Ako rozpoznať rizikové plasty? Je fľaška pre vaše dieťa naozaj bezpečná?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Plasty sú súčasťou života každého z nás, no na niektoré by sme si mali dávať väčší pozor.  Obsahujú toxické látky, alebo minimálne také, ktoré nerobia dobre nášmu zdraviu. Žiaľ, sú aj také, ktoré škodia deťom a môžu ich ohrozovať. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako sa zorientovať v zložitom označovaní obalových materiálov. Zistite, ako rozpoznať rizikové plasty. A či je plastový výrobok označený BPA Free skutočne zárukou neškodnosti.

 

Z čoho jedia vaše deti?

Mamičky často riešia, z akého materiálu kúpia dieťaťu fľašu na vodu. Prípadne cumeľ alebo hračku na hryzenie. Pomerne často ich to privedie ku skúmaniu obalu a teda aj toho, v čom je výrobok zabalený.
Aj Viktóriu zo Zvolena priviedol problém s ekzémom jej dieťaťa k tomu, aby si viac všímala druhy plastov a aj ich označenia.  “To, že plasty sú nezdravé a škodia, vieme už veľmi dlho. Ale nie je plast ako plast. Preto je dôležité všímať si obaly výrobkov. Nielen to, čo naše deti jedia, či pijú, ale najmä v čom im servírujeme je nesmierne dôležité,” dodáva zo svojich skúseností.

Pre výrobcov sú plastové obaly ekonomicky výhodnejšie. K tomu, aby si Viktória viac všímala obaly z plastov, ju priviedla aj myšlienka, či alergia jej syna nesúvisí s plastmi: “Samozrejme od začiatku som si dávala pozor na to, aký cumlík či fľašu malému Tomáškovi kupujem. Hlbšie som plasty v tom čase neskúmala. Okolo tretieho roku začal mať synček problémy s ekzémom. Na rukách sa mu vyhodili nepekné škvrny. Prirodzene som to ihneď riešila s pediatričkou, ktorá nás postupne posielala na všemožné vyšetrenia.”

Po čase Tomáškovi ekzém zmizol a vyzeralo to, že mastičky z lekárne pomohli. Lenže časom sa objavil opäť. Viktória bola bezradná: “Bez zjavnej príčiny, bez toho, že by som menila prášok, aviváž… hocičo. Už som bola zúfalá. Zisťovala som si všetky možné informácie, z čoho môže vzniknúť ekzém. Lekár nám dával stále samé mastičky, kortikoidné masti. Až som raz Tomáškovi nalievala vodu do darovaného plastového pohára. A vtedy mi napadlo, z akého plastu  je asi vyrobený. Tak začal môj hlbší záujem o plasty. Napadla mi aj myšlienka, či  jeho ekzém s nimi nesúvisí.”

dieťa pije a rizikové plasty

 

Rizikové plasty

Ako sa nám plasty nenápadne dostávajú do tela a čo vlastne môžu spôsobiť najmä detskému organizmu? Všímajte si ich označenie. Na spodnej časti fľaše, alebo na etikete, je uvedený materiál, z ktorého je obal vyrobený. Označuje sa trojuholníkom s číslom alebo písmenami. Každé číslo a skratka znamená určitý konkrétny druh plastu.

Najnebezpečnejšie sú tie s označením 1 (PET), 3 (PVC), 6 (PS) a 7 (polykarbonát).
Tak napríklad PET fľaše sú najviac rozšírené, najpoužívanejšie a sú určené na jedno použitie. Treba si uvedomiť, že opakovaným používaním fľaše sa do nápojov vylučujú ťažké kovy a škodlivé látky. Ak už kupujeme balenú vodu, určite ju po vypití neskladujme doma. Fľašu treba vyhodiť do separovaného odpadu. Tieto fľaše sú citlivé na bakteriálnu kontamináciu. Sú jednoducho nevyčistiteľné a ich umývaním a trením sa len narušuje vnútorná štruktúra plastu.

 

Pozor na teplo

Nebezpečné je najmä to, ak sú PET fľaše vystavované teplu. Vtedy sa zvyšuje vylučovanie bisfenolu A a antimónu.
Čo je to bisfenol A? V skratke sa uvádza ako BPA a ide o chemickú látku zosyntetizovanú kondenzáciou fenolu s acetónom, radiacu sa k ftalátom, zmäkčovadlám používaným pri výrobe PVC plastov a obalov. S rastúcou teplotou sa uvoľňujú do ovzdušia alebo materiálov a organizmus môže ich nadmerný príjem negatívne ovplyvniť na hormonálnej, či dokonca bunkovej úrovni.

