6 návykov, vďaka ktorým môžete rozvíjať vzťahy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci chceme mať vzťahy, ktoré nás posúvajú, sme v nich šťastní, radi ich vyhľadávame a vyhovujú nám. Veľa ľudí je však vysoko citlivých a vo vzťahoch ťahajú za kratší koniec. Nechajú sa prehovoriť alebo odradiť; nevedia povedať nie; sú v submisívnej polohe; prípadne sa nechávajú využívať. Mnohí mimoriadne citliví ľudia intenzívne cítia energiu a emócie ľudí naokolo a to všetko ovplyvňuje ich postoj a správanie. Niekedy nevhodným spôsobom… Ako teda rozvíjať vzťahy s druhými ľuďmi?

Ako rozvíjať vzťahy

Citlivejší ľudia by sa preto mali naučiť isté návyky, ktoré im pomôžu lepšie fungovať vo vzťahov…a vyťažiť viac pre seba. Návyky pôsobia na nich upokojujúco a rovnako môžu prispieť aj k upokojeniu a ustáleniu ich vzťahov.
„Jedným z krokov, akými môžete ako vnímavý človek, ktorý prirodzene rýchlo a ľahko rozpozná, po čom ľudia okolo neho túžia a čo potrebujú, prispieť k rozvoju svojich vzťahov, je dbať aj na uspokojenie vlastných potrieb,“ tvrdí Tanya Carroll Richardsonová, ktorá je autorkou v oblasti sebazdokonaľovania/duchovného cvičenia a profesionálnou intuitívkou. V slovenčine jej vyšla kniha Vysoko citliví ľudia vo vzťahoch.

Vytvorte si preto konkrétne návyky s cieľom zmeniť vzťahy s ľuďmi, ktorých si vážite najviac, k lepšiemu.

Pravidelnosť návykov

Vaše návyky by ste mali uplatňovať pravidelne alebo by ste si mali vytvoriť pevný a predvídateľný režim.
Napríklad si povedzte, že budete partnerovi každý deň písať.
Alebo že si s konkrétnym členom rodiny pôjdete každý týždeň zacvičiť do fitnescentra
Že si s dobrými priateľmi každé dva týždne posedíte pri káve.
Alebo že si s kolegami každý mesiac doprajete spoločný obed či sa porozprávate cez skype/whatsup ap.

ikona zdvihnutý palec1. Buďte prispôsobiví

Návyky by mali byť flexibilné, aby sa v prípade, ak bude jedna strana unavená a bude chcieť stráviť nejaký čas osamote alebo ak bude čeliť prekážkam a potrebovať pomoc, dali pozmeniť či upraviť. Návyky sa môžu meniť aj prirodzene.
Povedzme, že vás súrodenec voláva každý deň po práci na prechádzku, no dohodnete sa, že bude lepšie sa jeden druhému ozvať len vtedy, ak budete mať na prechádzku čas a energiu,

ikona zdvihnutý palec2. Ozvláštnite svoj návyk

Návyky by mali mať zachovanú podstatu, no zároveň sa ich snažte vždy ozvláštniť.
Povedzme, že s partnerom chodíte každý víkend na neskoré raňajky, no vždy do inej kaviarne či reštaurácie v okolí.

ikona zdvihnutý palec3. Musí to vyhovovať každému

Návyky by mali vyhovovať každému, kto ich uplatňuje. Napríklad sa dozviete, že členovia a členky čitateľského klubu, do ktorého ste sa prihlásili aj vy, chodia raz za mesiac na večeru vždy do istej reštaurácie. Majú k nej proste všetci blízko, jedlo v nej si môžu všetci dovoliť a personál si túto skupinku tiež obľúbil.

akí boli vaši rodičiaPrečítajte si tiež
Akí boli vaši rodičia, také sú možno dnes aj vaše vzťahy.

ikona zdvihnutý palec4. Vzájomné zbližovanie

Návyky by mali vás a druhú stranu čo najviac zblížiť.
Dajme tomu, že sa ako filmový nadšenec raz za mesiac stretávate s iným filmovým nadšencom pri dobrom filme. Potom si ešte zájdete na drink, pri ktorom ho zhodnotíte a vymeníte si názory, čo sa vám na ňom páčilo a čo nepáčilo.

ikona zdvihnutý palec5. Vyjdite z komfortnej zóny

Návyky by mali prispievať k tomu, aby mala druhá strana pocit, že vám na nej záleží a že si ju vážite. To môže niekedy znamenať, že budete musieť vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Povedzme, že sa s priateľmi chodíte pravidelne zabávať do konkrétneho nočného klubu, kde hrá dídžej istý štýl hudby, no oni by už chceli ísť do klubu, kde hrá dídžej country. Ak sa im prispôsobíte a pôjdete tam s nimi, váš vzťah to môže obohatiť a puto medzi vami ešte upevniť.

ikona zdvihnutý palec6. Ukončiteľnosť návykov

A napokon, niektoré návyky by ste mali vedieť zastaviť, alebo ich zmeniť.
Povedzme, že sa vaša priateľka z detstva odsťahuje na druhý koniec republiky, kde nikoho nepozná. Ak jej navrhnete, aby ste sa raz za týždeň porozprávali cez videohovor, spočiatku to pre ňu môže byť vítané spestrenie a povzbudenie.
No keď si v novom meste zvykne a nájde si tam nových priateľov a priateľky, tento návyk môže postupne zaniknúť alebo sa zmeniť.

vysoko citliví ľudia ako rozvíjať vzťahy

 

Patríte medzi vysoko citlivých ľudí?
Snažte sa svoju schopnosť vcítiť sa do prežívania iných ľudí
a ďalšie dobré vlastnosti využiť na to,

aby bol svet krajší a lepší.

Viac o knihe...
Ak mávate pocit, že ste príliš citliví a niekedy to neviete ustáť vo vzťahoch k iným ľuďom…alebo že cítite emócie iných ľudí, akoby boli vaše vlastné, potom siahnite po knihe Vysoko citliví ľudia vo vzťahoch. Alebo vnímate kolektívnu energiu, energiu v priestoroch a ste citliví na hluk?

Dozviete sa v nej, ako zostať súcitnými, no zároveň pevne spočívať vo vlastnej energii a emóciách. Ako podporovať svojich blízkych z pozície zdravého odstup a byť asertívnejší pri plnení vlastných potrieb a túžob. Tiež si prečítate, ako chrániť a využívať svoj citlivý systém, ako pochopiť a naplno rozvinúť svoju intuíciu.

Vzťahy s inými ľuďmi sú zdrojom tých najkrajších emocionálnych zážitkov a najdôležitejších ponaučení. Vzťah, ktorého budovaniu by sme sa mali venovať najviac, je však ten so sebou samými, preto sa v tejto knihe dočítate aj to, ako sa mať radi. Životnou láskou každého z nás by sme totiž mali byť my sami.

„V tejto knihe sa chcem s vami podeliť o rady a postupy, ktoré sa osvedčili mne aj mojim citlivým príbuzným, priateľom a priateľkám a tisíckam klientov a klientok z celého sveta, ktorí ma navštevujú, aby sa dokázali napojiť na zdroj energie v sebe a začať z neho čerpať,“ odkazuje autorka Tanya Carroll Richardsonová.

 

Foto: Grada, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.