Tipnite si, na čo slúžili prvé puzzle

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Puzzle je fenomén. Zabaví sa s ním každý: 5-ročná ratolesť, aj 15-ročné dieťa, s ktorým lomcuje puberta, ale aj dôchodcovia, ktorým ešte slúži zrak.
Prvé historické puzzle však neboli z kartónu a primárne neslúžili ani na zábavu, či ako kratochvíľa. Ich história je však poriadne bradatá, datuje sa niekde okolo roku 1760. Viete však na čo slúžil predchodca tejto obľúbenej kartónovej skladačky?

 

John Spilsbury a jeho dielo

Otcom prvého puzzle je John Spilsbury. Britský kartograf a rezbár, ktorému napadla geniálna vec. Určite by ho za ňu pochválil aj Ján Amos Komenský :-).
John sa rozhodol, že deti naučí zemepis hravou formou, a tak drevenú mapu svetu rozrezal na množstvo menších kúskov a úlohou detí bolo tieto kúsky spojiť tak, aby Británia zázračne nesusedila z Južnou Amerikou. Vtedy mu ani na um nezišlo, že o tri storočia sa budú predávať puzzle 3000 a budú vyrábané z kartónu.

puzzle

Nádherné psíčkovské puzzle:-)

Puzzle je fenomén

Áno, majú aj svoj vlastný deň – 29. január je Národný deň puzzle/hádanok. Puzzle totiž v preklade znamená aj „hádanka“, takže v tento januárový deň sa skladá vo veľkom a dávajú sa aj rôzne hádanky, rieši sa Rubikova kocka. Rušný deň má aj Ježek v kleci. Okrem toho sa však pravidelne konajú rôzne súťaže či majstrovstvá v skladaní tejto obľúbenej skladačky, kde cítiť aj napätie a hráči si uvedomujú, že sa nehrá iba o fazuľky.

Prečo ich majú deti rady

Pre vaše ratolesti je škola hrou niečo, po čom túžia. Či už sú to kurzy angličtiny pre deti, vyučovacie hodiny v škole alebo rôzne záujmové krúžky. A aj puzzle pomáhajú deťom rozvíjať ich schopnosti – predstavivosť, motorické zručnosti a logické uvažovanie. Nezabudnite na to, keď budete hľadať pre vaše dieťa nejakú hračku, ktorá by ho zabavila a zároveň aj niečo naučila. Lebo hračky dokážu aj toto – naučiť aj zabaviť. Dve muchy jednou ranou.

Napokon – táto obľúbená skladačka existuje v rôznych formách, takže je z čoho vyberať. Od tých detských s niekoľkými dielikmi až po veľmi náročné skladačky obsahujúce tisíce kúskov.
A nielen dieliky, ale i obrázky sú veľmi rozmanité. Na trhu nájdete kreslené obrázky, ale i fotografie a obrazy. Mnohé sú natoľko zaujímavé, že sa po poskladaní hodia aj ako obraz do bytu. Stačí iba zaskliť a máte pekný designový doplnok do vášho interiéru.

hravá angličtina

Puzzle, lego, zábavná angličtina – deti sú rady súčasťou školy hrou.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.