Medzi vedecky dokázané zdravotné problémy, ktoré spôsobujú ftaláty, patria:

  • reprodukčné problémy u mužov
  • zmeny vývoja plodu u žien
  • vznik rôznych karcinómov
  • neurologické poruchy
  • narušenie plodnosti u žien
  • príchod skoršej puberty u dievčat.

Rizikovou skupinou sú najmä deti, keďže ešte nemajú schopnosť túto látku z tela odstrániť tak, ako dospelý človek. Našťastie od roku 2011 sa nesmú v Európskej únii vyrábať dojčenské a detské fľaše s obsahom BPA.

Viktória ďalej hovorí:
“Odrazu boli plasty všade. Označovanie som skúmala na každom jednom. Rôzne nápoje, jogurty, dózy, hračky, jednorazové príbory. Je toho veľa a ani som nebola prekvapená, keď som zistila, že sú vyrábané aj zo škodlivých plastov.
Tak napríklad označenie 6 (PS), a teda polystyrén. Síce sa z neho nevyrábajú fľaše, ale má široké využitie v potravinárstve. Vyrábajú sa z neho jednorazové príbory, obaly rýchleho občerstvenia a je taký škodlivý, že jeho nadmerné používanie môže viesť dokonca k poškodeniu nervového systému alebo pečene.
Alebo označenie 7 (polykarbonát), vyrábajú sa z neho napríklad aj športové fľaše, pri ktorých by sme očakávali, že budú zdravotne nezávadné.”

plastové vidličky riziko

 

Bezpečné čísla

Nie je pravdou, že by všetky fľaše na trhu boli škodlivé. Bezpečné fľaše, vhodné na opätovné používanie sú označované číslami 2 (HDP/HDPE), 4 (LDPE)  5 (PP).

  • Z HDP/HDPE, a teda polyetylénu vysokej hustoty, sa vyrábajú napríklad mikroténové vrecúška, krabice na mlieko, fľaše na oleje.
  • LDPE a PP, polyetylén s nízkou hustotou – z neho sa vyrábajú potravinárske fólie a obaly – obaly na nátierky, jogurty, sladkosti a podobne. Z tohto materiálu sa dokonca vyrábajú aj obaly na nápoje, vtedy sa plastová fľaša označuje skratkou HDPE.

Ešte lepším variantom sú nádoby z nehrdzavejúcej ocele alebo hliníka potiahnutého ochrannou vrstvou. Odolné sú najmä voči vystavovaniu vyššej teploty, takže škodliviny sa do materiálu neuvoľňujú. Alebo používaním fliaš zo skla.

zero wasteInšpirujte sa:
Domácnosť bez odpadu. Tipy a triky.

 

Je BPA Free obal skutočne neškodný?

Viktória si spomína, že ako mladá mamička sa spoliehala na označenie BPA Free na fľaši pre dieťa. Zistila, že zbytočne.
Odvtedy, čo vyšlo najavo, že používanie BPA pastových fliaš a iných obalov je škodlivé, sa prešlo na takzvané BPA Free obaly. To znamená bez použitia ftalátov. Najčastejšie používanou náhradou za toxické BPA sa stalo BPS, respektíve bisfenol S.
BPS je príbuzný bisfenolu A (BPA), iba sa ťažšie uvoľňuje, nevylučuje sa tak ľahko ako BPA. Ale v konečnom dôsledku spôsobuje podobné problémy. Legálne firmy vedia označovanie nahradiť slovami “bez obsahu BPA”, pričom použijú BPS.

V posledných rokoch sa používa BPS v množstve výrobkov. “My ich kupujeme, lebo veríme, že sú zdraviu nezávadné, čo nie je pravdou. BPS je svojim zložením príbuzným toxickému BPA,” dodáva Viktória. Preto sa nemôžeme spoliehať na označovanie “bez obsahu BPA”. Takýto výrobok je pravdepodobne vyrobený z BPS.

Naše odporúčanie

Treba pozerať na recyklačné čísla. Najlepšie je vyberať si výrobky, ktoré sú vyrobené z plastov označených ako PP, recyklačné číslo 5, HDPE/LDPE (recyklačné čísla 2 a 4), alebo v prípade núdze aj zo silikónu. Tvrdému priehľadnému plastu, z ktorého sú napríklad sklá na okuliare, by sme sa mali určite vyhnúť.

Dajte si pozor aj na fľaše na vodu vyrobené z Tritanu, alebo na všetky plasty označené číslami 3, 6 a 7. Americké štúdiá o vplyve BPS na organizmus dávajú jasné odpovede. Označenie BPA Free, BPS – všetko jedno, najlepšie výrobky z takýchto obalov zo života vylúčiť. Výskumníci sa zhodli, že všetky bisfenoly by sa mali odstrániť zo spotrebného tovaru.

rizikové plasty

 

Škodí aj poškriabaná hračka…

Viktória sa postupne snaží vylúčiť používanie plastov a obmedziť ich na minimum: “V dnešnej dobe je to ale ťažké. Ak sa dá, snažím sa obmedziť plastový odpad na minimum, a ak nie, pozerám, z čoho je obal vyrobený. Ak je nejaký výrobok, ktorý používa vaše dieťa vyrobený z BPA, nemal by sa prevárať ani umývať v umývačke. Takto sa z neho totiž uvoľňujú škodlivé látky.”

