Očarujúci portrét Shakespearovej rodiny. Historická sága Hamnet

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Píše sa rok 1580, Anglicko. Čierna smrť sa plazí ulicami a námestiami. Siahne na kohokoľvek, nevyberá si. Starých i mladých, chorých aj zdravých.
Agnes je nezvyčajne múdre dievča. Je trochu zvláštna – chová jastraba, rozumie vlastnostiam bylín a vie predpovedať budúcnosť. Je trošku divoká…ale taká očarujúca.
Mladý lektor latinčiny Will je bez peňazí, šikanovaný násilným otcom…no okamžite sa do nej zahľadí. Zamiluje sa. Obaja pochádzajú z komplikovaných rodinných pomerov, no neuveriteľne ich to k sebe priťahuje…
On sa volá William Shakespeare. A spolu s Agnes splodia syna meno Hamnet, ktorý však zomrie mladý…no Shakespeare napíše o pár rokov hru Hamlet, ktorá ho preslávi aj stáročia po jeho smrti.

 

Jedinečný Hamnet

Maggie O´Farrellová HamnetNovinka Hamnet je príbeh o dvojčatách a o manželstve, ktoré smútok a žiaľ dotlačili až na okraj priepasti. Príbeh o chlapcovi, ktorý zostal takmer zabudnutý…no jeho meno dostala jedna z najslávnejších divadelných hier, aké boli kedy napísané.
Hamnet a Hamlet boli totiž v alžbetínskej dobe mená identické…

Hamnet má bystrú myseľ – na hodinách v škole všetkému poľahky rozumie. Chápe zmysel a logiku toho, čo sa hovorí, a naspamäť sa učí rýchlo. Slovesá, gramatiku, časy, rétoriku, čísla a výpočty sype z hlavy tak ľahko, až to občas vzbudzuje závisť ostatných chlapcov. No tá myseľ je aj roztržitá… Za posledné týždne dostal v škole dva razy bitku, pretože nedával pozor (stará mama mu pohrozila, že keď sa to stane ešte raz, ešte jediný raz, dá o tom vedieť otcovi). Učiteľovi to nejde do hlavy. Hamnet sa učí rýchlo, vie recitovať namemorované, ale myseľ si pri učení nevie udržať.

Román autorky Maggie O´Farrellovej získal ocenenie The Women’s Prize For Fiction 2020.
Rozpráva o Shakespearovi z pohľadu jeho manželky a detí vo chvíli, keď sú obaja manželia hlboko zranení smrťou syna. Chlapcovho otca ani raz nenazve celým menom, vždy je to len manžel, muž, mládenec, otec či brat. Jeho výzor a vystupovanie však zodpovedajú predstave, akú sme si o ňom vytvorili podľa jeho hier a historických faktov.

Autorka sa vracia aj k histórii netradičného vzťahu mladého Willa Shakespeara a o osem rokov staršej Anne/Agnes Hathawayovej, ktorý napriek všetkému pretrval do konca ich života.
Zároveň krásne citlivo opisuje život v grófstve Warwickshire na konci 16. storočia. Veľkú pozornosť venuje životu žien v neskorej renesancii na starých obrazoch a bezpochyby potešia zmysly každého čitateľa.

 

Originálny portrét Shakepsearovej rodiny

Maggie O´Farrellová HamnetObrovské emócie, zmyselnosť, bolesť zo straty, smútok. Aj o tom je román Hamnet, rodinná sága, ktorá doslova ožíva pred vašimi očami.
Maggie O’Farrellová vytvorila krehký portrét, v ktorom nám otvára pomyselné dvere do rodiny slávneho Williama Shakespeara.

Postavy sa stanú na pár hodín súčasťou vášho života, budete cítiť ich vôňu, prežívať ich smútok…je to jeden z najdojímavejších a najemotívnejších príbehov posledného obdobia. Nie je obyčajné čítanie, no prinúti vás zastaviť sa a premýšľať. Prehodnotiť, čo sa deje vo vašom živote, ako to vnímate a ako to prijímate.

„Príbeh Shakespearovho syna sa skrýval v tieni viac ako štyristo rokov. Maggie O’Farrellová ho s pôsobivou invenciou vytiahla na svetlo,“ povedala spisovateľka Kamila Shamsie. V Sunday Times sa o knihe vyjadrili ako o neobyčajnom senzuálnom zážitku.
Novinárka Claire Tomalin ho nazvala odvážnym pokusom, no druhým dychom dodáva, že je to krásne vymyslené aj napísané.

Foto: Tatran, maggieofarrell.com

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.