Od jari až do neskorej jesene sú Tatry ako stvorené na výlety, dlhšie prechádzky, či túry. Nádherná príroda, vodopády s priezračnou ľadovou vodou a aj líška Rainerka. Toto všetko uvidíte, keď sa vydáte na turistický výlet zo Starého Smokovca, cez Hrebienok, Vodopády Studeného potoka, Rainerovu útulňu až na Zamkovského chatu. Na tento zážitok len tak ľahko nezabudnete, verte nám 🙂
Celá trasa tam aj späť má okolo 10 kilometrov, čiže zvládnu ho aj rodiny s väčšími deťmi. A samozrejme aj príležitostní či amatérski turisti. Prevýšenie je približne 518 metrov, čiže trošku šliapať do kopca bude treba, ale tá krajina naokolo vám to bohato vynahradí. Trasa je dobre značená a zaberie vám do päť hodín.
Zo Starého Smokovca na Hrebienok
Starý Smokovec pozná snáď každý. Kto tu ešte nebol, pozná ho určite aspoň z počutia. Je to najstaršia tatranská osada, ktorá vznikla v roku 1793. V súčasnosti je mestskou časťou mesta Vysoké Tatry. Ide o dôležitý dopravný uzol s odbočkou trate Tatranskej elektrickej železnice a pozemnej lanovky na Hrebienok. Nachádza sa tu veľké množstvo hotelov, penziónov, ubytovanie tu nájde určite každý. Či už hľadáte niečo skromnejšie a lacnejšie alebo luxusné.
Do Starého Smokovca sa dostanete jednoducho od Popradu smerom na obec Vysoké Tatry (cca 13 km). Alebo ak idete od Žiliny a Liptovského Mikuláša, tak za Štrbou odbočíte smerom na Mengusovce k Vyšným Hágom a tam sa stočíte na východ smer tatranská Polianka a Starý Smokovec. Už cesta tam je nádherná.
Priamo v centre Starého Smokovca sa nachádza pozemná lanovka na Hrebienok, ktorá vznikla v roku 1980. Hneď povedľa koľajníc tejto lanovky vedie asfaltka, ktorou sa dostanete na Hrebienok po svojich. Potrvá vám to asi 40 minút.
Hrebienok (1285 m.n.m.) je naozaj pôvabné miesto, s krásnymi výhľadmi. Nachádza sa tu aj reštaurácia, kde robia vynikajúce parené buchty. Mňam! Prečítajte si náš starší článok o tatranskom dóme a nádherných ľadových sochách.
Vodopády Studeného potoka
Od Hrebienka vyrážame smerom na Vodopády Studeného potoka. Prechádza sa okolo Bilíkovej chaty, ktorá je od Hrebienka vzdialená len pár desiatok metrov. Nasleduje mierne stúpanie a už o pár minút počuť „hučanie“ vody. Asi po pol hodinke sa nachádzate pri vodopádoch.
Tie sú pomenované podľa Studeného potoka, ktorý preteká veľkým terénnym zlomom, čo vytvára naozaj krásne scenérie. Doslova vás očarí nádherná príroda. Pretekajúca voda je ako namaľovaný obrázok, priezračná, bledomodrá. Okolité stromy a vrcholy hôr, ktoré sa týčia nad vodopádmi… jednoducho – tento pohľad stojí za to.
Ďalším miestom, kde si spravíme malú prestávku, je Rainerova útulňa.
Legendárna Rainerka
Cesta k Rainerovej útulni od vodopádov potrvá asi ďalšiu pol hodinku cez Dolinu Studeného potoka. Terén je nenáročný, prechádza sa chodníkmi a lúkou. Vonku pri útulni sa nachádza veľa lavičiek, kde si môžu turisti oddýchnuť a občerstviť sa.
Veľkou raritou je, keď sa vám podarí stretnúť na tomto mieste líšku Rainerku. Je zvyknutá na ľudí, pretože ju kŕmia a ona si očividne veľmi užíva pozornosť a chutnú stravu. Je nádherná, nikdy som si nemyslela, že toto divé zvieratko raz bude stáť len meter odo mňa.
Ľudia sa sem často vydávajú hlavne kvôli nej, no nie vždy ju tu nájdu. Asi musí mať náladu 🙂
Rainerova útulňa je najstaršia chata vo Vysokých Tatrách. Postavil ju Ján Juraj Rainer v roku 1863. Od roku 1998 slúži verejnosti ako „bufet“ s malým občerstvením, bez možnosti ubytovania či podávania jedál. Vo vnútri sú vystavené horské nosiče, staré horolezecké náčinie a lyže.
Obrovský vodopád a Zamkovského chata
Z tohto miesta je to ešte pekný kúsok, s miernym stúpaním až k Zamkovského chate. Potrvá vám to približne hodinku, no treba sa pripraviť na cestu viac-menej do kopca. Všade na chodníkoch sú veľké kamene, skaly, takže treba si dávať naozaj pozor.
Na Rázcestí nad Rainerovou chatou odbočíte vpravo a prejdete okolo ďalšieho vodopádu, ktorý sa nazýva Obrovský vodopád. Nachádza sa v nadmorskej výške 1330 m.n.m. a vysoký je približne 20 metrov. Nepatrí síce medzi najväčšie vodopády, ale jednoznačne pôsobí obrovsky a mohutne. Prístupný je po červenej značke z Hrebienka. Vedú k nemu aj ďalšie turistické chodníky, napr. z Tatranskej Lesnej, či z Tatranskej Lomnice.
Potom vás čaká už len stúpanie a cesta hore po úzkom kamenistom chodníku k Zamkovského chate. Od Obrovského vodopádu to trvá približne 40 minút. Cestou hore sa vám naskytnú nádherné výhľady. Uvidíte miesta, cez ktoré ste sa dostali až sem. Konkrétne Rainerovu útulňu aj Hrebienok, ktoré sa vám budú zdať vzdialené desiatky kilometrov. Treba sa pripraviť na to, že cesta hore predstavuje len asi 2 metre široký skalný chodník a pod vami sa nachádza iba priepasť a hlboká dolina. Znie to možno hrozivo, ale je to nádhera.
Je v prevádzke celoročne a cena ubytovania je približne 20 €/noc. Izby sú veľmi útulné s dreveným obložením a poschodovými posteľami plus stôl, skriňa a umývadlo. Je z nich krásny výhľad na okolité lesy. Kúpeľne sú spoločné, za poplatok dostanete posteľnú bielizeň.
Dolu pozemnou lanovkou…
Po malom občerstvení, doplnení kofeínu a energie sme sa zo Zamkovského chaty vydali naspäť. Poriadne sme zmokli, na čo sme neboli pripravení, nakoľko celú cestu hore sme si užívali teplé a slnečné počasie. Ale ako to už býva zvykom – počasie na horách sa reálne môže zmeniť behom pár minút. Takže sa na to treba aj patrične pripraviť. Cesta dolu je samozrejme jednoduchšia, za hodinku a pol ste naspäť na Hrebienku.
Cestu z Hrebienka dolu do Starého Smokovca si môžete zase odšliapať, no my sme sa rozhodli využiť pozemnú lanovku. Cena lístka je možno trochu vyššia, nakoľko cesta trvá len okolo 7-8 minút. Je to 8€ na osobu, čo napr. pre rodinu s deťmi môže byť celkom drahá jazda. Ale taktiež je to parádny zážitok 🙂
Ak ale hľadáte naozaj krásnu a nie veľmi náročnú turistiku vo Vysokých Tatrách, táto sa vám určite bude páčiť. Odporúčame.
Foto: autorka/LepšíDeň.sk