Obdobie letných prázdnin a dovoleniek si vychutnávame všetci a to najmä kvôli cestovaniu. Či už po Slovensku za krásami našej krajiny, alebo do cudziny – k moru, za dobrodružstvom, na spoznávacie zájazdy. Takmer všetci rodičia však poznajú tú magickú a stokrát opakovanú vetu: Mami, oci, kedy tam už budeme?! 🙂 Však sa to stalo už aj vám? Možno neraz a je jedno, či idete na dovolenku autom, autobusom, či lietadlom.
Deti nerady cestujú, najradšej by už boli na mieste. My dospelí sme na cestovanie už viac zvyknutí a zvládame teplo a tlačenie sa v dopravných prostriedkoch oveľa lepšie. Deťom, a hlavne tým najmenším, sa však ťažko vysvetľuje, že musia vydržať. Preto je dobré sa vopred na túto situáciu pripraviť. Prinášame zopár tipov, ako zamestnať aj tých najneposednejších.
Užitočné rady, ako vydržia deti dlhú cestu na dovolenku
Ak beriete na cestu autom do Talianska deti do 10 rokov, určite najviac ocenia hračky. Rozšírenie ich zbierky o nové autíčka alebo krajšie Barbie bábiky, či plyšové hračky určite poteší na pár hodín nejedného krpca. Nehovoriac o tom, že sa s nimi môžu hrať aj po návrate z dovolenky. Niektorým deťom však môže stačiť aj obrázková knižka alebo omaľovánka.
Staršie deti zabavíte ich obľúbenými knihami, časopismi pre tínedžerov alebo časopismi s krížovkami, osemsmerovkami či inými hlavolamami.
Hry, karty, pexeso
Výborné na skrátenie dlhej cesty sú aj rôzne slovné hry, ktoré si môže zahrať celá rodinka. Či už budete hovoriť slová začínajúce sa na posledné písmeno predošlého slova, zahráte si „Hádaj, na čo myslím“ alebo starú klasiku – meno, mesto, zviera, vec.
Prípadne môžete počítať, koľko áut konkrétnej farby cestou stretnete alebo sledujte, z ktorých krajín prešli okolo vás autá. My sme pri jednej ceste napočítali autá z 18 rôznych krajín 🙂
Cesta vám ubehne oveľa rýchlejšie a ešte sa pritom aj nasmejete.
Hranie sedmových alebo žolíkových kariet, pexesa či iných kartových hier je tiež činnosť, ktorá zabaví každého. Dnes už dokonca v každom hračkárstve môžete kúpiť aj spoločenské hry v malých cestovných baleniach, takže sa nemusíte obávať, že by vám krabica z hry zabrala polovicu kufra.
Notebook, tablet alebo smartfón
Hoci veľa odborníkov na výchovu detí neodporúča rodičom, aby ich deti voľný čas trávili „prilepené“ na obrazovke mobilu či tabletu, pri cestovaní sú to často výborní pomocníci. Deti sa môžu zahrať svoju obľúbenú hru alebo si písať s kamarátmi.
Dokonca existuje mnoho edukatívnych aplikácií, či už jazykových alebo matematických, pri ktorých si môžu rozvíjať svoje reflexy, slovnú zásobu alebo iné poznatky zo školských lavíc. Pri niekoľkohodinovom lete, keď sa toho veľa robiť nedá, určite oceníte aj možnosť pozrieť si film z notebooku alebo tabletu.
MP trojky
Výborným spoločníkom na cesty, a to hlavne pár rokov dozadu, boli MP3 prehrávače. Nahráte do nich obľúbené pesničky vášho dieťaťa alebo celej rodiny a na niekoľko hodín máte opäť o zábavu postarané. Dnes už však je bežné počúvanie hudby aj z mobilných telefónov, takže keď máte po ruke ten, nemusíte zbytočne brať ďalšie zariadenie.
Ak si nechce vaše dieťa brať smartfón do cudziny, alebo ho ešte nemá, pokojne siahnite po mp trojke. Dnešné zariadenia sú maličké, zmestia sa do vrecka, majú pokojne 2×2 centimetre.
Prečítajte si tiež
Čo si zbaliť na dovolenku? Tu je kompletný zoznam.
Pozrieť si film ani seriál už nebude problém
V zhone pred dovolenkou sa môže stať, že zabudnete na nejaké veci. Môžete zabudnúť zbaliť si vaše obľúbené šaty alebo vziať tabletky od bolesti pre každý prípad. Stať sa môže aj to, že zabudnete stiahnuť svojmu drobcovi rozprávku, ktorú chcel pozerať cestou na dovolenku.
Ešteže v takomto prípade existujú „chytré“ telefóny a tablety s mobilným internetom a so službou TV v mobile. Mobilní operátori aj distribútori TV ponúkajú svojim zákazníkom možnosť sledovať niekoľko televíznych staníc priamo vo svojom mobile, tablete či inom zariadení.
Pozrieť si môžete zaujímavé filmy rôznych žánrov a pokiaľ ste si nestihli pozrieť niektorú časť z vášho obľúbeného seriálu alebo film, ktorý dávali napríklad neskoro v noci, môžete si ich zapnúť z archívu. Ten máte väčšinou k dispozícii 7 alebo 30 dní.
TV v mobile
Pozerať televíziu cez telefón alebo tablet je úplne jednoduché.
Stačí, ak si stiahnete príslušnú aplikáciu od spoločnosti, cez ktorú máte túto službu predplatenú, vytvoríte si v nej účet, poprípade zadáte nejaký autorizačný kód zaslaný na vašu e-mailovú adresu a môžete si vyberať z ponuky filmov a seriálov.
Každá zo spoločností má inú ponuku a je len na vás, aby ste si ju pred dovolenkou preštudovali. Niektorí operátori vám ponúknu na skúšku jeden mesiac pozerania TV v mobile zadarmo.
Pri rozhodovaní, ktorá TV je pre vás najvýhodnejšia, vám môžu pomôcť kritériá, ako sú počet kanálov, dĺžka archívu a cena, ale aj iné doplnkové služby. Pre niekoho môže byť dôležitá napríklad možnosť nahrávania vysielania a jeho uloženie na niekoľko dní alebo aj kvalita vysielaného obsahu.
Cena TV v mobile sa môže pohybovať od 3,99 do 5,99 eura na mesiac. U každého operátora býva spočiatku archív na niekoľko dní bezplatný, neskôr však je potrebné priplatiť si zaň cca 2 eurá.
— PR článok —