7 spôsobov, ako ušetriť na svietení

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že svietenie nie je práve činnosť, pri ktorej by sme mohli niečo ušetriť, opak je pravdou. Niekedy si ani neuvedomujeme, kde všade svietime a zabúdame zhasnúť. Hodina k hodine a ročne to môže vyjsť na zbytočne vyhodené desiatky eur. Pritom v koncoročnom zúčtovaní môže táto sumička celkom potešiť. Preto je dobré osvojiť si aspoň základné tipy, ako ušetriť na svietení.

Áno, svietenie je jedna z pasívnych činností, ktoré sa dajú robiť omnoho efektívnejšie bez toho, aby sme museli obetovať niečo z ich funkčnosti alebo nášho pohodlia. Netreba sa ničoho zriekať, len hospodáriť efektívnejšie a zaradiť pár trikov, ktoré napohľad nevyzerajú revolučne, no vaša peňaženka sa za ne rozhodne poďakuje 🙂
Takže čo treba robiť alebo nerobiť, aby bol účet za elektrinu o niečo menší?

 

1. Ako ušetriť? Vypínajte svetlá

Možno na prvé prečítanie čudná rada, ale je to doslova základné pravidlo, ktoré väčšina ľudí stále nedodržiava. Vypínať svetlá pri opustení miestnosti by mala byť úplná samozrejmosť. Bohužiaľ, niekedy je vysvietená polovica domu, hoci domáci sa akurát zdržujú len v jednej miestnosti.
Ale pozor! Niektorým žiarovkám časté zapínanie a vypínanie škodí, a v konečnom dôsledku tak nič neušetríte. Napríklad úsporné CFL žiarovky sa odporúčajú vypínať len vtedy, ak odchádzate na dlhšie ako 15 minút.
LED žiarovky môžete vypínať pokojne koľko chcete, vypínanie a zapínanie nemá na ich životnosť žiadny vplyv.

 

2. Využívajte denné svetlo

Ďalšia elementárna chyba, ktorú podvedome robíme mnohí.
V lete vďaka dlhým a slnečným dňom umelé osvetlenie nemusíte takmer vôbec využívať. V zime je to o niečo horšie, ale stále sa dá výrazná časť dňa zvládnuť len s denným svetlom. Čo najlepšiemu využitiu denného svetla môžete aj dopomôcť:

  • nezakrývať a nezastierať zbytočne okná
  • umiestniť pracovný stôl bližšie k oknu
  • miestnosti, v ktorých sa najviac zdržiavate, umiestniť na svetelnú stranu.

Ak si dom ešte len staviate alebo vyberáte byt, zvážte strešné okná, ktoré miestnosť presvetlia najviac.

 

3. Detektory pohybu

Skvelými pomôckami sú svetlá s detektormi pohybu. Takáto fotobunka zabezpečí, že svetlo sa rozsvieti, keď zaregistruje pohyb, takže je nielen pohodlná, ale aj úsporná. Určite sa už nestane, že zabudnete zhasnúť a svetlo bude svietiť celú noc. Ak sa obávate, že svetlo sa bude neustále zapínať (napríklad kvôli pobehujúcim mačkám), môžete ostať v pokoji. Senzor sa dá väčšinou nastaviť tak, aby registroval len človeka.
Takéto senzorové svetlá sú ideálne na chodbách, v kúpeľniach, či v predsieni.

domácnosť bez odpadu ako ušetriťPrečítajte si tiež
Domácnosť bez odpadu. Tipy a triky.

4. Inštalujte stmievače

Ak je to možné, investujte aj do stmievačov. Tie fungujú na jednoduchej myšlienke, že človek nepotrebuje vždy rovnakú intenzitu svetla.
Zatiaľ čo pri práci, čítaní, varení alebo učení sa potrebujeme svetlo, vďaka ktorému budeme vidieť všetko jasne, pri oddychu nám postačí aj menšia intenzita osvetlenia. Vďaka stmievačom je to možné dosiahnuť bez toho, aby ste museli inštalovať ďalší, tlmenejší zdroj svetla.

 

5. Používajte viacero vypínačov

Ak máte v dome miestnosti, ktoré sú rozľahlejšie, alebo majú dokonca viacero východov, oplatí sa mať vypínač pri každom východe. Využiť sa to dá aj pri chodbách alebo schodiskách. V prípade, že máte v miestnosti viacero svetiel, je lepšie mať vypínač na každé svetlo samostatne. Budete si tak môcť nastaviť a zapnúť len tie svetlá, ktoré práve využívate.

ako ušetriť na svietení

6. Využívajte solárnu energiu

Nie každý má síce možnosť umiestniť si na strechu solárne panely na výrobu energie, ak to ale ide, určite túto možnosť zvážte.
Ale! Najprv si to dobre prerátajte. Zrátajte si vaše výdavky na elektrickú energiu a vstupné náklady na kúpu a inštalovanie panelov. V niektorých prípadoch, napríklad pri nízkej spotrebe energie, môže byť návratnosť solárnych panelov behom na dlhé trate.

Solárnu energiu využívajte bez obáv na záhrade. Pokiaľ máte na záhrade dekoračné svetlá alebo svetlá, ktoré lemujú príjazdovú cestu, je načase ich odpojiť zo zásuvky alebo vybrať baterky. Nahraďte ich solárnymi modelmi, ktoré sa počas dňa nabijú zo slnka. Ponuka takýchto svietidiel je naozaj bohatá. Široký výber takýchto vonkajších svietidiel majú napríklad na stránke Profisvietidla.sk.

 

7. Vymeniť žiarovky za LED

Veľký rozdiel urobí aj výmena klasických žiaroviek za LED žiarovky. V súvislosti s nimi sa spomína množstvo výhod, najčastejšie rezonuje úspornosť.
„Ledka“ môže byť oproti klasickým žiarovkám až o 90 % úspornejšia. Napríklad 4 wattová LED žiarovka sa bez problémov vyrovná 40 wattovej klasickej žiarovke. Okrem toho aj vydrží dlhšie. Niektorí výrobcovia uvádzajú číslo až 60 000 hodín. Investovať do kvalitných LED žiaroviek sa tak určite oplatí.

Vďaka dodržiavaniu týchto tipov sa výrazne zmenší svetelná náročnosť vašej domácnosti, čo bude mať na vašu peňaženku len pozitívny vplyv. Ich najväčšia výhoda je, že okrem vstupných nákladov na niektoré položky na ne nemusíte vynakladať žiadne špeciálne úsilie alebo sa zmieriť s nižšou funkčnosťou. Tak hor sa do šetrenia.

— PR správa —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.