Ak je takáto plastová hračka poškriabaná, tiež by sa s ňou dieťa viac nemalo hrať. Je isté, že sa mu látka časom dostane do tela. Vždy je dobré skontrolovať, či výrobok neobsahuje BPA a vyhnúť sa tak tomu, aby ho vaše dieťa používalo. Napríklad dojčenské fľaše, cumlíky, detské riady, hrkálky, plastové hračky.

 

Ako a čím nahrádzať plasty?

rizikové plasty a skloViktória začala časom rozmýšľať o plastoch a spôsobe života uvedomelejšie. “Myslím si, že návrat k našim predkom v tomto smere by vôbec nebol na škodu. Do obchodu chodím s vlastnou látkovou taškou, aj ovocie a zeleninu si balím do vrecka z prírodného materiálu, ktoré dnes dostanete bežne kúpiť a môžete ich používať takmer donekonečna,” radí.

Potraviny uskladňujme v sklenených nádobách, alebo kovových, ktoré chránia potraviny pred vlhkom, prenášaním pachov, zoschnutím. Aj v reštauráciách by mali viac dbať na to, do čoho balia obedy. “Keď som si objednávala obedy do práce a priniesli mi horúci obed v priesvitnej tenkej plastovej nádobe, mala som dosť… Koľko námahy by stálo reštauráciu, aby sa zamyslela nad vhodnejším obalom? V inej reštaurácii dostanete obed zabalený do obalu, ktorý je zálohovaný, nevytvára sa tým zbytočná kopa odpadu z plastu a najmä obal nie je zdraviu škodlivý. Takže všetko sa dá. Možno by nebolo zlé upozorniť reštauráciu, ktorá ešte v dnešnej dobe balí obedy do plastu. Čím viac ľudí to urobí, tým lepšie. Možno to prinesie nakoniec zmenu,”  zamýšľa sa Viktória.

život bez plastovPrečítajte si tiež
Ako nakupovať bez plastov? Čo do akej tašky?

Ak chcete kupovať nápoje balené, treba si všimnúť, z čoho sú fľaše vyrobené. A nezabúdať na to, že aj výrobca a predajca fľaše istý čas nejakým spôsobom uskladňovali a prepravovali.
Ideálne je piť najmä vodu z vodovou. Na Slovensku tečie výborná pitná voda, a ak je potrebné filtrovať ju, najvhodnejším riešením je asi investovať do kvalitného filtračného systému.
Rôzne filtračné, plastové kanvice síce vyzerajú fajn, ale už samotné filtre sú z plastu. Tiež teda treba uvažovať aj nad kvalitou tohto výrobku. Aj hračky kupuje Viktória väčšinou z prírodného materiálu, najlepšie je drevo. Taký drevený vláčik je stokrát lepší ako plastový na baterky 🙂

Ako odstrániť škodlivé chemikálie z tela?
Napríklad konzumáciou kyslej kapusty, alebo iných potravín, ktoré sú bohaté na probiotiká. Alebo priamo probiotiká užívať.
Viac športovať, navštevovať saunu, pretože potenie napomáha k tomu, aby sa z tela uvoľňovalo BPA.
Určite je dobrou voľbou nakupovať v obchodoch s nebalenými potravinami, ktorých je dnes na Slovensku stále viac.

A najmä všímať si, aký obalový materiál bol použitý pri výrobe takých výrobkov, z ktorých priamo konzumujeme – poháre a fľaše. Pri deťoch je dobré všímať si všeobecne všetko, čo je z plastu. Špeciálne pri maličkých deťoch, ktoré ešte všetko hryzú .
A v žiadnom prípade nie je vhodné do akokoľvek tvrdého plastu liať horúci nápoj alebo z neho konzumovať  horúce jedlo. To isté platí aj o používaní plastových variech. Je jedno, akú tepelnú odolnosť plast má. Vo všeobecnosti teplo pomáha uvoľňovať škodlivé látky z plastu.

Foto: Pexels.com, Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Veronika Majzúnová

Vyštudovala som UK v Bratislave, odbor marketing manažment a dlhé roky som pracovala ako office manager. Žila som v zahraničí, kde som sa začala venovať tomu, čo ma najviac baví - písaniu :)

Komentáre sú uzavreté.