Zemolez kamčatský. Nenáročné pestovanie a chutné zdravé plody

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zemolez kamčatský, ktorý možno poznáte pod názvom kamčatská čučoriedka, je nenáročná rastlina so sladkými bobuľovitými plodmi plnými vitamínov. Hoci z názvu sa môže zdať, že ide o rastlinu príbuznú našej čučoriedke, nie je to tak. Zemolez patrí do rodu Lonicera a väčšina rastlín z tohto rodu sa využíva ako okrasné dreviny.

Výhodou zemolezu v porovnaní s našimi čučoriedkami je to, že nepotrebuje kyslú pôdu. Ľahko sa pripôsobí podmienkam a nevyžaduje si žiadne špecifické umiestnenie alebo zvláštnu starostlivosť. Okrem toho, plody, ktoré farbou aj chuťou pripomínajú čučoriedky, dozrievajú veľmi skoro. V prípade niektorých odrôd je to ešte pred dozrievaním jahôd.
Prečítajte si, čo všetko plody zemolezu kamčatského obsahujú a ako si ich môžete vypestovať aj vy.

Zemolez kamčatský

Zemolez kamčatský pochádza z chladných oblastí Sibíru a Kamčatky, niektoré odrody sú z Kanady. Ide o rastlinu, ktorá rastie ako kompaktný ker dosahujúci výšku okolo 1,5 až 2 metrov.

Plody rastú na tenkých stopkách a majú oválny tvar. Ich veľkosť je rôzna, niektoré môžu mať hmotnosť aj takmer dva gramy. Plody kamčatskej čučoriedky sú sladké a šťavnaté a na úrodu sa môžete tešiť už koncom mája. Staršie kríky môžu zarodiť naozaj dosť veľké množstvo plodov, pokojne aj 5 kg.

zemolez kamčatský

Chutné plody plné vitamínov

ikona zdvihnutý palecčučoriedka kamčatskáSladké bobule zemolezu kamčatského majú veľa priaznivých účinkov na naše zdravie. Ich hlavným benefitom je to, že sú bohatým zdrojom antioxidantov. Tie, vplývajú proti voľným radikálom a zápalu v tele, čím znižujú riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Plody zemolezu obsahujú aj flavonoidy chrániace naše srdce.

ikona zdvihnutý palecKonzumácia zemolezu je vhodná aj pre ľudí, ktorých trápi vysoký krvný tlak. Bobule obsahujú látky prirodzene znižujúce tlak krvi tým, že uvoľňujú naše cievy a redukujú zápal v tele.

ikona zdvihnutý palecNo zemolez nepôsobí priaznivo iba na naše srdce a cievy. Konzumácia bobúľ zlepšuje napríklad aj zdravie nášho mozgu a opäť za to môžeme vďačiť antioxidantom. Tie chránia mozog pred poškodením a zlepšujú naše kognitívne schopnosti a dokonca aj pamäť.

ikona zdvihnutý palecV neposlednom rade musíme spomenúť, že bobule sú výborným zdrojom vitamínov A, C, E a tiež zinku a železa. Vďaka tomu sú výborné na podporu imunity a do jedálnička by ich mali zaradiť aj ľudia trpiaci chudokrvnosťou.

ikona zdvihnutý palecPlody podporujú aj zdravie nášho tráviaceho systému a majú priaznivý vplyv na fungovanie čriev. Rad účinkov týchto chutných plodov uzatvoríme tým, že sú výborné na odstránenie únavy. Vysoký obsah železa pomáha dopraviť kyslík priamo do buniek, čím sa zvyšuje naša energia a výkonnosť.

čučoriedkyPrečítajte si tiež
Čučoriedky sa vám postarajú o zdravie.

Ako pestovať zemolez kamčatský

Už sme spomínali, že zemolez nie je náročný na pestovanie. Jediné, čo potrebuje, je priepustná pôda a slnečné stanovisko. Jeho veľkou výhodou je mrazuvzdornosť a tiež to, že ho nenapádajú žiadni škodcovia či choroby. Pre zvýšenie úrody sa odporúča k sebe vysadiť dve rôzne odrody zemolezu.

Čo sa týka starostlivosti o tento krík, prvé tri-štyri roky nemusíte robiť prakticky nič, len si vychutnávať chutné plody. Potom je potrebné ker omladzovať rezom. Plody poslúžia na priamu konzumáciu, no môžete ich aj zavárať, mraziť či pripraviť z nich lekvár, kompót, sirup, likér, sorbet, či smoothie.

Pozrite si video, ako vysadiť zemolez kamčatský:

 

Foto: Pexels.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Petra Struková

Mám rada tvorenie v rôznych podobách. Okrem písania ma baví práca v záhradke, pečenie, prechádzky v prírode a maľovanie. Milujem pohyb a zaujímam sa o zdravý životný štýl a cvičenie.

Komentáre sú uzavreté.