Nádherná príroda, úžasné výhľady a najväčšie stredisko letnej i zimnej malofatranskej turistiky. Vrátna, čiže Vrátna dolina sa nachádza asi 25 km od Žiliny a 3 km od Terchovej.
Vrátna dolina je najväčšou dolinou krivánskej časti Malej Fatry. Východiskom do nej je obec Terchová, z ktorej vedie cez prielom Tiesňavy dovnútra pohoria asfaltová cesta bez turistického značenia. Cesta sa končí pri dolnej stanici lanovky. Ešte predtým za Tiesňavami odbočuje východným smerom vedľajšia cesta do osady Štefanová.
Vrátna dolina
Unikátny kaňon Tiesňavy. Pôsobivé skalné útvary a vodopády. Obľúbené lyžiarske stredisko. Turistické trasy a cyklotrasy. Aj to je Vrátna dolina, najatraktívnejšia časť Malej Fatry, do ktorej vedie len jedna prístupová cesta z Terchovej.
Počas prvej svetovej vojny tam napríklad zlatokopovia skúmali oblasť okolo Veľkého Rozsutca. Bol to výborný lovný revír…
„Vo Vrátnej doline sa môžeme na vlastné oči presvedčiť o obrovskej sile tečúcej vody, ktorá vyhráva večný súboj s nepoddajnou tvrdou skalou. Nemusíme pritom zažiť katastrofické udalosti, ktoré túto dolinu v minulosti postihli, ale stačí, keď si predstavíme, čo za silná riava vybrúsila do skalnatého dna Tiesňav obrie krútňavové hrnce,“ upozorňuje známy cestovateľ a fotograf Ján Lacika, ktorý zostavil aj knihu Doliny a ich najkrajšie miesta.
Ako dodáva, na bočnej skale úzkej štrbiny medzi bralami vidno rysku ukazujúcu, pokiaľ sa rozvodnená Varínka niekedy dokáže dostať.
Raj pre turistov
Z Vrátnej doliny vedú turistické chodníky prakticky na všetky strany a sprístupňujú mnoho okolitých turistických cieľov vrátane obľúbenej malofatranskej hrebeňovky. Vrátnu dolinu tvorí veľká vidlica dvoch rovnocenných dolín – Starej doliny a Novej doliny. Na pôdoryse povodia v tvare trojuholníka je hlavný hrebeň pohoria jeho najdlhšou stranou a úsek hrebeňa medzi sedlom Bublen a Veľkým Rozsutcom je dlhší ako bočné rázsochy obmedzujúce Vrátnu dolinu po oboch stranách. Na západnej strane dolina siaha po rázsochu Kraviarskeho a Sokolia a na východnej strane sa čnie nevýrazná rázsocha Poľudňových skál a Bobôt.
Krátkou priečkou medzi Starou dolinou a Novou dolinou je rázsocha Poludňového grúňa. Poniže Starého dvora sa spája Stará dolina a Nová dolina a ďalej pokračuje už len jedna hlavná dolina, ktorá sa dramaticky zužuje do očarujúceho skalnatého prielomu s názvom Tiesňavy. Varínka preteká úzkou bralnou štrbinou pomedzi masívy Sokolia a Bobôt.
Vetvenie do dvoch rovnocenných pramenných dolín je charakteristickým znakom Vrátnej doliny. Hlavná os Starej doliny má poludníkový smer a os Novej doliny s ňou zviera pravý uhol. V pramennej časti je Nová dolina rozčlenená do dvoch vetiev, medzi ktoré je vtesnaný bralnatý masív Veľkého Rozsutca.
Prečítajte si tiež
Terchová. Jánošíkove diery, múzeum aj rozhľadňa.
Ničivá sila mury
Zo strmého západného svahu Veľkého Rozsutca sa 11. júna 1848 spustil ničivý prúd vody, blata a kamenia, ktorý usmrtil 14 obyvateľov osady Štefanová. Mura, ako sa odborne tento prúd nazýva, 21. júna 2014 opäť ukázala svoju desivú silu. Po extrémnej prívalovej búrke sa zo svahu Hromového zosunula veľká masa podmočenej zvetraliny a zasypala dolnú stanicu lanovky, chatu a parkovisko. Udalosť sa našťastie zaobišla bez obetí na životoch.
Doliny a ich najkrajšie miesta
Spomínaná kniha Doliny a ich najkrajšie miesta je skvelým sprievodcom pre všetkých milovníkov turistiky. Prevedie vás ľadovcovými dolinami, prielomami tiesňavami či kaňonmi. Predstavuje najmalebnejšie zákutia 71 slovenských dolín a turistické trasy v nich.
Jej autor Ján Lacika nepodsúva svoj rebríček krásy. Kladie dolinu vedľa doliny spájajúc ich čisto regionálne, podľa príslušnosti k jednotlivým povodiam slovenských riek. Zastúpené je tu prakticky celé Slovensko – od hradu Devín na juhozápade až po Kremenec na krajnom severovýchode.
„Najkrajšie miesta dolín sme sa snažili opísať pri každej doline v tzv. rámčeku a snáď to bude dobrá pomôcka pre čitateľov pri plánovaní návštev slovenských dolín“ dodáva známy cestovateľ Ján Lacika.
Doliny a ich najkrajšie miesta je súčasťou jedinečnej trilógie Zelené Slovensko, ktorá približuje doliny, pohoria a prírodné rezervácie.
Foto: Dajama, Ján Lacika