V týchto smutných časoch chcem napísať nádejeplnú knihu, tvrdí Jozef Banáš

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je skvelé, keď sa darí.
Keď je nielen lepší deň, ale aj lepší rok a vlastne celý život:-)
Sme radi, ak ľuďom veci vychádzajú a dosahujú úspechy.
Chceme vám na našom portáli takéto úspešné osobnosti približovať. Ľudí, ktorým sa darí v kultúrnej oblasti, vo vede, v športe…jednoducho, radi vám sprostredkujeme ich radosť a možno aj recept, ako byť úspešný a vylepšovať si každý deň.
Medzi takých isto patrí spisovateľ Jozef Banáš.

Jozef Banáš patrí medzi najúspešnejších a najprekladanejších slovenských autorov. Na Slovensku sa z jeho kníh už predalo vyše 200.000 kusov a takmer z každou dokáže zarezonovať, rozprúdiť diskusie a možno aj vyprovokovať k zamysleniu.
V TOP 30 najpredávanejších kníh vydavateľstva Ikar za rok 2015 má v rebríčku hneď dve knihy – na 4.mieste Dementi, na 8.mieste Velestúr. Čiže v prvej desiatke dve knihy, čo sa inému slovenskému autorovi nepodarilo.

„Taký, akým bol rok 2015, som odvtedy ako som sa začal venovať len písaniu, ešte nemal,“ tvrdí Jozef Banáš.
„Vyšlo mi päť kníh – v januári román Velestúr a v októbri satirická kniha Dementi.
V auguste mi vydali v Egypte knihu Idioti v politike, v októbri sme v Budapešti uviedli maďarský preklad Zóny nadšenia a v decembri v Sofii a Velikom Tarnove jej bulharskú verziu.“

Jozef Banáš

Jozef Banáš získal ocenenie Program roka za talk show Na kus reči.

A úspechov bolo viac

Román Kód 1 získal tri ocenenia – titul Kniha roka 2014 v ankete  čitateľov Knižnej revue, čitateľský Top titul roka 2014 v ankete najväčšej knižnej siete Panta Rhei a na dôvažok aj Platinovú knihu vydavateľstva Ikar za viac ako 25.000 predaných kusov.
V závere roka Jozef Banáš navyše získal Cenu Slovenských pohľadov za esej o Tolstom.
„Akoby sa vrece s cenami roztrhlo,“ dodáva úspešný spisovateľ. „Na dôvažok som ešte dostal aj ocenenie Program roka za moju pravidelnú talkšou „Na kus reči“, ktorú už tretí rok každý mesiac robím v Stredisku kultúry v Bratislave na Vajnorskej.“

Jozef Banáš je aj náruživý cestovateľ. „Navštívil som najšťastnejšiu krajinu sveta – Bhután, kde som bol zbierať materiály na nový román Kód 7. Odskúšal som si aj  niekoľko motivačných prednášok, z ktorých nepochybne najväčšou výzvou bol spoločný celodenný seminár s profesionálnym motivátorom Petrom  Sasínom. Podľa reakcií som účastníkov zaujal.“

Jozef sa teší nielen z pracovných-spisovateľských úspechov, ale veľkú radosť má aj z úspechu staršej dcéry Márie, ktorá sa dala na dráhu prekladateľky a uviedla v Prahe svoj prvý preklad z angličtiny – „Dvadsaťjeden spôsobov výkladu tarotovej karty“.
„Teším sa aj z Adelkinho absolútneho OTA a najmä z toho, že manželka sa po  dlhšej odmlke vrátila ku keramike,“ pochvaľuje si obľúbený autor a na otázku, či mu čosi nevyšlo, sklamalo ho, odpovedá:
„Sklamať ma nesklamalo nič, všetko čo sa udialo sa malo stať, ale predsa len, keď ti zomrú dvaja vynikajúci kamaráti, s ktorými si prežil kadečo a navyše obaja v mladom veku, tak skloníš hlavu pred plánmi Všemohúceho a v pokore kráčaš životom v nádeji ďalej.“

Jozef Banáš

Jozef Banáš s nemenej úspešnou dcérou Adelou.

Čo je za úspechom Jozefa Banáša?

Rozhodne chuť a radosť z toho, čo robí. Je neuveriteľne zapálení nielen pre písanie, ale veľmi rád diskutuje s ľuďmi o svojich knihách. O témach, ktoré rozoberá a snaží sa ich – nie ovplyvniť, presvedčiť o svojej pravde, ale nasmerovať na cestu k zamysleniu.
Niekedy akoby sme boli leniví uvažovať, premýšľať nad svetom, nad tým, čo nás obklopuje a všetko prijímame bez kritického myslenia.
A to nie je dobré.

„V roku 2016 sa teším na dovolenku s manželkou v Papierničke, kde vždy pookrejeme a naberieme novú energiu. Verím, že sa mi podarí zabehnúť beh Devín –Bratislava, na ktorý sa zatiaľ nie veľmi pripravujem.“
Do konca leta chce Jozef Banáš odovzdať vydavateľstvu Ikar text nového románu Kód 7, na čo určite čakajú desaťtisíce čitateľov jeho prvých dvoch Kódov. Po krátkom pobyte v Bhutáne, kde sa bude príbeh odohrávať, píše nový román s veľkou radosťou. „Mám ambíciu v týchto smutných, krvavých časoch napísať ušľachtilý príbeh, akúsi nádejeplnú rozprávku pre dospelých. Vrátim do hry hrdinov z príbehov Kód 9 a Kód 1 – bohyňu Kumari, dalajlámu, ale i ďalšie postavy,“ prezrádza Jozef Banáš o svojom rozpísanom románe.

Ako na záver s úsmevom dodal, posnaží sa byť užitočnejší aj okolo domu, aby sa manželka mohla viac venovať keramickej plastike, keďže pripravuje tri výstavy.

Navštívte oficiálnu stránku Jozefa Banáša, alebo je facebookovský profil.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.