Výlet s nádychom histórie – aj pre detské odrážadlo. Petržalské bunkre

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Navštívili ste už niektorý z petržalských bunkrov? Ak nie, máme pre Vás výborný tip na cyklovýlet. Cyklotrasa „Petržalské bunkre“ je relatívne nová a veru, nuda to určite nebude! Jednak môžete obdivovať krásu okolitej prírody, jednak si vychutnať tajomnú atmosféru, ktorou sú vojnové bunkre obklopené. Výlet je možné absolvovať aj pešo.

Nebojte sa, že je Vaše dieťa príliš malé na to, aby sa dozvedelo niečo o temnej vojnovej histórii. Deti rady počúvajú príbehy a každý príbeh sa dá vyrozprávať pútavo s ohľadom na vek a rozumové schopnosti dieťaťa. Záleží na Vás, ako sa danej témy ujmete. Zároveň sa deti môžu dozvedieť aj o existencii Železnej opony. Nápomocné Vám budú infotabule a inštalácia plota s ostnatým drôtom.

Hľadanie bunkrov
Je to zábava pre celú rodinu. V Bratislave ich bolo 15, ale tri sa zničili pri výstavbe diaľnice. Z 12-tich sú zrekonštruované tri (B-S-8 Hřbitov, B-S-4 Lány, B-S-6 Vrba). Zvlášť dobre ukryté sú B-S-2 Mulda a B-S-3 Paseka v pôvodnom stave. Ak navštívite obnovený Bunker B-S-8 Hřbitov, jeho súčasťou je protitanková priekopa i maketa tanku.

Petržalské bunkre

V prípade, že odstavíte auto na veľkom bezplatnom parkovisku pod Starým mostom, vyberte sa odtiaľ po cyklistickom chodníku Viedenskej cesty popod Nový most a pokračujte ďalej po cyklotrase smerom k mostu Lafranconi.
Dôležité: Kúsok pred mostom Lafranconi musíte zísť z hlavnej cyklotrasy a odbočiť doprava k Dunaju.

Samotná cyklotrasa „Petržalské bunkre“ má 3,7 km a je prepojená s medzinárodnými cyklistickými magistrálami Eurovelo 13 a Eurovelo 6 (jej súčasťou je spomínaný cyklistický chodník Viedenská cesta). Celková dĺžka navrhovanej cyklotúry – od Starého mosta k bunkrom a späť – je cca 13 km. Keďže ide o cestu s bezchybným asfaltovým povrchom, bez nejakého náročného stúpania a nerovností, je vhodná aj pre detské odrážadlo, kolobežku či cyklovozík. Skrátka, zvládnu ju aj najmenší.

K bunkrom sa môžete dostať rýchlejšie tak, že zaparkujete na parkovisku pri hraničnom prechode Berg. Smerová tabuľa Vás navedie k najbližšiemu Bunkru B-S-4 Lány, ktorý je odtiaľ asi 5 minút chôdze po cyklistickej hrádzi.

Petržalské bunkre na bicykli

 

Čo na cyklotúru zobrať so sebou?

Síce sa pohybujete prevažne v tieni lužného lesa, napriek tomu netreba zabúdať na ochranu pred slnkom či vetrom. Nezabúdajte ani na pery! V Bratislave fúka vietor pomerne často a vplyvom neho sa môže jemná pokožka na perách vysušiť a popraskať, čo teda nie je nič príjemné ani pre Vás, ani pre Vašu ratolesť.

Potrebovali by ste balzam, ktorý dodá perám potrebnú vlhkosť, no zároveň sa rýchlo vstrebe a nezanechá na ústach mastný povlak – ten totiž mnohým deťom prekáža. V ideálnom prípade by balzam mohol mať aj ochranný faktor SPF. Ak môžeme odporučiť, skúste prírodnú kozmetiku z aloe vera. Čo môže na suché pery pomôcť viac, ako rastlinka, ktorá je známa svojimi vynikajúcimi hydratačnými účinkami?
Podceniť netreba ani slnko – v porovnaní s prechádzkou na vás pri bicyklovaní a jazde na odrážadle pôsobí intenzívnejšie. Takže do vaku prihoďte aj opaľovací krém.

Okrem popraskaných pier, spálenej pokožky či dokonca úpalu, si domov môžete odniesť aj nepríjemnú spomienku na komáre alebo kliešťa. Okolie bunkrov udržujú pokosené a upratané, no i tak tam na nejakého malého ektoparazita môžete natrafiť. Repelent je ďalšia vec, ktorá patrí do vaku.
Primerane sa oblečte, pamätajte na pokrývku hlavy a zmenu počasia!

všetci na bajkPrečítajte si tiež
Všetci na bajk. Mobilná aplikácia pre milovníkov bicyklovania.

Občerstvenie

Čo sa týka občerstvenia, priamo na cyklotrase nie je možné zadovážiť si vodu ani jedlo. Preto už vopred myslite na pitný režim, a ako sa počas dňa budete stravovať. Minimálne fľašu s vodou a nejakú drobnosť na dobitie energie si naisto zbaľte do ruksaku z domu. Piknik si môžete urobiť hoc aj na Lafranconi beach.

Ak Vám výlet vyšiel na prvý víkendový deň, budete potrebovať nejaké drobné mince na vstup. Od apríla do októbra sa každú sobotu uskutočňujú komentované prehliadky bunkra B-S-4 Lány. Otvorený je od 11h do 18h. Prehliadka sa začína každú celú hodinu a trvá asi 40 minút.
Vstupné je pre dospelých 4 €, pre deti do 14 rokov 2 €.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.