Veľký Choč. Vyberte sa na vrch s najkrajším výhľadom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Veľký Choč spoznáte veľmi ľahko. Jeho pyramídový tvar je z ktorejkoľvek strany prekvapujúco takmer rovnaký a v podstate jedinečný a nezameniteľný. Jeho očarujúcu siluetu neomylne spoznáte, či na ňu uprene hľadíte od kostola v tvare Noemovej archy nad Liptovskými Sliačmi… Či sa ňou kocháte, ako celostne zapĺňa jednu stranu Hviezdoslavovho námestia v Dolnom Kubíne… Či ju s rešpektom obdivujete od zrúcanín Liptovského hradu. Nedá sa prehliadnuť na výhľadoch z Oravskej Magury či hrebeňa Krivánskej Fatry.

Veľký Choč na mape

V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska, najstarším u nás vychádzajúcim časopisom, vás vezmeme na tento vrch, ktorý ponúka naozaj fantastické výhľady. Výstup je ideálny z Valaskej Dubovej alebo z Lúčok. Túra na vrch je obľúbená, najkrajšia sa dá prejsť bez problémov aj s deťmi a určite to musíte aspoň raz skúsiť. Ten výhľad proste treba zažiť 🙂

Povesť o vrchu Veľký Choč
V jednej povesti si Veľký Choč zahral spolu s Babou horou. Hlavnou postavou príbehu je zlá čarodejnica Baba, ktorá si na potulkách svetom hľadala nový domov. Zapáčilo sa jej na Orave, kde však boli všetky vrchy navôkol obsadené kolegami strigôňmi. Jeden z nich obýval Veľký Choč na juhu, a tak sa usadila na vtedy ešte nepomenovanom kopci na opačnej strane Oravy. Dnes ho poznáme ako Babiu horu.

Babe sa však málilo, že jej vrch je menší ako náprotivný Veľký Choč, a tak prinútila Oravcov, aby naň lopotne vynášali kamene. Jej stavebný počin bol zjavne úspešný, lebo Babia hora je dnes o vyše sto metrov vyššia ako konkurenčný Veľký Choč.

 

Veľký Choč

Veľký Choč mapaVeľký Choč je najvyšší vrch v Chočských vrchoch a to 1611 m.n.m. Nachádza sa severne od Ružomberka – vľavo môžete ísť cez Likavku a Valaskú Dubovú do Vyšného Kubína (Veľký Choč máte po pravej strane). Alebo vpravo cez Ivachnovú, Lúčky do Osádky (Veľký Choč máte po ľavej ruke).
Chočské vrchy sa zaraďujú medzi šesticu vysokých pohorí Slovenska. Geografi sem zaradili Tatry, Nízke Tatry, Oravské Beskydy, Malú Fatru, Veľkú Fatru a Chočské vrchy, pretože ich najvyššie vrchy majú viac ako 1 500 metrov nad morom.

Vrchy v blízkom okolí sú od Veľkého Choča nižšie o viac ako štyristo metrov. Postavenie obra medzi trpaslíkmi spôsobuje, že v podstate zo žiadnej strany nič necloní úžasným výhľadom na obrovskú horskú pyramídu ovenčenú belostnými skalami.

Stredná Poľana

Stredná Poľana

 

Veľký Choč od Liptovských Sliačov

„Vo všeobecnosti platí, že ak je nejaký bod v krajine viditeľný z toľkých blízkych aj vzdialenejších miest, musí byť ten bod miestom extrémneho výhľadu,“ vysvetľuje známy a skúsený cestovateľ i fotograf Ján Lacika v letnom čísle časopisu Krásy Slovenska. „Pekným príkladom je hrad Branč, ktorý vidno z veľkej časti Záhoria a z neho máme famózny výhľad na poriadny kus šírej záhorskej krajiny. V prípade Veľkého Choča to platí ešte viac. Na Branči sa musíme kvôli výhľadu presúvať po hradbách, na rozhliadnutie z Veľkého Choča nám stačí stáť na jednom mieste a pomalým otáčaním si vychutnávať úplnú kruhovú panorámu okolo seba, pravda, ak sú na to vhodné poveternostné podmienky.“

Samozrejme, že do bielej hmly oblakov sa skôr ponoríme na Veľkom Choči ako na Branči. Ak sa rozhodneme vystúpiť na vrchol Veľkého Choča, mali by sme sledovať predpovede počasia, pretože krásny slnečný deň mnohonásobne zvýši kvalitu turistického podujatia.

