Zochova chata. Križovatka turistických ciest, lyžovanie aj bouldering

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zochova chata je veľmi obľúbené rekreačné stredisko v blízkosti Bratislavy. Leží asi 15 km nad mestom Modra v Malých Karpatoch a je križovatkou rôznych turistických trás. Najčastejšie sa z nej  vychádza na Veľkú homoľu, Skalnatú, Vysokú alebo len na Čermákovu lúku.
V zime si tam môžete ísť zalyžovať alebo sa posánkovať, prípadne si dobre zabežkovať. Jedlo si nosiť nemusíte – občerstvenie ponúka napríklad Furmanská krčma. Drevenica priamo na parkovisku pri Zochovej chate. Mali sme tam úžasnú, hustú fazuľovú polievku, akú sme už dlho nejedli 🙂

Ako sa dostať na Zochovu chatu?
Dostanete sa tam z Modry pešo, na bicykli, autobusom alebo autom.
Ak tam chcete prísť z Modry pešo, zaparkujte v centre Modry alebo v jej mestskej časti Harmónia a vyberte sa po červenom turistickom chodníku, ktorý vedie priamo na Zochovu chatu. Pešo sa na Zochovu chatu dostaneme aj Štefánikovou magistrálou, ktorá vedie hrebeňom Malých Karpát.
Na Zochovu chatu premáva pravidelná autobusová linka 102421 Bratislava – Pezinok – Zochova chata (autobus č. 540).
Ak idete autom, zaparkujte v stredisku Zochova chata, kde sa nachádza veľké parkovisko hneď vedľa autobusovej zastávky.

 

Čo ponúka areál Zochova chata?

Už sme vyššie spomenuli dobrú dreveničku na jedlo. Ak by ste sa tam chceli aj ubytovať, môžete skúsiť Penzión Modrý dom, Huncokár, Univerzitku a špeciálne odporúčame Hotel Zochova chata. Je v krásnom prostredí, má elegantné izby, výborný wellness a dobre tam varia.

„Po príchode k Zochovej chate je ideálne začať výlet od turistického rázcestníka, ktorý nás informuje o hlavných turistických lokalitách a smeroch, ktoré k nim vedú,“ radia Daniel Kollár a Viera Poláková v turistickej príručke Bratislava a okolie pre deti.
Ak chceme napríklad navštíviť observatórium, vyberieme sa po červenom turistickom chodníku. Popri drevenici zídeme schodmi dolu k areálu bývalého kúpaliska. Za rybníkom pokračujeme cez lyžiarske stredisko (v lete cez veľkú lúku) a vystúpime k Tisovým skalám. Pokračujeme ďalej riedkym lesom a miernejším terénom okolo dreveného altánku. Za dreveným altánkom, na križovatke ciest, prídeme k Astronomickému a geofyzikálnemu observatóriu UK.

Venujú sa tam najmä výskumu medziplanetárnej hmoty a v oblasti geofyziky ide najmä o štúdium a monitorovanie seizmickej aktivity.
Návštevné hodiny sú od 14.30 do 16.30 hod., vstup je voľný. V prípade dohody je možná návšteva aj v inom čase. Treba prísť do hlavnej budovy s najväčšou kupolou. Pozorovania oblohy pre verejnosť sa tu nekonajú.Observatórium Zochova chata

 

Lyžovanie pre veľkých aj malých

lyžovanie na Zochovej chatePo príchode k parkovisku zídeme schodmi dolu, prejdeme okolo rybníka a potom už priamo pred nami na lúke uvidíme lyžiarske stredisko. Je vhodné aj pre tie najmenšie deti, pretože sa tu nachádza okrem klasického lyžiarskeho vleku aj pás a mierny svah.

K dispozícii sú vleky vrátane dopravníkového pásu s celkovou kapacitou 2 800 osôb za hodinu a lyžiarske trate v celkovej dĺžke 810 m, vybavené technickým zasnežovaním a umelým osvetlením.
Stredisko je zamerané na výučbu lyžovania s dennou prevádzkou od 9.00 do 16.00 hod. Počas voľných dní a slnečného počasia  býva parkovisko na Zochovej chate preplnené.
Viac informácií na ich stránke.

