História značkovaných turistických chodníkov siaha na našom území do druhej polovice 19.storočia, kedy sa však turistika považovala skôr za panské huncútstvo a turisti za čudákov. Z iniciatívy uhorského turistického spolku (Magyar Turista Egyesület – MTE) sa začali značkovať prvé turistické chodníky v pohorí Mátra. No prvý značený turistický chodník označkovali nadšenci zo Sitnianskeho klubu…
Dnes má Slovensko vyše 15 500 km značených turistických chodníkov pre pešiu turistiku a takmer 500 km pre lyžiarsku turistiku. O ich údržbu sa stará viac než 400 značkárov Klubu slovenských turistov (KST).
Prvý značený turistický chodník
V roku 1874 vyznačkovali v okolí Banskej Štiavnice prvý turistický chodník na území dnešného Slovenska, a to bielymi pásmi. Trasa viedla z Banskej Štiavnice do osady Hodruša. Značenie inicioval Sitniansky klub, ktorý bol jedným z prvých turistických spolkov v regióne.
Trasa začínala pri Starom zámku v Banskej Štiavnici a pokračovala malebnými lesnými cestami až k štôlni Gedeon. Počas prechádzky sa vám naskytnú nádherné výhľady na strechy domov okolo Trojičného námestia, Nový zámok a úbočia s domčekmi prilepenými k svahom.
Išlo vlastne o praktické opatrenie – ľudia sa báli, že sa stratia v lese, museli si najímať sprievodcov a takto označením trasy mohli vyraziť do prírody aj sami. Pomáhalo im to orientovať sa.
V tom istom roku boli vyznačené aj ďalšie chodníky vedúce na Počúvadlo, Sitno, do Sklených Teplíc a Vyhní. Tieto trasy slúžili nielen na rekreačné účely, ale aj na spoznávanie prírodných krás a historických pamiatok regiónu.
Čo je s ním dnes?
Tento prvý turistický chodník neskôr zanikol, pretože zanikla aj štôlňa Gedeon, ktorú zasypali. Zabudlo sa naň, no po dlhých rokoch ho turistickí nadšenci opäť oživili. Pátrali v archívoch, hľadali presné informácie, zisťovali, kadiaľ viedla presná trasa. Tá sa aj dnes začína poniže Námestia sv. Trojice v Banskej Štiavnici.
Je to chodník pre bežných turistov, aj rodiny s deťmi, nie je príliš náročný a meria necelých 6 kilometrov. Sledujete červenú značku s bielym pásikom, ktorý odkazuje na pôvodné značenie pred 150 rokmi.
Jediné väčšie stúpanie je z centra Banskej Štiavnice do sedla Červená studňa, kde to trvá zhruba pol hodinky.
Ide sa najskôr k Starému zámku, odkiaľ je pekný výhľad na Štiavnicu aj Nová zámok. Nasleduje to mierne stúpanie až do sedla Červená studňa, ktoré je vlastne križovatkou značkovaných turistických trás a je to veľmi populárne miesto. Je to druhý najvyššie položený tajch v Štiavnických vrchoch.
Odtiaľ sa ide po ceste do obce Hodruša-Hámre, čiže tam si treba dať pozor, keďže tam chodia aj autá. Je to krátky úsek, ale treba byť opatrný.
Ďalšie zaujímavé turistické chodníky
- Cesta hrdinov SNP. Najdlhšia a najznámejšia turistická magistrála (770 km), ktorá prechádza celým Slovenskom od Duklianskeho priesmyku po Devín. Prechádza významnými historickými miestami spojenými so Slovenským národným povstaním.
- Tatranská magistrála. Červená značka vedie naprieč Vysokými Tatrami, spája Podbanské s Belianskymi Tatrami. Ponúka nádherné výhľady na tatranské štíty a je vhodná pre skúsených turistov.
- Náučný chodník Banskoštiavnické tajchy. Prevedie vás po unikátnych technických pamiatkach – tajchoch, ktoré boli v minulosti dôležitými zdrojmi energie pre baníctvo.
- Pútnická cesta na Mariánsku horu v Levoči. Tradičná pútnická trasa vedie z Levoče na Mariánsku horu, jedno z najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku.
Prečítajte si tiež
Banská Štiavnica.
Zaľúbená, historická a malebná – čo si v nej pozrieť?
Vedeli ste, že na Slovensku sa používajú štyri základné farby značiek?
Červená označuje najvýznamnejšie a najdlhšie trasy, hrebeňovky, magistrály. Modrá zasa dôležité regionálne trasy. Zelená je určená pre spojovacie trasy medzi významnými bodmi. A žltá je pre krátke spojky alebo prístupové cesty.
Zdroj a foto: Lepsíden.sk, Mapy.cz,
STVR/Slovensko v obrazoch