Začiatok vyučovania je na Slovensku už tradične o 8:00, ak nezačínajú žiaci nultou hodinou. Mnohí odborníci však v poslednom období čoraz častejšie tvrdia – začiatok vyučovania by sa mal posunúť na neskoršiu hodinu a to kvôli lepšiemu fyzickému i psychickému zdraviu detí. V niektorých krajinách je prax odlišná, pričom sa zohľadňujú vedecké poznatky o spánkových potrebách detí a dospievajúcich.
Je teda lepšie začínať školu už o ôsmej, alebo by bolo treba posunúť začiatok školy na neskôr? Aké sú fakty a argumenty za a proti?
Ako dopadol experiment v Dánsku?
Napríklad školy v Dánsku sa rozhodli začať vyučovanie až o 9:00. Dva roky testovali, čo to urobí, keď nechajú ráno tínedžerov dlhšie si pospať. Pre 15-ročného dánskeho študenta Rasmusa bolo ťažké v noci zaspať skôr, kedy to chceli rodičia. “Ležíte, mrvíte sa a otáčate v posteli, možno hodinu alebo dve, a nemôžete zaspať,” povedal pre Euronews Health. Často tak chodil do školy bez toho, aby mal dostatok spánku.
Výsledok? Experiment sa osvedčil a k dvadsiatim školám sa pridávajú ďalšie.
Pomohlo by posunutie prvej hodiny aj slovenským žiakom, najmä tínedžerom, ktorí predsa len idú spať neskôr a teda aj neskôr vstávajú?
Ohlasy učiteľov, či riaditeľov škôl?
Žiaci sú údajne vo väčšej pohode. Keď ráno prídu na prvú hodinu, sú oddýchnutí a potom aktívnejší na vyučovaní. Sami hovoria, že sa lepšie sústredia. Cítia to najmä popoludní.
Neskôr chodia do školy starší žiaci od siedmej triedy. Zlepšila sa im kvalita spánku a je menej neskorých príchodov.
“Deti lepšie spia, dlhšie spia a majú vlastne viac energie. Nielen ráno, ale aj počas dňa, keď sa musia venovať svojim aktivitám mimo školy,” potvrdila riaditeľka školy Th. Langs Skole Tine Agerholm Kristiansen.
Nedostatok spánku je pritom spojený so zvýšeným rizikom depresie, úzkosti, obezity a oslabenia imunitného systému. Naopak, študenti, ktorí majú dostatok spánku, majú lepšiu pamäť, vyššiu koncentráciu a emocionálnu stabilitu.
Prečítajte si tiež
Prečo tínedžeri chodia tak neskoro spať?
Môže im to ublížiť?
Prečo posunúť začiatok vyučovania?
V poslednom období počuť aj slovenských odborníkov, ktorí odporúčajú, aby sa začiatok vyučovania posunul na neskôr. Podľa vedeckých štúdií aj pol hodina urobí veľa. Drvivá väčšina tínedžerov sa totiž ráno cíti nevyspato, unavene, pritom majú podávať veľké výkony a to najmä na gymnáziách, kde sú na študentov kladené vyššie nároky a tlaky.
Biologické hodiny dospievajúcich sú totiž iné ako u detí, či dospelých. Ak máte alebo ste mali doma tínedžera, určite viete, o čom je reč.
Puberta totiž mení cirkadiálny rytmus dospievajúcich, čo znamená, že prirodzene zaspávajú neskôr (okolo 23:00) a potrebujú 8–10 hodín spánku denne.
Pri začiatku vyučovania o 8:00 sa tak väčšina tínedžerov nevyspí dostatočne, nemajú optimálny počet hodín, čo môže viesť k únave, zníženej koncentrácii a horším výsledkom v škole.
Niektorí rodičia a školy však tvrdia, že skorý začiatok umožňuje lepšiu organizáciu rodinného života a poobedňajších aktivít. Dlhšie popoludnie totiž poskytuje čas na šport, krúžky alebo voľnočasové aktivity.
Školy, kde začínajú neskôr
USA: Viaceré štáty, ako napríklad Kalifornia, zaviedli zákony, ktoré vyžadujú začiatok vyučovania na stredných školách najskôr o 8:30. Výsledky ukázali zlepšenie akademických výsledkov a zníženie počtu nehôd spôsobených ospalými mladými vodičmi.
Fínsko: Školy často začínajú medzi 9:00 a 9:30, pričom Fínsko patrí medzi krajiny s najlepšími vzdelávacími výsledkami na svete, čo potvrdili aj nedávne testovania.
Nemecko: V niektorých spolkových krajinách školy experimentovali so začiatkom o 9:00 alebo neskôr, čo prinieslo lepšiu psychickú pohodu žiakov.
Výskum Oxfordskej univerzity zistil, že začiatok školy o 10:00 výrazne zlepšil výsledky a znížil absencie žiakov. Tento model sa testoval na viacerých školách vo Veľkej Británii.
Na Slovensku začíname 1.hodinu o 8:00, ale nemusí to tak byť. Podľa ministerstva školstva SR „začiatok školského vyučovania určuje riaditeľ po prerokovaní s pedagogickou radou a radou školy najskôr o 7.00 hod. a najneskôr o 9.00 hod.“
Takže možný posun tu je, no zatiaľ to vyzerá, že v školách nie je o to zo strany pedagógov záujem.
Neskôr začať, neskôr skončiť? Nie!
Výskumy jasne naznačujú, že neskorší začiatok školy (napríklad o 8:30 alebo 9:00) môže byť prospešnejší pre zdravie a výkonnosť žiakov, najmä v tínedžerskom veku.
Zavedenie zmien však závisí od konkrétnej krajiny, kultúrnych zvykov a logistiky (napr. doprava, pracovná doba rodičov).
Slovensko by možno mohlo zvážiť pilotné programy na overenie týchto výsledkov v našich podmienkach.
Aj tu spomeňme dánsku skúsenosť. Tamojší odborníci tvrdia, že neskorší začiatok by nemal znamenať neskorší čas ukončenia vyučovania, aby študenti mali po škole dostatok voľného času. “Veľkou otázkou je, ako to zrealizovať. Najjednoduchší spôsob je len predĺžiť si deň. Stretnúť sa neskôr, ísť domov neskôr. Nemyslím si, že to je spôsob, ako to urobiť, pretože by to ohrozilo študentov a voľnočasové aktivity,” povedala Cathrine Wimmelmann, vedúca výskumníčka z Centra pre zdravie detí.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com