 

Bouldering pre lezcov

lezecká stena bouldering Zochova chataV okolí Zochovej chaty sa nachádza niekoľko skalných útvarov ako napríklad Traja jazdci, Kamenná brána, Bartolomejské skalky, Tisové skaly alebo Medvedia skala.
Ak sa napríklad vyberieme na Medvediu skalu, auto zaparkujeme ešte pred Zochovou chatou, na prírodnom parkovisku blízko miesta, kde cestu z Modry-Harmónie na Zochovu chatu križuje modrá turistická značka. Vojdeme do lesa a cez drevený mostík prekročíme Vištucký potok. Kúsok za potokom sa nachádza dolná Medvedia skala, ktorá sa využíva na bouldering. Najprv pokračujeme do kopca a potom klesneme, aby sme opäť miernym stúpaním prišli pod hornú Medvediu skalu. Lezecké cesty majú obtiažnosť od 3 do 5 UIAA, sú dobre istené, a preto sú ideálnym miestom pre mladých lezcov. Jediná ťažšia cesta ide cez previs (cca 7-). V blízkosti skaliek nájdeme aj banský náučný chodník.

 

Huncokári

Pokiaľ nás zaujíma história huncokárov, môžeme sa prejsť k huncokárskemu cintorínu. Zo Zochovej chaty sa vyberieme po modrom turistickom chodníku smerom na Hubalovú. Asi po 400 metroch prídeme k cintorínu. Cestou k cintorínu minieme na jednom z plotov domov informačné tabule o živote a histórii huncokárov.

Huncokári boli tirolskí a bavorskí drevorubači, ktorí prišli na územie Malých Karpát v polovici 18. storočia. Sami seba nazývali „Waldleute“ (lesní ľudia). Usídlili sa tu na podnet Pálffyovcov, ktorí vlastnili väčšinu malokarpatských lesov. Na začiatku druhej svetovej vojny žilo v Malých Karpatoch približne 800 huncokárov. Ich najväčším strediskom bola práve Modra-Piesky, kde mali aj vlastnú školu a kaplnku.

Hlavnou činnosťou huncokárov bola ťažba dreva. Okrem toho sadili stromy, upravovali lesné chodníky, pálili vápno alebo vyrábali drevené uhlie.
Hroby huncokárov dokonale pripomínajú ich život – sú skromné a jednoduché. Nemajú betónovú platňu, iba kríž z dreva so strieškou a nápisom. Niektoré hroby dokonca nemajú ani kríž, sú to iba vyvýšené kôpky ohraničené kameňmi.

Huncokári si priniesli so sebou vlastnú kultúru, zvyky i oblečenie. Žili v uzavretom spoločenstve a aj sa sobášili iba medzi sebou. Boli skromní a nemajetní. Deti učil tzv. horský učiteľ, ktorý putoval po samotách. Ich potomkovia tu žijú dodnes.huncokári cintorín

 

Vedeli ste, že…

  • Zochova chata, ktorú dal vybudovať Klub slovenských turistov, bola pomenovaná v roku 1933 podľa evanjelického biskupa a národovca Samuela Zocha.
  • Prvou stavbou na Pieskoch v roku 1889 bol tzv. Panský dom, ktorý slúžil ako letné ubytovanie pre turistov. Na liečebné účely a relax bolo postupne upravených 75 km chodníkov, nachádzalo sa tu letné kúpalisko a tenisové kurty. Nechýbala sieť príjemných reštaurácií, kaviarní a pivníc.
  • Pod Medveďou skalou sa nachádza pre verejnosť nesprístupnená štôlňa Bartolomej. Prvá známa zmienka o nej pochádza zo zoznamu baní z roku 1821. Je to najdlhšia prieskumná štôlňa v okolí Modry, má 400 metrov a dá sa prejsť postojačky. V štôlni žije salamandra škvrnitá a netopiere.

Pozrite si viac tipov na CESTOVANIE.Hrad Devín - stredoveké Slovensko

 

Horáreň, Panský dom

Neďaleko stojí Kaplnka sv. Magdalény a trocha nižšie sa nachádza aj bývalá škola – spoznáme ju podľa pamätnej tabule Fraňa Kráľa, ktorý tu pôsobil.
Cieľom pešieho výletu môže byť aj tzv. Panský dom (horáreň). Povedie nás pri tom modrá turistická značka smerom na Hubalovú, na ktorej zdoláme oplotenie zvernice po ukotvenom rebríku, ktorý uľahčuje vstup dovnútra. Ďalej pokračujeme po vrstevnici lesnou cestou, až prídeme na  huncokársku lúku. Ak by sme chceli vyraziť na okolité „sedemstovky“, orientujeme sa podľa turistického rázcestníka na parkovisku.
Zochova chata je ideálnym turistickým východiskom túry na Veľkú homoľu, Skalnatú i Vysokú.

V spolupráci s vydavateľstvom Dajama.
Zdroj kniha Bratislava a okolie pre deti.
Foto: fmph.uniba.sk, Daniel Kollár, Viera Poláková, FB Zochova chata


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.