Dovolenka – či už klasická plážová alebo poznávacia – je aj o ochutnávaní miestnych špecialít. Neuspokojte sa len s tým, čo už poznáte, lebo „to je istota“. Ochutnávajte, skúšajte (samozrejme pri dodržaní určitých zásad) a aj týmto spôsobom lepšie spoznáte danú krajinu. Jej ľudí a kultúru. Dokonca aj nutriční terapeuti odporúčajú ochutnávať napríklad miestne typické ovocie.
Tak napríklad v Chorvátsku by ste mali rozhodne skúsiť ich šťavnaté broskyne, v Grécku miestne figy, v Taliansku zasa limetky a citróny. A čo Thajsko, Srí Lanka, Mexiko, Austrália, či India?
Vybrali sme pre vás niekoľko dovolenkových destinácií a druhy ovocia, ktoré sa tam oplatí ochutnať.
10 destinácií a ich typické ovocie
Vždy myslite na to, že neviete, ako bolo ovocie pestované. Šupky z neekologického pestovania môžu byť nasiaknuté pesticídmi, najmä jablká, či hrušky. Radšej všetko ovocie umývajte, môžete vyskúšať aj jednoduchý roztok: lyžica citrónovej šťavy a 2 lyžice jedlej sódy. V tejto zmesi opláchnite dané ovocie (okrem bobuľovín ako čučoriedky, maliny, jahody ap.)
Taliansko
Taliani majú dokonalé limetky a citróny, ktoré chutia akosi inak ako u nás. Sviežejšie, plnšie, jednoducho lepšie. Sú sladké, voňavé, šťavnaté a dajú sa jesť ako mandarínky.
Citróny pestujú napríklad na Capri, kde má toto ovocie optimálne podnebie. Vyrába sa z nich svetoznámy lahodný likér Limoncello.
Limetky a citróny majú množstvo vitamínov, tiež kolagén na krajšiu pleť a vlasy. Rovnako prospievajú organizmu, ktorý zbavujú kyslosti.
Grécko
Už sme naznačili, že Grécko má neskutočné figy. Lahodné, sladučké s fialovým zafarbením.
Figy sú výborné pri nachladnutí aj proti kašľu, pretože odvar z nich rozpúšťa hlieny a usadené škodlivé látky v ľadvinách. Figy sú tiež dobrým prírodným preháňadlom.
Čerstvé figy odtrhnuté v prímorských oblastiach Grécka chutia naozaj výborne. Figy sú tam základom mnohých nápojov a pokrmov. Vyrábajú sa z nich džúsy, sirupy, marmelády, džemy a cukrovinky, ale aj gurmánske omáčky k mäsovým pokrmom.
Trhači používajú pri zbere rukavice, pretože latexové mlieko obsiahnuté v nezrelých plodoch, môže podráždiť pokožku. Najčastejšie sa však figy pre ďalší predaj sušia. Vysoký obsah cukru im zabezpečuje dlhú trvanlivosť i bez chemického ošetrenia.
Prečítajte si náš článok, ako pestovať figy, ako ich presadiť a kedy zbierať zrelé plody.
Chorvátsko
Chorvátske broskyne sú naozaj vychýrené, oproti našim obrovské, veľmi aromatické a naozaj sladučké ako med. Miestni ich neraz dávajú do vločiek alebo bieleho jogurtu ako sladidlo.
Broskyne sú skvelé v boji proti nervozite, upokojujú a navodzujú pohodu.
Španielsko
Ochutnali ste už preslávené španielske pomaranče? Majú tam obrovské sady, kde pestujú pomaranče s dokonalou chuťou. Tú majú najmä vďaka tamojšiemu slnku a klíme. Práve odtiaľ k nám putujú na jeseň a v zime.
Pomaranče zo Španielska sa považujú za tie najlepšie vďaka šťavnatosti a príjemnej sladkej chuti. Keď tam už zavítate, choďte do Sevilly, Valencie, Andalúzie alebo Maurcie.
Pomaranče obsahujú veľa minerálov a vitamínov. Pomáhajú ľuďom, ktorí majú problémy s libidom a tiež účinkujú proti prílišnému šediveniu.
Napríklad na turistickej Ibize (ostrov v Baleárskom súostroví, na západe Stredozemného mora) vám pripravia výborný pomarančový džús. Čerstvý je neopakovateľný.