Liptovská kotlina z Veľkého Choča

Liptovská kotlina z Veľkého Choča.

 

Liptovská kotlina z Veľkého Choča

Vrcholová časť vystupuje nad hornú hranicu lesa a takmer súvislý zelený koberec pichľavej kosodreviny nijako nebráni, aby sme sa z jedného miesta mohli pokochať výhľadom na neskutočne veľkú časť nášho krásne hornatého Slovenska. Na východe dovidíme až za Tatry, na opačnej strane ponad Veľkú Fatru na jej malofatranský hrebeň, južný horizont uzatvára dlhý hrebeň Nízkych Tatier a na severe nič nebráni tomu, aby sme sa zahľadeli až k hraniciam Poľska.

„Moje stretnutie s Veľkým Chočom som priveľmi dlho odkladal, priatelia nechceli veriť, že v mojom vyše polstoročnom túlaní po Slovensku som si nenašiel čas pre tento taký významný turistický cieľ,“ spomína si Ján Lacika. „V jeden krásny májový víkend som sa rozhodol, že už neradno otáľať, a vydal som sa na cestu. O šiestej ráno som v Bratislave sadol do vlaku a o pol deviatej som vystúpil v Ružomberku. Veľký Choč je okrem iného pozoruhodný aj tým, že ponúka viac výstupových trás ako iné karpatské vrcholy.“

Veľký Choč od Liptovských Sliačov

Veľký Choč od Liptovských Sliačov.

 

Túra z Valaskej Dubovej

V podstate je ich spočiatku až päť, ktoré sa však hore zjednotia do troch. O výbere trasy vlastne rozhodol cestovný poriadok miestnych autobusov, najrýchlejšie sa môžete odviesť do Valaskej Dubovej, kde začnete s túrou. Výstup po modrej turistickej značke bol síce strmý, ale vcelku príjemný. Stúpanie v tieni lesa šlo rýchlo a bez väčšej straty energie sa ocitnete na sviežo zelenej Strednej Poľane. Rozľahlá lúčna plošina bola veľmi chutným predkrmom pred vrcholovou panorámou. Lúka so solitérnymi smrekmi ponúka prvú slastnú dávku výhľadu, do ktorého patril aj vrcholový bralný kužeľ.

Zostup po červenej bol prekvapujúco namáhavejší ako výstup, strmosť trasy dá nohám poriadne zabrať. Po viac ako dvoch hodinách napokon dorazíte do Kúpeľov Lúčky.

  • Ak sa rozhodnete ísť na Veľký Choč z lokality Kúpele Lúčky, idete po trase Lúčky, kúpele – Jastrabia dolina –  Sedlo Vráca po červenej značke. Zaberie vám to do štyroch hodín.
  • Značkovaný chodník na Veľký Choč vedie aj z Likavky, okolo Hradu Likava po trase: Likavka – Likavský hrad – Predný Choč – Sedlo Spuštiak – Stredná poľana. Na túto trasu si vyhraďte cca 5 hodín. Najprv idete po červenej, potom po modrej a napokon po zelenej značke.
  • No a ešte jeden tip na výstup na Veľký Choč a to z Vyšného Kubína po trase Vyšný Kubín – Siatiská – Drapač. Najprv zelená a potom červená značka, trvá to 3 až 4 hodiny.

Ak vyrážate na túru, vo Valaskej Dubovej môžete parkovať na námestí, pred Obecným úradom. V lokalite Kúpele Lúčky na záchytnom parkovisku. V Likavke pred informačným centrom. A Vo vyšnom Kubíne pred kostolom.

Chočské vrchy a Tatry z Veľkého Choča

Chočské vrchy a Tatry z Veľkého Choča.

V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska.
Objednajte si predplatné časopisu TU.
Text a foto: Ján Lacika, Wikimedia

Krásy Slovenska predplatné 2022


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.