Sledovanie seriálov. Kedy je už škodlivé a aká je zdravá miera?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy ste počas epidémie covidu nabehli na častejšie sledovanie seriálov? Či už Netflix, alebo Amazon Prime, HBO, Apple TV…alebo klasická telka. Štatistiky ukazujú, že ich sledujeme čoraz častejšie a viac. Hľadáme pri nich únik z nudy, z každodenných povinností a starostí, potrebujeme si oddýchnuť a  prečistiť hlavu.
Prehrávanie jednej epizódy za druhou však môže byť škodlivejšie, ako si myslíte. Koľko epizód je ok? Prečo ich nesledovať viac? Kedy začínate byť od seriálov závislí?

 

Prečo nás tak baví sledovanie seriálov?

sledovanie seriálov závislosťPriznajme si to – mnohí sme „závislí“ na seriáloch, ktoré ponúkajú streamovacie služby.  A tie veľmi šikovne využili pandémiu, prišli s novými seriálovými hitmi, nalákali nás a využívajú na to efektívne marketingové nástroje. Vezmite si napríklad Netflix, ktorý dá celú sériu von naraz, takže zrazu máte pred sebou 10 alebo 20 dielov a seriálový maratón sa môže začať 🙂

Prečo sme im tak podľahli? Podľa psychológov je to jednoduché – náš bežný život je plný prekážok, starostí, povinností a pri sledovaní seriálov zažívame opak: nemusíme nič riešiť, iba pozeráme, ako sa niekto iný trápi a prekonáva prekážky. Tiež nie sme pod drobnohľadom, že by nás niekto začal posudzovať, hodnotiť náš výkon a žiadal by od nás nejakú službu.

Vypneme hlavu a necháme sa unášať. Nemusíme pri tom ani veľmi premýšľať, keďže máme naservírovaný text aj obraz, a len konzumujeme. Je to veľmi návykové. O to viac, ak môžeme prežívať niečo, čo v bežnom živote nezažijeme. Či už ide o lásku, romantiku, dobrodružstvo, vzrušenie, priateľstvo…

Pár zaujímavých faktov, na ktoré myslite
  • Väčšina sitcomov má okolo 20 minút, čo je prijateľná dĺžka a je to veľmi lákavé povedať si: dám si ešte jeden a ešte jeden…
  • Po zhltnutí celej série sa dostaví podľa vedcov tzv. post binge-watch depresia, keďže ďalšia séria je v nedohľadne a vy ste túto vypozerali za pár hodín.
  • Viaceré štúdie dokázali, že tí, ktorí to preháňajú so seriálmi majú väčší sklon k obezite a chorobám, napríklad k cukrovke.
  • Seriály sú tzv. hotové riešenia. Ich častejšie sledovanie potláča naše schopnosti riešiť problémy. Sme menej aktívni, kreatívni, flexibilní, pretože očakávame riešenie od iných.
  • Pozor na sledovanie seriálov u detí a mladých. Niektorí prepadnú až paranoidnému vyhľadávaniu svojho obľúbeného herca a snažia sa sledovať všetko, v čom hrá. Byť tak stále pri ňom.

sledovanie seriálov závislosť

 

Kedy ste už závislí?

sledovanie seriálov závislosťMnohí nad tým mávnu rukou: veď nie som závislí na drogách, ani hazarde. Seriály sú nič, na tom nemôžete byť závislí.
Omyl. Sledovanie seriálov totiž neraz prekročí únosné hranice. Začnete odkladať svoje povinnosti. Namiesto toho, aby ste si išli zabehať, radšej si pozriete ešte jednu epizódu. Namiesto večera s priateľmi v nejakom podniku si vyberiete nové epizódy obľúbeného seriálu.

Definícia závislosti je jednoduchá. Prejavuje sa tým, že po určitom čase a opakovaní dostávate čoraz častejšie chuť venovať sa tejto činnosti znova a znova. A takejto túžbe neviete odolať, nedokážete sa ovládať a aj keď viete, že vám to spôsobí problémy (zmeškané dedlajny ap.), vrátite sa k tej činnosti. V tomto prípade k sledovaniu seriálov.

Takáto závislosť – ak to nemáte pod kontrolou – prináša rôzne negatíva: poruchy nálad, podráždenosť, úzkostlivosť, u niektorých poruchy spánku, nechutenstvo (alebo naopak doslova prežieranie) a dokonca aj depresívne stavy.

Viaceré štúdie dokázali, že prílišné a nekontrolované sledovanie seriálov môže zhoršovať vzťahy s okolím, priateľmi, aj v rámci rodiny. Znižuje sa výkon a produktivita v zamestnaní, zaostávate aj v bežných denných situáciách.

 

Koľko je tak akurát?

Spomínané signály vám napovedia, či začínate mať problém s prílišným sledovaným seriálov a či by ste s tým mali niečo robiť. Aj tu je však nesmierne dôležitá vôľa a ochota zmeniť to: mnohí totiž časté sledovanie bagatelizujú, presviedčajú sami seba, že to nie je priveľa, že to majú pod kontrolou. No skúste sa o tom pozhovárať aj s blízkymi – priateľmi či rodinou, ako to vidia oni.

Dôležitou otázkou je, prečo seriál vlastne sledujete. Prináša vám niečo alebo ho sledujete len z nudy? Naozaj pri ňom zrelaxujete a vypnete, alebo je to únik z reality a pred povinnosťami, ktoré sa na vás valia?
Ak pred niečím utekáte, je problém. Pri sledovaní seriálu je to pohodlné – nič neriešite, nemusíte rozhodovať, myslieť na to, čo ešte treba zabezpečiť. Sledujete cudzie životy, zatláčate do úzadia svoje vlastné problémy a to je vlastne príjemné, však?

Toto je hlavný bod závislosti: ak máte svoj život pod kontrolou, zvládate ho, stíhate termíny, tak si pozrite večer pokojne aj dve epizódy obľúbeného seriálu (hoci knižka by vám dala oveľa viac 🙂 ). Ale proti gustu žiaden dišputát, ako sa vraví.

Prečítajte si tiež
Čítanie predlžuje život. A robí ho lepším!

 

Mám vyhľadať odborníka?

Ak vám dáva okolie najavo, že ste podľahli seriálom a dokonca to už aj vy tak vnímate, vyhľadajte odborníka. Ak to dokážete vyriešiť vlastnou vôľou a sebareflexiou, to je ideálne.

Mnohí si však nevedia ustrážiť zdravú mieru a v takom prípade môže pomôcť psychoterapia. Individuálna alebo skupinová, kedy v spolupráci s psychoterapeutom hľadáte cesty, ako sa nežiadúceho správania zbaviť. Ako vyjsť z toho začarovaného kruhu závislosti, ktorá prináša na jednej strane príjemné pocity, spokojnosť…ale na strane druhej problémy z nedoriešených záležitostí a nestihnutých termínov.

Foto: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.