Vodopády na Slovensku. 15 vodopádov, ktoré sa oplatí pozrieť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Slovensko nie je typická krajina vodopádov – rieky sú u nás pomerne malé, preto sa ani vodopády nemôžu dostať do nejakých kníh rekordov. No možno ste nevedeli, že tých vodopádov máme vyše 200 a mnohé rozhodne stoja za návštevu. Sú krásne a tak vám prinášame niekoľko z nich. Tie, ktoré oslovili a nadchli nás.
Niektoré vodopády na Slovensku sú chránené ako národné prírodné pamiatky. K viacerým vodopádom vedú turistické chodníky a rebríky, ktoré uľahčujú prístup k nim. V blízkosti niektorých vodopádov sa nachádzajú chaty a ubytovacie zariadenia, kde sa môžete ubytovať.

Vodopády na Slovensku

Ak hľadáte náročnejší výlet, skúste sa vydať na túru k Závojovému vodopádu v Slovenskom raji. Ak hľadáte niečo oddychovejšie, vydajte sa na prechádzku k Vodopádu v Lúčkach. A ak bažíte po nádherných výhľadoch, choďte na túru k Vodopádu Skok vo Vysokých tatrách.
Tu je výber našich vodopádov.

Lúčanský vodopád

12 metrov vysoký vodopád v Lúčkach pri Ružomberku, ktorý je dostupný priamo z obce. Asi jeden z najfotogenickejších a najprístupnejších vodopádov, pri ktorom sa nachádza neplatené parkovisko.
Voda potoka Toplianka v ňom padá s výšky 12 metrov do malého jazierka, čo je na naše pomery pomerne impozantný vodopád, navyše priamo v obci. Travertínové skaly prispievajú k malebnosti scenérie. Takže zastavte sa, je to cca 10 minút od diaľnice D1, stačí odbočiť z diaľnice v Ivachnovej a chvíľu si pri vodopáde posedieť.

vodopady-na-slovensku-lucansky-vodopad

Kmeťov vodopád

Najvyšší vodopád Slovenska s výškou 80 metrov sa nachádza v Kôprovej doline. Je to impozantný vodopád, ktorý padá z horských skalných stien do malebného jazierka. K vodopádu sa dá dostať z Troch studničiek po náročnejšej túre, ktorá trvá približne 3 hodiny.
Pre cyklistov je skvelý prístup z obce Podbanské po cyklistickom chodníku.

sutovsky-vodopadŠútovský vodopád

Obec Šútovo je známe jazerom s krištáľovo čistou vodou v zatopenom kameňolome v časti Rieka. Ak od chaty Fatranka budete šliapať 4 km hore dolinou, dostanete sa k najväčšiemu vodopádu Malej Fatry. Je vysoký 38 metrov a je to náš štvrtý najvyšší vodopád. Trasa je pomerne nenáročná, zvládnete ju za pol druha hodinky a vodopád určite za to stojí.
Vyberte sa tam hlavne na jeseň, kedy je najkrajší.

Ak vystúpite ešte o kilometer vyššie, pod vrchom Hromové sa nachádzajú Mojžišove pramene, ktoré napájajú Šútovský vodopád. Pohľad na vodu, ktorá vyteká priamo zo skaly, je úžasný.

Studenovodské vodopády

Sústava troch vodopádov – Malý, Skrytý a Dlhý vodopád – sa nachádza v Mlynici. Vodopády sú dostupné po zelenej značke z Hrebienka a ponúkajú krásne scenérie a osviežujúcu atmosféru. Malý a Skrytý vodopád sú ľahko dostupné, zatiaľ čo k Dlhému vodopádu vedie strmší chodník.

Vyberte si turistické trasy napríklad z Tatranskej Lomnice, Tatranskej Lesnej, Starého Smokovca, z Hrebienka, alebo zo Skalnatého plesa. Práve na toto pleso sa môžete vyviezť lanovkou, alebo aj na Hrebienok. Bude to krásny výlet.

Vodopád Skok

25-metrov vysoký vodopád v Mlynici, ktorý je dostupný po žltej značke zo Štrbského Plesa. Túra vám potrvá asi tri hodinky. Prejdete Mlynickou dolinou po príjemných chodníkoch, neskôr vystúpite kamenným chodníkom a serpentínami až ku vodopádu, ktorý budete už z diaľky počuť padať. Vodopád Skok patrí k najkrajším na Slovensku.

vodopad-skok

Vodopád Skok.

Závojový vodopád

Druhý najvyšší vodopád na Slovensku s výškou 75 metrov. Nachádza sa v Bielych Suchých a je dostupný po náročnej turistickej trase zo Spišských Tomášoviec.
Trasa je doplnená rebríkmi, mostíkmi a stupačkami, takže je to technicky namáhavá cesta. Úsek trasy, ktorý vedie okolo vodopádu patrí k najnáročnejším v Slovenskom raji, preto je táto túra vhodná pre zdatnejších turistov.

