Tip na domáci prírodný repelent proti komárom a kliešťom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je ich príliš veľa a niektoré roky sa doslova premnožia. Otravné komáre. Najprv výdatne naprší, potom sa oteplí a komáre sa vyroja v húfoch. Podľa odborníkov budú komáre vzhľadom na zmenu klímy a obľubu cestovania po svete čoraz väčším problémom. Mnohí starostovia a primátori volajú po chemických postrekoch, pretože sa im ľudia sťažujú. Už nálet niekoľko desiatok komárov za minútu na jednu osobu sa považuje za kalamitný stav.
Chemický postrek proti komárom však prináša mnoho negatív, preto radšej siahnite po domácich osvedčených prípravkoch. Máme pre vás niekoľko tipov, ako sa chrániť, ako bojovať proti komárom a čo pomôže, keď už vás doštípu.

Repelenty si môžete  samozrejme kúpiť v obchode, ale takéto výrobky obsahujú rôznu chémiu, ktorá neraz spôsobuje alergické reakcie. Navyše sa nám dostáva do tela, ak si postrekujeme ruky, nohy, či krk. Čo takto spraviť si jednoduchý domáci prírodný repelent proti komárom a kliešťom? A doslova za pár eur – napríklad fľaštička so sprejom, do ktorej väčšinou danú zmes nalejete, stojí jedno euro (asi 30 ml).

 

Repelent proti komárom

ako proti komáromDo nádobky nasypte asi 10 gramov celých klinčekov, zalejte 100 ml vodky (prípadne liehu). Nechajte odstáť asi 2 týždne, sem-tam premiešajte a odlejte si do fľaštičky so sprejom. Môžete priebežne dolievať vodkou, či liehom a stále bude zmes dostatočne silná proti komárom i kliešťom.
Podľa spokojných reakcií tých, čo to skúsili, pomáha týmto extraktom potierať aj prípadné štípance. Naozaj to funguje. Klinčeky môžete pridať aj do Alpy (predávajú 160 ml, ale aj veľkú litrovú za pár eur), ak nemáte vodku, či lieh.

Uštipol vás komár? Takto si pomôžete

ruka doštípaná od komáraV tom prípade si ranku neškriabte, hoci to svrbí a láka. Škriabaním si totiž na zapálenom mieste vytvárate ďalšie drobné až mikroskopické ranky, ktorých znečistenie infekciu iba zhorší.
Radšej vyskúšajte tieto triky:

  • Miesto vpichu čo najskôr schlaďte kockou ľadu alebo studenou vodou. Niekomu pomáha naopak teplý obklad – treba vyskúšať, na čo reagujete lepšie.
  • Ranku si môžete natrieť gélom z aloe vera, prípadne medom, ktorý má antibakteriálne účinky.
  • Najjednoduchším a najbežnejším domácim liekom na uštipnutie komárom je jedlá sóda. Zmiešajte 3 lyžičky sódy bikarbóny a lyžičku vody. Vznikne hustá pasta, ktorú nanesiete na štípanec a necháte zaschnúť.
  • Niekomu zaberá tea tree olej, alebo tiež z levadule, šťava z citrusov, kokosový olej, alebo ovsená kaša.
  • Alergikom pomôžu antihistaminiká, dobré sú chladivé gély, ktoré dostanete v lekárni bez predpisu.

ako bojovať proti komárom

Ako sa brániť proti komárom?
  1. Počas východu a západu slnka sú komáre najaktívnejšie a najotravnejšie, preto sa skúste v tomto čase nezdržiavať vonku.
  2. Používajte repelenty a obliekajte si voľné, ľahké oblečenie s dlhými rukávmi a dlhé nohavice.
  3. Zbavte sa stojatej vody vo svojom okolí, ktorá komáre priťahuje. Vylejte vodu v miske, či nádobke doma v byte. Zbavte sa vody vo vedrách a kvetináčoch v okolí domu alebo aspoň pri terase.
  4. Vyčistite odkvapy a udržiavajte trávu nakrátko pokosenú.  Vyčistite jazierka, bazény a záhradné fontánky.  Opravte poškodené vodovodné potrubie.
  5.  Domácimi odpudzovačmi komárov sú rastliny ako muškáty, aksamietnica, levanduľa alebo medovka. Dajte ich k oknu.
  6. Tiež pomáha rozkrojená limetka, do ktorej zapichnete klinčeky a položíte na tanierik v miestnosti.
  7. Komáre spoľahlivo odpudzujú esenciálne oleje ako valeriána, eukalyptus, pelargónia, aníz, tymián, mäta, gáfor, céder, vavrín a levanduľa. Stačí týmto olejom navlhčiť kúsok vaty alebo obrúsok a položiť na tanierik. Môžete ho dať aj do spálne k nočnému stolíku.
  8. Ak si niekde grilujete, či opekáte a dobiedzajú do vás komáre, máme trik: hoďte do ohňa alebo pahreby pár šišiek alebo vetvičku z ihličím. Prenikavá vôňa ihličnanu komáre odpudí.

klinček a jeho liečivé účinkyPrečítajte si tiež
Klinček a jeho liečivé účinky.

Domáci postrek proti kliešťom

Vezmite si pol litra filtrovanej alebo destilovanej vody a priveďte ju k varu. Potom ju odstavte a vsypte do nej asi 10 gramov listov rozmarínu. Nechajte lúhovať až do vychladnutia a potom sceďte cez jemné plátno. Pridajte asi lyžicu vínneho octu a premiešajte.
Nalejte do fľaštičky s rozprašovačom  a uchovávajte v chladničke. Takýto postrek je vhodný aj pre domácich miláčikov, psy a mačky. Pokojne môžete aplikovať na pokožku alebo oblečenie.

„Použite určite vínny ocot,“ radí populárna blogerka Alena Thomas, ktorej vyšla aj kniha Děláme si to doma sami s množstvom prírodných domácich receptov pre zdravie, starostlivosť o telo, domácnosť ap. „Bežný ocot by mohol zanechávať na oblečení fľaky a nie každé dieťa ho znáša na pokožke.“

repelent proti komárom a kliešťom

Ďalšie osvedčené repelenty

  • Levanduľa.
    Zmiešajte 3 lyžice jedlého oleja, asi 5 kvapiek levandule a 5 kvapiek citrónu. Pokojne použite éterické oleje, ktoré dostanete kúpiť v drogériách DM. Zmiešajte a aplikujte rozprašovačom na telo – pekne to vonia, je to lacné, dlho vydrží a rozhodne to odpudí kliešte.
  • Eukalyptus.
    Zmiešajte základný olej, ktorým môže byť napríklad slnečnicový olej z lekárne a pridajte esenciálny olej eukalyptu. Napríklad na 100 ml oleja 10 kvapiek. Premiešajte a naplňte fľaštičku so sprejom.
    Namiesto eukalyptu môžete tiež použiť esenciálny olej citronely.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.