyklovýlety. Nájdete ich nielen na internete, ale výborní sú aj turistickí sprievodcovia. Napríklad z vydavateľstva Dajama odporúčame Najkrajšie cyklovrcholy (dva diely) alebo sériu Najkrajšie cyklotrasy (Tatry, Podjavorinsko a Považie, Košice…). Tiež vám dávame do pozornosti časopis MTBIKER, na webe v sekcii magazín.
Teraz však máme pre vás tip na západnom Slovensku z Malých Karpát neďaleko Piešťan a Nového Mesta nad Váhom.

„Hľadal som cyklotrasu, ktorá by vyhovovala mne aj priateľke. Myslel som preto na vhodnú dĺžku a náročnosť, aby sme na konci výletu boli spokojní obaja. Výlet z Dobrej Vody na Mohylu na Bradle a späť cez hrad Dobrá Voda to splnil,“ tvrdí Tomáš Cepka, ktorý trasu pekne opísal aj pre časopis Krásy Slovenska. Tak nasadnite na svoje bicykle a vyrážame na jednodňový výlet.

 

Dobrá Voda – hrad, pamätná izba aj vyvieračka

cyklovýlet Štefánikova magistrálaČo je krajšie, ako keď sa v páre vyberiete na spoločný výlet, zamakáte si, zdieľate spoločné zážitky a večer doma pri vínku sa zasmejete tomu, čo ste spolu zažili? Aby sa to takto podarilo, treba trafiť kondičku a technické zručnosti  na bicykli každého z dvojice. Ak nemáte problém prejsť na horskom bicykli 30 km vrátane niekoľkých výživných stúpaní, môžeme vyraziť.

Začíname v obci Dobrá Voda, ktorá je pár kilometrov západne od Piešťan. Zídete z diaľnice smerom na Vrbové, odbočíte na Dechtice a doprava na Dobrú Vodu. Nájdete tam napríklad Pamätnú izbu Jána Hollého – je to stará katolícka fara, na ktorej v polovici 19.storočia pôsobil významný katolícky kňaz a bernolákovský básnik Ján Hollý (určite si zo školských čias spomínate na Selanky, Svätopluk či Cyrillo-Methodiada).
Hrad Dobrá Voda je zrúcanina gotického hradu, ktorý postavili na mieste staršieho hradiska v 13.storočí. Výstup z parkoviska zaberie asi 20 minút a nie je vôbec náročný. Veľmi pekné prostredie.
Tiež v blízkosti nájdete pamätník Ľahký kameň, prírodná pamiatka vďaka jedinečným krasovým výtvorom z penovcov a travertínov.
Ďalší pamätník je Vyvieračka pod Bacharkou – je tam ojedinelý krasový jav, vyvieračka, ktorá slúži na vedecko-výskumné, ale aj náučné a kultúrno-výchovné ciele.
A ešte jeden tip z okolia – Dobrovodský kras. Ponúka nádhernú prírodu, kde sa dá potulovať, prespať pod širákom alebo pod stanom.

cyklotrasy Malé Karpaty JuRaVaPrečítajte si tiež
Cyklotrasy v Malých Karpatoch. JuRaVa, aj Vínna cesta

Ak ste úplní začiatočníci, môžete si dať trasu z Dobrej Vody k mohyle po častiach a nemusíte sa spúšťať z vrcholu prvého stúpania z rázcestia Dlhé rovne do Brezovej pod Bradlom. Z Dobrej Vody až hore to je asi šesť kilometrov, ide o asfaltovú lesnú cestu, kam bežná premávka nemôže, takže pôjdete pokojnou dolinou v peknom lesnom prostredí. Povrch sa hodí nielen na horské bicykle, zvládnu to aj trekingové, alebo dnes populárne gravel bicykle.

 

Do Brezovej pod Bradlom na mohylu

Na vrchole sa môžete rozhodnúť, či to zvrtnete doľava do lesa, túto cestu ešte budeme spomínať, alebo sa otočíte späť. My sme pokračovali prudkým zjazdom na druhú stranu Malých Karpát. Dorazili sme do Brezovej pod Bradlom, navigácia na začiatok asfaltového stúpania na mohylu je dobre značená. Tu už je asfalt výborný a vhodný aj na cestný bicykel. Ak idete na horskom biku, treba zamknúť pruženie a čaká nás asi tri km dlhý kopec. Najprudší je začiatok, na vrchu je už menej strmé stúpanie v zábavných serpentínach.

Hore môžete absolvovať povinné foto pri mohyle, vychutnáte si výhľady a rovnakou cestou sa vraciame späť. Na námestí je kaviareň, ktorej majiteľ chorvátskeho pôvodu je výborný hostiteľ. Môžete si dať zmrzlinu, kávu, energiu budete potrebovať na ďalšie prudké stúpanie.

cyklovýlet Brezová pod Bradlom mohyla

 

Kúsok po Štefánikovej cyklomagistrále

cyklovýlet Dobrá Voda Brezová pod BradlomK smerovníku Dlhé rovne sa vraciame krátkym, ale veľmi prudkým stúpaním. Na najľahšom prevode pomôže kľučkovanie, hanba nie je ani chvíľu bike tlačiť. Hore po krátkej pauze sme mali ešte dosť energie, a tak sa nepúšťame rovnakou asfaltovou cestou dole, ale ideme smerom doprava po červenej značke, ktorá je súčasťou Štefánikovej cyklomagistrály. Asfaltový povrch vystriedal les, až na jeden kúsok je cesta krásne zjazdná.

Väčšina cesty už ubieha rýchlo, ideme dole kopcom, po modrej cyklotrase sa dá vrátiť do Dobrej Vody. Kto má chuť, môže si odskočiť na zrúcaninu hradu. Odtiaľ je to len kúsok na asfaltovú lesnú cestu, kde začínalo prvé stúpanie. Na Dobrej Vode na parkovisku máme najazdených 33 km, nastúpali sme asi 750 m a čistá jazda trvala niečo vyše dvoch hodín.

V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska.
Tu si môžete objednať predplatné.
Text a foto: Tomáš Cepka


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.