Vodopády Dierového potoka v Jánošíkových dierach

Vysoké sú síce len od jedného do štyroch metrov, ale je ich viac ako 20. Nájdete ich v prírodnej rezervácii Rozsutec neďaleko Terchovej. Turistika cez Jánošíkove diery tak naberie úplne iný rozmer.

TerchováPrečítajte si tiež
Terchová. Jánošíkove diery, múzeum aj Terchovská rozhľadňa.

Mamutí vodopád

Asi 10 km od Banskej Štiavnice nájdete malebnú dedinku Vyhne, kde sa nachádza aj úžasný Vyhniansky travertín. Vo vodopáde sa môžete aj osviežiť. Jazierko pod ním má na šírku tak 2-3 metre, malá hĺbka, takže aj deti sa v ňom vyčvachtajú 🙂
A prečo sa volá mamutí? Keď sa naň pozriete z diaľky, tvarom vám bude pripomínať toto majestátne zviera z doby ľadovej.

Brankovský vodopád

55 metrov vysoký vodopád, ktorý je najvyšším vodopádom Nízkych Tatier. Nájdete ho pri vstupe do Revúckej doliny, v západnej časti Nízkych Tatier, pričom najľahšie k nemu prídete z oblasti Podsuchá, medzi Ružomberkom a Donovalmi.
Trasa je vhodná aj pre rodiny s menšími deťmi a výstup k samotnému vodopádu trvá približne polhodinu.
Skúste tam zájsť aj v zime, kedy vás očarí ľadovou stenou plnou cencúľov.

Hlbocký vodopád

Nachádza sa v Súľovských skalách, asi 1 km juhovýchodne od obce Hlboké nad Váhom, v okrese Bytča. Je vysoký 14 metrov. Hlbocký potok so šírkou 1 meter nad vodopádom sa zarezáva do Súľovských zlepencov. Vytvára tak malú tiesňavu s kaskádami a malými krútňavovými hrncami.
Možno ste nevedeli, že tento vodopád sa objavil aj v rozprávkach Soľ nad zlato, Perinbaba, či Dúhenka.

hlbocky-vodopad

Hlbocký vodopád.

Maštiansky vodopád

10 metrov vysoký vodopád v Suchá dolina, ktorý je dostupný po modrej značke z Podlesku.

Dúhový vodopád

Nachádza sa v Slovenskom raji, v Kláštornej rokline a vysoký je takmer 9 metrov. V jeho blízkosti je rebrík, po ktorom môžete vyjsť až na vrchol vodopádu. Najkrajší je na jar po dažďoch.
Vedú tam turistické trasy z Hrabušíc, Letanoviec, Spišských Tomášoviec, Smižian alebo zo Spišskej Novej Vsi.

Kľacký vodopád

Nájdete ho na zelenej turistickej trase, ktorá vedie z obce Vrícko na vrchol Kľaku. Trasa má asi 4 km a najmä v druhej časti je náročnejšia, no čaká vás krásny vodopád vysoký 30 metrov. V dolnej časti je zdobený obrími hrncami, čiže priehlbinami, ktoré vymlela v skale voda s prímesou kameňov. Odporúčame ho najmä na jar a jeseň, kedy má dostatočný prietok vody.

Klacky-vodopad

Kľacký vodopád.

Vodopád Bystré

Vodopád Bystré je známy aj ako Vodopád Bystrého potoka či vodopád Bystrô. Leží na južných svahoch Poľany na Strednom Slovensku, pár kilometrov severne od obce Hriňová v detvianskom okrese.
Tento 23 metrov vysoký vodopád je jeden z najmohutnejších u nás a najlepší prístup máte od Horského hotela Poľana. Cesta vám zaberie asi dve hodinky. Prípadne sa k nemu dostanete po dlhšej trase z obce Hriňová.

Hrhovský vodopád

Je vysoký 15 metrov a je to najvyšší travertínový vodopád v Slovenskom krase. Nachádza sa priamo v obci Hrhov medzi domami, takže ďalšia slovenská špecialitka.

Okrem týchto spomenutých vodopádov existuje na Slovensku ešte mnoho ďalších krásnych a zaujímavých vodopádov. Určite sa oplatí preskúmať ich a objaviť ich krásu.
Pred túrou na vodopád si vždy skontrolujte poveternostné podmienky a zvoľte si vhodné oblečenie a obuv. Nezabudnite si so sebou vziať dostatok vody a jedla. Dodržiavajte turistické značenie a nevstupujte do nebezpečných oblastí. Buďte ohľaduplní k prírode a neznečisťujte okolie vodopádu.

hrhovsky-vodopad

Hrhovský vodopád.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Pixabay.com,
wikimedia/Martin Hlauka (Pescan), wikimedia/Kristo
wikimedia/Alekme, wikimedia/Michal Jakubský
Slovensky-kras.eu/Peter senior Adamčík


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.