Na Slovensku nájdete nádherné kopce, hory a pohoria. Pre tých na západnom Slovensku sú však najväčším pokladom Malé Karpaty. Nespočetné množstvo turistických trás, v dobrom počasí vrcholy s výhľadmi až na Schneeberg v Rakúsku alebo Považský Inovec na Slovensku. Kultovou v Malých Karpatoch je Vápenná, nazývaná neraz aj ako Roštún, ktorá ponúka naozaj krásne pohľady na okolie. Vidíte až na horizont a pod nohami sa vám zatiaľ rozkladajú nekonečné lesy. Nevidno žiadne obydlia, dedinky, takže máte chvíľu pocit skutočnej divočiny.
Okrem výhľadov majú malokarpatské vrcholy krásne skalnaté hrebene – na jednej strane zalesnené nádhernými bukovými lesmi, v ktorých stromy rastú do bizarných tvarov. Na druhej strane hrebene prudko klesajú do roklín.
Špecifikom Malých Karpát je ich kras. Povrchový vo forme vyvieračiek, aj podzemný – ako sú jaskyne. Chránená krajinná oblasť Malé Karpaty uvádza až 320 známych jaskýň, no ich počet určite nie je konečný.
Takže pohodlne sa usaďte a vyrazte s nami na malý výlet. V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska, ktorý oslavuje 100 rokov existencie, vás pozývame na nenáročnú túru smer Vápenná, odkiaľ je nádherný výhľad na široké okolie. Meria 752 metrov, je to tretí najvyšší vrch Malých Karpát a spĺňa všetko už povedané.
Cez jaskyne na vrchol
Výhľadový vrchol s krásnym hrebeňom. Už sme ho navštívili niekoľkokrát, a tak sme naň hľadali novú trasu. Zrak nám na mape padol na skalnatý hrebeň Červenice, ktorý skrýva hneď niekoľko jaskýň. Bolo rozhodnuté. Cez jaskyne na vrchol a naspäť cez ďalšie jaskyne.
Keďže CHKO Malé Karpaty patria do 2. stupňa ochrany, môžeme sa pohybovať i mimo značených trás. Treba si však dávať pozor a vždy preštudovať mapu, pretože niektoré časti sú prírodné rezervácie s vyšším stupňom ochrany a tam sa treba pohybovať iba po značených trasách. Nami nájdená trasa vyhovuje týmto podmienkam, a tak po zaparkovaní auta v Plaveckom Podhradí vyrážame na cestu. (Na Vápennú môžete vyraziť aj z obce Sološnica – zaparkujte až na konci obce v smere zelenej turistickej značky.)
Chvíľu sa držíme žltej turistickej značky, no hneď ako opúšťame dedinu, odbočujeme doľava a vzápätí doprava, kde už vidíme náš prvý dnešný cieľ – jaskyňu S31 v skalnom bloku Červenice. Miesto využívajú horolezci aj jaskyniari. Výstup do hornej časti jaskyne nám dá trochu zabrať, zľadovatený povrch a mohutné zimné topánky boli dnes malou prekážkou.
Jaskyňa Haviareň
Pokračujeme prudkým stúpaním popod bralo až k jaskyni S32. Obidve jaskyne tvoria veľké otvorené priestory. Nad S32-kou sa opäť napájame na žltú turistickú značku, ktorou sa nechávame viesť až na vrchol. Pod vrcholom sa nachádza jaskyňa Haviareň, ktorú jaskyniari sprístupňujú vždy 8. mája. Odporúčame všetkým navštíviť ju, prekvapí vás vnútornými priestormi.
Haviareň domáci nazývajú aj Hevírňa. Vchod dal vybudovať gróf Pálffy, ktorý využíval túto jaskyňu na uskladnenie strelenej zveriny. Dĺžka Haviarne je asi 230 metrov. Najväčší priestor sa nazýva Flaškový dóm – jeho výška je až 30 metrov. Žijú tam a hlavne prezimujú vzácne druhy netopierov.
Vápenná s nádherným výhľadom
Vrchol Vápennej je obľúbený, a tak ani teraz tam nie sme sami. Pokocháme sa výhľadmi na vrcholky Malých Karpát, dnes ďalej nedovidíme, ale nevadí.
Ideme po hrebeni po červenej turistickej značke, ktorá je zároveň aj Cestou hrdinov SNP (červená značka z Dukly na Devín). Prechádzame dlhý a nádherný hrebeň Vápennej, ktorý nás vždy niečím prekvapí. V zime sa nám ukázali nové výhľady, ktoré nám inokedy zakrývali listy stromov. Chodník vedie cez Mesačnú lúku, kde sa nachádza i prameň, využívaný pri dlhých trasách ako napríklad Cesta hrdinov SNP, alebo aj naše malokarpatské výzvy – Častovská päťdesiatka či Trnavská stovka. Žiaľ, v lete býva často vyschnutý, tentoraz tečie prúdom.
Na konci lúky sa kúsok pod chodníkom nachádza jaskyňa Studničky. Bežný turista vidí len otvor. Pokračujeme ďalej a v sedle Uhliská sa opäť odpojíme zo značenej trasy a ideme prudko vľavo k Jaskyni pri kríži. Jaskyniari ju chránia zatvorenými dvierkami, bežný turista sa dostane aspoň do malej chodbičky, ktorá vedie k dvierkam. Nás tam prekvapili zimujúce motýle.
Pozrite si viac o CESTOVANÍ po SLOVENSKU.
Čarovný skalný hrebeň
Pokračovali sme cez vrch Kamenné, ktorý je síce ukrytý a bez výhľadu, ale má krásny skalný hrebeň. Mysleli sme si, že teraz sa už len po lesnej zvážnici vrátime naspäť do Plaveckého Podhradia, ale čakalo nás ešte jedno prekvapenie. Na jednej odbočke sme odbočili doľava, čo bolo trochu nelogické stúpanie, ale nedbali sme, skúsime.
Dostali sme sa na neznačený skalný hrebeň a ostali sme očarení, vrátili sme sa po ňom aj naspäť, museli sme si ho pozrieť celý. Z mapy sme vyčítali, že sa po ňom môžeme pustiť nadol, a úzka cestička nás v tom utvrdila, miestni sem určite chodia. Skalný hrebeň schovával ďalšie jaskyne. Jedna, isto novoobjavená, nebola ani na mape a podľa všetkého ju jaskyniari čistia, no druhá má aj meno – Nad vyvieračkou. A toto všetko sa nachádza v Kráľovej doline.
Jaskyniarskou cestičkou sme opustili bralo a dolnou časťou Kráľovej doliny sme sa vrátili k autu do Plaveckého Podhradia. Opäť sme sa utvrdili v tom, že Malé Karpaty skrývajú ešte mnohé nami neobjavené „poklady“.
Text a foto: Milada Renčová
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska.
Objednajte si predplatné časopisu.