Súčasťou lepšieho dňa je aj samotná skutočnosť, že naše telo a metabolizmus fungujú správne. Týka sa to aj prijímania potravy a následného trávenia. Ako v mnohých iných prípadoch a životných situáciách platí, že vzácnosť si uvedomíme až vtedy, ak sa niečo pokazí. Napríklad taká zápcha vie pekne pokaziť deň a znepríjemniť nám aj tie krásne okamihy.
Dobrou správou je, že účinnou prevenciou môžeme prispieť k tomu, aby sme sa vyhli problémom s trávením či zápche. Ak nás však zápcha práve trápi, je rovnako dobré vedieť, ako sa jej zbaviť. Poradíme.
Ako definujeme zápchu
Ak vyprázdňovanie prebieha menej než trikrát za sedem dní, môžeme povedať, že ide o zápchu. Ďalšími symptómami môže byť namáhavé až bolestivé vyprázdňovanie, prípadne má človek pocit nedokonalého, resp. neúplného vyprázdnenia. Nežiaduce zmeny sa môžu prejaviť aj na stolici, ktorá je v takom prípade veľmi tvrdá a suchá. V neposlednom rade, zápcha je spojená s nepriaznivým vplyvom na celé telo ako také, a to platí po fyzickej aj psychickej stránke. Môže sa objaviť nadúvanie, bolesti brucha, nevoľnosť či napríklad zvýšená únava.
Zápcha môže byť spôsobená viacerými faktormi, ako napríklad nedostatočným prijímaním vlákniny a tekutín, nedostatkom aktívneho pohybu, užívaním určitých liekov alebo hormonálnymi zmenami v organizme (môže sa objaviť napríklad zápcha v tehotenstve, kedy dochádza k spomaleniu tráviaceho systému).
Prevencia zápchy
Prevencia je lepšia než následné hasenie problémov, preto si najskôr povieme, ako prispieť k tomu, aby vás zápcha netrápila. Asi to nebude znieť prekvapujúco, avšak aj v tejto oblasti sa všetko odvíja od celkového životného štýlu. Nikde nie je napísané ani zaručené, že vás zápcha v prípade zdravej životosprávy nikdy nepostretne, no výrazne tak môžete znížiť šancu na výskyt tohto problému. Výhodou je, že tieto základné tipy môžu byť účinné pre tých, ktorí sa jej chcú preventívne vyhnúť, ale aj pre tých, ktorých už trápi.
Základom je dostatok pohybu a úprava stravy. Nemusí ísť nutne o výkonnostný šport, pri trávení pomôže aj jóga či obyčajná prechádzka, ktorá priaznivo pôsobí na pohyb čriev. Čo sa týka stravy, pomôže zlepšenie pitného režimu a taktiež úprava jedálnička. Prospeje, ak budete konzumovať potraviny bohaté na vlákninu. Tá môže pozitívne prispieť k lepšiemu tráveniu a rovnako pomôcť k dlhšiemu pocitu zasýtenia. Vo veľkom sa nachádza napríklad v ovsených vločkách, rôznych semiačkach, strukovinách či vybraných druhoch zeleniny a ovocia, napr. jablká, hrušky, maliny a iné.
Prečítajte si tiež
Ako vaše trávenie potrápi SIBO,
čiže syndróm bakteriálneho prerastenia tenkého čreva?
Lieky na uvoľnenie zápchy
Pri liečbe nemusí byť všetko len o vyššie spomínaných „prirodzených” postupoch. Pomôcť môžu aj lieky na zápchu, ktoré prispievajú k udržaniu črevnej mikroflóry či k tráveniu ako takému. Hovoríme o prípravkoch s obsahom laktobacilov či probiotických kultúr. Od naozaj úpornej zápchy zase dokážu pomôcť laxatíva, laicky nazývané preháňadlá. Tie sa dajú aplikovať vo forme tabliet, kvapiek, čaju, či pre rýchlejší účinok v podobe čapíkov. Ten, kto niekedy zažil takúto nepríjemnú situáciu, neskôr zrejme ocenil, že mal poruke laxatíva, ktoré pomohli rýchlo vyriešiť daný problém.
Nie nadarmo sa hovorí, že to, čo sa deje v našich črevách, výrazne ovplyvňuje to, čo sa deje v hlave i v celom tele. Náš zdravotný stav sa následne odzrkadľuje aj na pocitoch a prežívaní. Je jasné, že v období civilizačného stresu to nie je jednoduché. Mimochodom, zápcha môže vznikať aj z dôvodu nahromadeného stresu, ktorý sa následne prenáša na trávenie. Ak ste sa za pomoci liekov proti zápche či iných postupov zbavili tejto nepríjemnej situácie, urobte niečo pre to, aby sa už neopakovala. Skúste zaradiť do svojej stravy viac vlákniny a zdravých potravín, viac sa hýbte, menej sa vystavujte vypätým situáciám (pokiaľ je to samozrejme možné) a majte na pamäti, že zdravie máte len jedno, preto treba naň patrične myslieť.
TS, foto: Africa Studio / Shutterstock.com a Intarapong / Shutterstock.com