Kanárske ostrovy
Letíte na Kanárske ostrovy? Je tam čo pozerať, či už na Gran Canarii, Tenerife, Lanzarote, či Fuerteventure. Majú tam však vynikajúce mango. Zrelé mango je mäkké a príjemne vonia. Môže byť žlté, oranžové, červené, ružové aj zelené.
Z nezrelého manga sa zvykne robiť čatní, nakladá sa do slaného korenistého nálevu a podáva sa ako príloha k hlavnému jedlu. Zo zrelého manga urobíte skvelé smoothie, mangovú šťavu, mangový sorbet, želé ap.
Ako pomáha mango nášmu telu? Prečítajte si.
Juhovýchodná Ázia
Ak cestujete do Indie, Číny, na Filipíny, ale povedzme aj na Maurícius, určite tam ochutnajte liči. Malé svetle sfarbené exotické ovocie, ktoré je veľké asi ako jahoda. Otvoríte dužinu a pod tenkou kožkou sa ukrýva chutný plod. Liči je sladké, trošku pripomína muškátové hrozno a najčastejšie sa konzumuje ako čerstvé ovocie. U nás na Slovensku ho dostať vo forme kompótov.
Liči obsahuje veľa sacharidov, vlákniny, bielkovín, antioxidantov a železa. V tomto exotickom ovocí nájdete aj cenné látky ako vápnik, horčík, selén, zinok a omega 3 mastné nenasýtené kyseliny.
Srí Lanka
Poznáte ovocie zvané karambola? Tiež sa mu hovorí Star Fruit, alebo Čínska hviezdica práve pre plod hviezdicového tvaru. Má päť lalokov svetlej farby a dozrievaním sa zelená farba plodu mení na jasno žltú. Plod je pokrytý kožovitou až voskovitou pokožkou, ktorá je jedlá. Karambolu jednoducho umyjete, odstránite hnedé okraje hviezdicovitých rebier a ham. Semienka sa nejedia, odstráňte ich.
Dužina má jazmínovú vôňu a chutí ako kríženec zeleného jablka a citrusu.
Karambola sa pestuje najmä na Srí Lanke, ale aj na Mauríciu, na Seychelách, tiež v Indonézii, Vietname, či Nepále.
Stredná Amerika
Pri ceste do Mexika, Kostariky, ale aj Brazílie, či Peru ochutnajte tamojšiu papáju. Pomerne veľké plody hruškovitého tvaru majú žltozelenú až oranžovú farbu. Keď papáju rozrežete, pripomína tekvicu.
Papája je plná vitamínov, doslova je kráľom vitamínu C. Má nízky obsah tukov, veľa draslíka, ktorý pomôže vášmu tlaku. Zrelá papája má žltú šupku a vôňa jej dužiny je božská. Pokvapkajte ju limetkovou šťavou a nebudete vedieť prestať jesť 🙂
Austrália a Brazília
U protinožcov si prídete na svoje, ak radi testujete a ochutnávate. Okrem iného tam vyskúšajte aj marakuju, čo je oválna bobuľa žltej alebo tmavo fialovej farby. Šťavnatý vnútrajšok obsahuje veľa semienok. Často sa marakuja spracúva na džúsy, najmä sa mieša s inými druhmi ovocia pre zdôraznenie chute.
V Austrálii tiež robia z marakuje polevu na torty, vanilkové rezy ap. Ochucujú ňou alkoholické nápoje (Passiona). Marakuja je tiež typické brazílske ovocie, kde sa z nej robí marakujová pena ako klasický zákusok. Jej semienkami ozdobujú niektoré druhy tort.
Thajsko
Z juhovýchodnej Ázie pochádza ovocie mangostána a jeho najväčším pestovateľom je Thajsko. Je to malé tmavofialové ovocie s pomerne mohutnou šupkou, v ktorej sa však ukrýva šťavnatá biela dužina. Tá je rozdelená na mesiačiky a každý mesiačik obsahuje semeno.
Mangostána pripomína chuťou kombináciu jahody, broskyne s vanilkovým prelivom.
Ak budete čistiť mangostánu, pozor – šupka je síce tvrdšia, no pomerne krehká a púšťa tmavú šťavu. Tá sa z rúk alebo oblečenia dosť zle odstraňuje.
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com