Zlatá Kremnica. Mincovňa, Múzeum gýča, gagy aj Banícky expres

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už od 10.storočia sa tam ťažilo zlato a striebro, neskôr ju nazývali Zlatá Kremnica. Mestečko, ktoré má cez 5000 obyvateľov, no určite stojí za návštevu. Dýcha to tam históriou, nachádza sa tam najstaršia dodnes existujúca mincovňa na svete a hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Okolité Kremnické vrchy poskytujú mestu príjemnú klímu, takže aj v horúcom lete sa vám tam bude páčiť.

Mimochodom, to spomínané zlato a striebro z kremnických baní putovalo do sveta nielen ako drahý kov pripravený na ďalšie spracovanie, ale z časti tohto prírodného bohatstva sa v meste vyrábali mince a medaily. Okrem iných to boli aj chýrne kremnické dukáty. Prijmite preto pozvanie na malú prechádzku po tomto očarujúcom mestečku, ktoré má dlhú históriu. Spolu s vydavateľstvom Dajama, ktoré vydáva najlepších turistických sprievodcov u nás, sme pre vás pripravili výlet, na ktorom vám ukážeme všetko dôležité.

 

Kremnica vlakom i autom

Kremnica mapaDo Kremnice môžete pricestovať vlakom. Trať z Hronskej Dúbravy cez Kremnicu do Diviakov sa pre horský charakter a krásu okolitej krajiny označuje ako slovenský Semmering. V snahe nabrať patričnú výšku pred záverečným stúpaním na Kremnické Bane postavili železničnú stanicu v Kremnici vysoko nad mestom. Od stanice do mesta klesá Ulica Československej armády a chodci to majú kratšie po Staničnom chodníku so schodmi. Zostup dolu okoreňujú krásne výhľady na Kremnicu.

Banícky expres
Vyskúšať môžete aj Banícky expres z Banskej Štiavnice do Kremnice. Je to zážitkový vlak, ktorý premáva po jednej z našich najkrajších železničných tratí. Počas jazdy sa môžete pokochať pohľadom na Štiavnické a Kremnické vrchy, pričom cestu vám spríjemnia vystúpenia hercov. Zvyknú sa objaviť aj permoníci, ktorí môžu vaše deti odmeniť rozprávkovým pokladom.
Cesta Kremnica-Banská Štiavnica-Kremnica trvá niečo cez tri hodiny. Premáva v soboty 17.7., 14.8. a 28.8.2021.

Zlatá KremnicaAk prídete do Kremnice autom, stačí z diaľnice R1 odbočiť pri Žiari nad Hronom cez Starú Kremničku. Alebo keď idete zo severu, tak z D1 zídete na Martin, pokračujete na Turčianske Teplice a Kremnické Bane. Martin je od Kremnice vzdialený asi 50 km severne, Žiar nad Hronom cca 17 km južne.
Zaparkovať môžete priamo v centre napríklad na Námestí SNP, Štefánikovom námestí, pri pešej zóne (pri supermarkete COOP), na parkovisku Jeleň alebo pri poliklinike. Stačí poslať sms a zaplatiť si hodinu (euro) alebo celý deň (štyri eurá – všade sú tabule s inštrukciami).

 

Mesto, ktoré nikdy nedobyli

Kremnica Dolná brána

Dolná brána.

Ak ste pricestovali vlakom, zo stanice prejdete po Zechenterovej ulici a Ulici P. Križku k rozmernej školskej budove z 19. storočia, dnes je to Súkromná škola úžitkového výtvarníctva. Tam zabočíte doľava a po krátkej ulici sa dostanete na Dolnú ulicu. „Na Dolnej ulici sa nachádza najväčšia koncentrácia kultúrnych pamiatok v meste mimo historického centra mesta. V jej prevažne historickej zástavbe nájdeme 25 pamiatkovo chránených meštianskych domov,“ upozorňujú autori v knihe Najkrajšie mestské prechádzky.

Námestie SNP je neveľkým priestranstvom pred južnými mestskými hradbami, ktoré budovali od 14. storočia na zabezpečenie obrany bohatého banského mesta a mestského hradu. O kvalite opevnenia Kremnice svedčí skutočnosť, že ju nikdy nedobyli.
Do vnútorného mesta vstúpime cez Dolnú bránu, jedinú zachovanú z troch mestských brán. Na ľavej strane barbakánu vidno mohutné kamenné hradby, ktoré pokračujú za rohom okrúhlej bašty na nároží.

 

V strede historickej Kremnice

Morový stĺp v Kremnici

Morový stĺp.

Lomená pešia ulička nás cez dva podchody dovedie na Štefánikovo námestie. Priestranstvo uprostred historickej Kremnice prešlo počas svojej dlhej histórie pomerne veľkými zmenami, ktoré sa viac dotkli jeho zástavby ako pôdorysu. Nachádzame v nej o čosi viac moderných budov, ako napríklad v strede Banskej Štiavnice, avšak napriek tomu je námestie veľmi pekné a turisti ho obdivujú. Napomáha tomu najmä panoramatický výhľad na mestský hrad, ako aj jeden z najkrajších morových stĺpov na Slovensku.

