Ríbezle. Liečivé účinky a recepty na likér Cassis, lekvár a zavárané ríbezle

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sú kyselkavé, pretože majú množstvo vitamínu C, ale tiež železa a horčíka. Obsahujú aj vlákninu, ktorá pomáha s trávením a pomáha pri problémoch s močovými cestami. Ríbezle dozrievajú najmä v júli a určite by ste si ich mali dopriať – či už čerstvo odtrhnuté z kríka, vo forme džemu alebo v chutnom koláčiku. Ako viete, poznáme tri druhy – čierne ríbezle, o ktorých sme písali v tomto článku. A potom žlté a najobľúbenejšie klasické červené ríbezle.
Ako nám teda prospievajú červené ríbezle? Ako ich zužitkovať v kuchyni? Pridáme aj recepty na ríbezľový lekvár, obľúbený likér Cassis, či zavárané ríbezle.

A propos, nechce sa vám oberať bobuľky zo strapca? Je to prácne? Mám jeden trik – vezmite si vidličku, chyťte strapec a stopky dajte do vidličkových medzier. Potom iba potiahnite zhora nadol 🙂

 

Ríbezle plné chuti a sviežosti

Už 40 bobuliek stačí na to, aby ste pokryli dennú potrebu vitamínu C. Okrem céčka obsahujú ríbezle aj vitamín E, vápnik, draslík a horčík. Fenolové kyseliny pôsobia ako antioxidanty – proti rakovine, znižujú krvný tlak a pôsobia ako prevencia proti trombózam.

Tiež treba myslieť na to, že ak máte citlivý žalúdok, alebo trpíte ochoreniami ako gastritída, reflux či mávate kyselinu – radšej s ríbezľami opatrne práve kvôli vysokému obsahu vitamínu C. Lekári tiež upozorňujú, že ríbezle by mali opatrne konzumovať aj alergici.

Mimochodom, vo svete sa pestuje celkovo 140 odrôd ríbezlí (len v Číne 50 druhov). Ich sezóna sa začína v júni a trvá až do augusta; jarné mrazíky im veľmi neublížia, ak nie sú prisilné. Najznámejšie červené ríbezle majú sladkokyslú chuť, čierne ríbezle majú trpkejší podtón. Biele ríbezle sa pestujú zriedkavejšie, ich chuť je jemnejšia ako majú červené ríbezle.

červené ríbezle ponúka

 

Ríbezle v kuchyni

Ríbezle sa snažte jesť v čo najčerstvejšom stave. V chladničke ich môžete skladovať 2 až 3 dni, ale predtým ich rozhodne neumývajte. Skladujte ich aj so stonkami v uzatvorenej nádobe.
V mrazničke vydržia pokojne aj 10 mesiacov bez toho, aby to nejako ovplyvnilo ich chuť či konzistenciu. Najlepší spôsob mrazenia – rozložte ich na plech, zmrazte mierne a až potom ich presypte do nádobky a zmrazte úplne.

Ak ich tepelne upravujete, vitamín C sa z nich výrazne stráca. Takže si ich pridávajte do ovocných šalátov, ozdobte nimi dezerty a koláče. Keď si nakrájate syr, pridajte k nemu hrozno alebo práve ríbezle. Skvelé sú aj zmiešané s tvarohom ako letná nízkokalorická pochúťka.

Náš tip
Natrhajte si listy ríbezlí bez stoniek, zalejte ich vodou a uvarte. Vývar je výborný proti kašľu alebo na kloktanie, keď vás bolí hrdlo.

recept na domáce ríbezľové vínoVyskúšajte tiež
Recept na domáce ríbezľové víno.

Ríbezle môžete prepasírovať ich a odložiť. Šťavu môžete zriediť s cukrovým sirupom a takouto zmesou poliať zmrzlinový pohár – najmä čokoládovú, vanilkovú, či stracatelovú zmrzlinu.
Po prepasírovaní sa pekne oddelí šťava od zrniečok a stopiek, takže ju môžete využiť v mnohých receptoch. Alebo ju vysterilizujte ako sirup. Prípadne si urobte hustú omáčku na spôsob coulis.
Šťavu tiež môžete dať do čistých vrecúšok alebo téglikov a zamraziť.

Z čiernych ríbezlí sa zvykne pripravovať známy obľúbený likér Cassis. Ten si môžete urobiť aj doma: zmiešajte kilogram očistených čiernych ríbezlí s kilogramom cukru, pridajte hrsť ríbezľových listov a zalejte litrom vodky (alebo ražnej). Prelejte do veľkého zaváraninového pohára a v tme nechajte mesiac odstáť. Potom môžete precediť cez sitko a naliať do fliaš.

červené ríbezle

 

Recept na ríbezľový lekvár

Príprava vám zaberie necelú hodinku a potrebujete čerstvé červené ríbezle, kryštálový cukor (1 kg na 1 liter ríbezľovej prepasírovanej šťavy) a 1 balíček Gelfix.
Ríbezle umyte a nechajte odkvapkať. Dajte do väčšieho hrnca a posypte cukrom. Odložte na noc do chladničky, aby sa zložky prepojili.

Na druhý deň varte zmes tak, aby sa ríbezle rozvarili. Trvá to nanajvýš pol hodiny, priebežne miešajte. Potom hmotu prepasírujte cez sitko, aby sme sa zbavili zrniečok a prípadných zvyškov stoniek. Takto prepasírované ríbezle nechajte opäť prejsť varom, pričom pridáte Gelfix klasik 1:1. Povarte a potom pridajte zvyšný cukor (vždy treba dať najskôr gelfix, až potom cukor).

Napokon odstavte z plameňa, odoberte prípadnú penu a hneď môžete plniť poháre. Uzavrite ich viečkom a otočte dnom nahor na asi 10 minút. Potom ich znova položte dnom nadol, zakryte utierkou a nechajte vychladnúť.
Ako zistíte, že je lekvár v správnej konzistencii? Naberte z hrnca jednu lyžičku, kvapnite na tanierik a ak je lekvár aj po vychladnutí málo tuhý, vmiešajte ešte dve lyžičky kyseliny citrónovej.

červené ríbezle a džem zavárané ríbezle

 

Recept na zavárané ríbezle

Potrebujete len ríbezle a cukor podľa hmotnosti. Nič viac a výsledok budete milovať.
Odstopkujte ríbezle, umyte ich pod tečúcou vodou a bobuľky dajte do zaváraninového pohára (0,7 l). Zasypte 3 lyžicami kryštálového cukru a nechajte odstáť pol dňa, pokojne aj viac.
Potom vysterilizujete ako zvyčajne. Vezmete veľký hrniec, na dno dáte papier a naň poukladáte zaviečkované poháre. Zalejete vodou a vo vodnom kúpeli sterilizujeme cca 20 minút. Najlepšie v rúre rozohriatej na 80 stupňov spomínaných 20 minút (môžete ich dať prípadne na plech, v ktorom je voda) a pozor – po vypnutí rúry ju hneď neotvárajte, aby poháre nepraskli.

Keď poháre vychladnú (cca 6 hodín), vyberte ich a nechajte odstáť na kuchynskej linke. Pozrite či pohár netečie, či je dobre uzavretý, či obsah nekysne. Označte si pohára štítkom „najchutnejšie ríbezle“ J a šup s nimi do špajzy.

ríbezle a ríbezľový džem, želé, sirup, či vínoPrečítajte si tiež
Recept na domáci ríbezľový džem, ríbezľové želé a ríbezľový sirup.

Foto: LepšíDeň.sk, Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.