Máte doma mole? Zbavte sa ich prirodzenou cestou, bez chémie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Internet vám ponúkne množstvo prípravkov proti moliam, ktoré sa vám nasťahovali do špajze alebo do šatníka. Rôzne biolit vrecúška, feromónové lepové pásy, priestorové spreje, či lapače. Nestoja veľa, niektoré za pár eur…ale drvivá väčšina nie je eko.
Takže ak máte doma mole, ale nemáte radi vôňu priemyselne vyrábaných repelentov, vyskúšajte niektorý z prírodných trikov. Vyrobte si ho, neraz vám stačí pár surovín a viete, čo v nich máte a nemusíte sa obávať, že ho objaví malé dieťa, či domáci miláčik.

Potravinové a šatníkové mole
To sú dva druhy, s ktorými prichádzame najčastejšie do kontaktu. Ani jeden nie je príjemný a chceme sa ho čo najskôr zbaviť. A navyše – zabrániť jeho návratu. Tento drobný hmyz vyzerá ako malá verzia motýľa a hoci pre človeka nepredstavuje žiadnu priamu hrozbu, vie narobiť spúšť v oblečení, čalúnení, či v potravinách. Do domácnosti sa môžu dostať v krmive pre vtáky, v múke, cestovinách, sušených bylinkách, či v sušenom mlieku.

Mole potravinové, čiže zavíjač múčny sa spoľahlivo prehryzie vašimi zásobami, pričom samička môže naraz zniesť až 300 vajíčok. Takže rýchlo sa ich zbavte.
Mole šatníkové sú menšie ako potravinové, majú rady najmä prírodné tkaniny ako vlna. Chutia im deky, koberce, čalúnený nábytok.

 

Čo robiť, ak máte doma mole?

Ak máte potravinové mole, vyhoďte všetky suché potraviny – aj keď ste našli larvy len v jednom vrecúšku múky. Možno už navštívili cestoviny, ryžu, cereálie… Dostanú sa cez papier aj plast.
Následne všetky skrinky dôkladne umyte, vyčistite aj najmenšie škáry a trhlinky, kde by sa mohli skrývať. Najlepšie mydlovou vodou.
Napokon použite feromónové pasce.

Ak máte šatníkové mole, nájdite ich zdroj a kde všade sa dostali. Vyperte každý kus oblečenia a usušte v horúcej sušičke, aby ste bezpečne zabili všetky možné vajíčka.
Umyte skrine mydlovou alebo octovou vodou, aj rohy, malé trhlinky v dreve, všade.
Nastavte pasce.máte doma mole? v potravinách?

 

Triky, ako vyhubiť mole

Choďte prirodzenou cestou a skúste rôzne zmesi rastlín, byliniek ap. Veď klasické guľôčky proti moliam obsahujú naftalén a paradichlórbenzén, takže sú toxické aj pre človeka.

ruka ikona červenámola šatníkováVyskúšajte túto zmes: asi 1/2 kg ihličia z borovice, 30 gramov hoblín z cédra a 15 gramov hoblín z koreňa sasafrasu.
Na dno zásuvky rozložte papier, roztrúste pripravenú zmes a prikryte vrstvou látky, napríklad starou plachtou, ktorú pevne prichytíte pripináčikmi. Do takejto zásuvky odkladajte vlnené oblečenie – bude nielen chránené proti moliam, ale keď si ho oblečiete, bude čisto a sviežo voňať.

ruka ikona červenáMole odpudzujú aj rastliny obsahujúce gáfor: rimbaba, šalvia, vratič a rôzne druhy paliny.

ruka ikona červenáNa odpudzovanie molí bolo už vyskúšaných veľa rastlinných prostriedkov, ako napríklad olej z borievky červenej (Juniperus oxycedrus), levandule, marolistu, paliny a klinčekov (korenie).

ruka ikona červenáÚčinné sú aj listy fenikla, puškvorca, papradia, orličníka a rozmarínu, kvety samčieho stromu chlebovníka, čierne korenie, jedlé riasy Chondrus crispus, citrónovník, alkoholový roztok kumarínu a konope.

ruka ikona červenáNa rovnaký účel sa používa aj extrakt zo semien zanoväte, chinínovníka, lupíny, tungový olej (čínsky drevný olej) a oman pravý.

ruka ikona červenápotravinová moľaDávno známym prostriedkom proti moliam je drevo cédra. Cédrové triesky alebo vrecúška cédrového oleja sú výborným dlhodobým ochrancom.

ruka ikona červenáNa potravinové mole perfektne účinkuje klinček, eukalyptus, sušená citrónová alebo pomarančová kôra, bobkový list.

ruka ikona červenáDo malých misiek môžete naliať jablčný ocot, ktorý moliam vonia a rady si na ňom pochutnajú. Často sa v ňom však utopia. Niektorým fungovalo takto aj víno, či pivo – tie skôr dajte do pivnice alebo špajzy.

ruka ikona červená„Zistilo sa, že botanické prostriedky sú užitočné aj proti ďalším druhom hmyzu, ktorý ničí oblečenie a iné textílie. Patrí medzi ne gáfor a rozdrvené klinčeky (pôsobia proti larvám antrénusa krtičníkového). Tkanina ošetrená mydlovou emulziou z anízového oleja alebo oleja z vresny odpudzuje hmyz,“ píše sa v knihe Ruže ľúbia cesnak.

ktoré potraviny môžem jesť po záruke?Prečítajte si tiež
Ktoré potraviny môžete jesť aj po záruke?

Foto: PlanetNatural, Wikimedia/Jacy Lucier, Pixabay, Unsplash.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.