Morový stĺp Sv. Trojice z roku 1772 so 14 barokovými sochami stojí v juhozápadnej časti parkovo upraveného námestia. Najbližšie k stĺpu leží západný rad domov námestia s kláštorným Kostolom sv. Františka z Assisi. Vo vysokom dome s úzkou fasádou naľavo od kostola sa nachádza expozícia Múzea mincí a medailí s názvom Pôvab  kameninových  záhrad.

Vo vedľajšom meštianskom dome má toto múzeum zriadenú galériu. Väčšina expozícií Múzea mincí a medailí, ktoré spravuje Národná banka SR, je umiestnená v meštianskom dome na južnej strane Štefánikovho námestia. V rámci prehliadky expozície o peniazoch a medailérstve v dejinách Slovenska odporúčame  nevšedné výhľady z okien múzea.

 

Kremnická mincovňa

Historický areál kremnickej mincovne, založenej v roku 1328, sa nachádza v severozápadnom rohu Štefánikovho námestia. V budove susediacej s námestím je podniková predajňa pamätných mincí a expozícia s historickými minciarskymi nástrojmi.

socha kráľa Karola z Anjou v KremniciSocha Karola Róberta z Anjou pred budovou pripomína zásluhy tohto uhorského kráľa o rozkvet mesta Kremnica v 14. storočí. Na záver prehliadky Štefánikovho námestia sústredíme pozornosť na pamiatky na severnej strane jeho zástavby. Najstarobylejší vzhľad si uchoval Bellov dom so stálou expozíciou o lyžovaní na Slovensku. Napravo od neho stojí pôvodne stredoveký meštiansky dom, v 18. storočí prestavaný na radnicu. Napravo od radnice sa nachádza budova rímskokatolíckej fary.

Kollárova ulica je najpoužívanejšou prístupovou cestou do mestského hradu. Z dvora za Bellovým domom sa v roku 2004 stala Ulička slávnych nosov. Počas augustového festivalu Kremnické gagy na kamennej stene osádzajú plastiku tváre významnej osobnosti z  oblasti humoru a satiry.
Za návštevu stojí aj Múzeum gýča s vyše 2700 exponátmi na Štefánikovom námestí č.14/2 pri Mestskom úrade. Vstupné je 2,50€ pre dospelého, euro pre deti.

O kúsok vyššie na Kollárovej ulici stojí dom komorského grófa, ktorého majiteľom je husľový virtuóz Peter Michalica. Koncerty ním organizovaného medzinárodného hudobného festivalu sú skvelou príležitosťou vypočuť si krásnu hudbu pod gotickou diamantovou klenbou Kostola sv. Kataríny.

Kremnická mincovňa

 

Mestský hrad v Kremnici

Mestské opevnenie v KremniciMestský hrad vznikol v 13. storočí uzavretím kostola a sídla komorského grófa do hradieb. Dnes je celostne zachovanou historickou pamiatkou, ktorú spravuje Múzeum mincí a medailí. Prehliadka so sprievodcom zahrnuje hradný Kostol sv. Kataríny, bývalú radnicu, románsky karner a Malú vežu. Nevšedným zážitkom je panoramatický výhľad z ochodze kostolnej veže.

Záverečný úsek prechádzky vedie do juhovýchodnej časti mesta. Z hradu sa po Angyalovej ulici dostaneme k evanjelickému kostolu. Neďaleká Zechenterova záhrada za kinom Akropola je miestom príjemného oddychu v tieni historickej zelene. Prechádzku zakončíme na Námestí SNP, na ktoré sa dostaneme po Ulici P. Križku.

 

Zaujímavosti mimo trasy

Kremnica má bezprostredný kontakt s prírodnou krajinou Kremnických vrchov. Zalesneným svahom západne od mesta vedie chodník krížovej cesty na kremnickú kalváriu s dobrým výhľadom, ktorý však nezahrnuje mesto. Oveľa krajší výhľad na Kremnicu je z opačnej strany mesta. Na východe sa dvíha svah pokrytý krovinami, ktoré nebránia vo výhľadoch na krajinu. Neznačkovaný chodník stúpa až na vyhliadkovú vežu na Krahulskom vrchu.
Na severovýchod od Kremnice leží turisticky prístupná štôlňa Andrej umožňujúca atraktívnu prehliadku bane. Severne od Kremnice môžeme v rámci pešej túry zájsť ku geografickému stredu Európy na Kremnických Baniach.

Kremnica

V spolupráci s vydavateľstvom Dajama
Foto: LepšíDeň.sk, Dajama/Ján Lacika

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.