Povinné zmluvné poistenie vs zákonné poistenie. Aký je medzi nimi rozdiel a čo pokrývajú?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mohlo by sa zdať, že povinné zmluvné poistenie a zákonné poistenie znamenajú to isté. V praxi sa tieto pojmy často zamieňajú, no povinné zmluvné poistenie sa nerovná zákonné poistenie a odlišnosť si môžete všimnúť už v názve. Aký je teda medzi nimi rozdiel a čo všetko nám dnes kryje PZP?

 

Čo je zákonné poistenie?

Zákonné poistenie, ako to už z názvu vyplýva, je poistenie nariadené priamo zákonom. Takéto poistenie z neho teda priamo vyplýva a nie je potrebné uzatvárať akékoľvek zmluvy. Právnym predpisom je daný rozsah poistného krytia, ale aj výška poistného. Ministerstvo financií je tým istým zákonom splnomocnené na vydávanie vyhlášok, vrátane vyhlášky, ktorá priamo určuje aj poisťovňu vykonávajúcu takéto poistenie.

 

Zmena na povinné zmluvné poistenie

So zákonným poistením sme sa mohli stretnúť ešte začiatkom nového milénia, no od januára roku 2002 ho nahradilo povinné zmluvné poistenie tak, ako ho poznáme dnes. V súčasnosti teda máme na výber z množstva ponúk od rôznych poisťovní, preto sa môžeme slobodne rozhodnúť na základe našich preferencií. So zákonným poistením sa aktuálne môžeme stretnúť už len v Sociálnej poisťovni a vo verejnom zdravotnom poistení, ktoré zahŕňajú zdravotné, starobné, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

Aj keď je povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla stále povinné, nespadá pod zákonné poistenie, ale zmluvné, pretože vzniká uzatvorením riadnej zmluvy. Na jeho preukázanie slúži takzvaná zelená karta, ktorú by ste mali mať neustále pri sebe a v prípade cestnej prehliadky sa ňou budete musieť preukazovať.

zákonné poistenie pzp

 

Čo PZP pokrýva a, naopak, nepokrýva?

PZP musia mať uzatvorené všetky osobné aj úžitkové autá, motorky, traktory, ale aj skútre. V skratke, všetky vozidlá s prideleným evidenčným číslom, ktoré sa premávajú po pozemných komunikáciách. Slúži predovšetkým ako určitý typ zodpovednosti za škody na vozidle či zdraví tretích osôb, a teda všetkých, ktorí sú účastníkmi dopravnej nehody zavinenej vami. Okrem dopravných nehôd kryje aj iné menšie škodové udalosti, ktoré si samostatne upravujú jednotlivé poisťovne.

Medzi bonusy poisťovní môže patriť nonstop asistenčná služba alebo možnosť využiť partnerské autoservisy. Jednou z výhod je aj ponuka rôznych typov pripoistenia, ktoré môžu pokrývať napríklad často zradné čelné sklo. Navyše dnes už sa kvôli podpisu zmluvy nemusíte náhliť hneď do najbližšej pobočky poisťovne, pretože si môžete všetko vybaviť online z pohodlia domova.

ako postupovať pri dopravnej nehodePrečítajte si tiež
Ako postupovať pri dopravnej nehode? Všetky informácie a tipy.

Podstatnou informáciou je, že vaše motorové vozidlo PZP nekryje, ak ste si nepriplatili nič nad rámec základnej sumy. Ak chcete mať istotu, že vám bude škoda na vozidle preplatená aj v prípade, keď budete vy sami vinníkom dopravnej nehody, odporúčame si zriadiť havarijné poistenie. To síce povinné nie je, ale nejeden vám dá za pravdu, že sa môže zísť. Obzvlášť, ak ste vlastníkom nablýskaného tátoša priamo z výrobnej linky.

zákonné poistenie pzp

— PR článok —
Foto: Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.