Nielen úsmev predlžuje život. Najnovšie vedci dokázali, že aj čítanie nám mimoriadne prospieva, dostane nás do pohody a dokonca nám predlžuje život. Vedci dvanásť rokov študovali a analyzovali zvyky viac ako 3500 ľudí. Zistili, že ľudia, ktorí čítajú denne aspoň pol hodinky (nie časopisy, ale knihy), žijú podstatne dlhšie ako tí, čo nečítajú. Výsledky štúdie zverejní v septembrovom čísle prestížny magazín Social Science & Medicine.
Úsmev, zdravá strava…aj čítanie
Úsmev predlžuje život. Aj dostatok kvalitného spánku, pravidelné cvičenie, zdravá strava, či dobré vzťahy. Teraz sa k týmto pozitívnym predlžovačom pridali aj knihy a čítanie.
Vedci tvrdia, že čítajúci si knihami predĺžili život až takmer o dva roky.
„Ľudia, ktorí čítali dlhšie ako 3,5 hodiny týždenne, umierali o 23% menej často. Tí, ktorí čítali menej ako spomínaných 3,5 hodiny, umierali len o 17% menej,“ uvádza sa v štúdii vedcov Avni Bavishi, Martin Slade a Becca Levy z Yale University School of Public Health.
Pozrime sa na to inak – v danom období zomrelo až 33% tých, čo nečítali knihy, zatiaľ čo len 27% tých, čo čítali. Čítajúci sa dožívali v priemere o 23 mesiacov dlhšie a čím viac čítali, tým dlhšie žili. Pritom už pol hodina čítania denne dokázala zvýšiť dĺžku života.
Čítajte knihy
Ide pritom o knihy, nie časopisy, noviny alebo sociálne siete. „Zistili sme, že čítanie kníh má väčšie pozitíva ako čítanie periodík. Je to pravdepodobne preto, že knihy zapájajú čitateľov mozog oveľa viac. Poskytujú viac kognitívneho prospechu a tým predlžujú život,“ konštatovali vedci.
Zjednodušene môžeme povedať, že ak si trénujete svoje mozgové bunky čítaním, predĺžite si život. Samozrejme, môžete riešiť hlavolamy, vyplňovať krížovku, či sudoku. To sú skvelé prostriedky napríklad proti Alzheimerovej chorobe. Určite proti nej budete bojovať aj vďaka čítaniu kníh, no to prináša bonus navyše: dlhší život.
Čítanie kníh udržiava slovnú zásobu aj u starších ľudí, ktorí oveľa viac zabúdajú. Podporuje ich uvažovanie, kritické myslenie, sústredenie. Dobré knihy podporujú empatiu, sociálne vnímanie a zvyšujú emočnú inteligenciu, čo všetko vedie k dlhšiemu životu.
Aké knihy čítať?
Akademici upozorňujú na príliš časté pozeranie televízie u seniorov. Niekedy sú to vyše 4 hodiny denne, čo rozhodne nevplýva na nich pozitívne. Ak by starší ľudia viac čítali, ako pozerali televíziu, podľa vedcov by to výrazne prospelo ich zdraviu.
Čítať pritom môžete čokoľvek (respondenti neuvádzali, čo konkrétne čítali). Podľa prieskumu National Endowment for the Arts z roku 2009, väčšina ľudí si vyberá papierové knihy (v tomto smere už nastal mierny posun, keďže za posledné roky stúpol záujem o e-knihy) a najmä beletriu, fikcie. Neuvádza sa, o aký žáner išlo – romance? krimi? fantasy? historické romány?
Dôležité však je čítať viac knihy ako časopisy a noviny, pretože je to prospešnejšie pre naše zdravie. Pritom účastníci štúdie čítali viac práve periodiká – 3,92 hodiny knihy oproti 6,10 hodiny periodiká.
Takže berte do ruky knihu a čítajte – je jedno, či to bude detektívka od Dominika Dána, kvalitná romanca Jojo Moyesovej alebo o pár týždňov Harry Potter a prekliate dieťa v slovenčine. Hlavne čítajte 🙂
P.S. Zaujímavé by bolo tiež zistiť, ako vplýva na naše zdravie a dĺžku života čítanie e-kníh, či počúvanie audiokníh.