10 zaujímavých miest na Liptove, ktoré sa oplatí navštíviť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Liptov patrí momentálne medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie regióny na Slovensku. Niet sa čomu čudovať. Tento malebný región totiž ponúka mnoho atrakcií a zaujímavostí! Veď kde inde na Slovensku nájdeme spojenie termálnych kúpeľov, krásnej prírody, turistiky a lyžovačky?
Keďže je ponuka veľmi pestrá, vybrali sme pre vás 10 zaujímavých miest na Liptove, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

 

1. Liptovská Mara

Vodná nádrž, často nazývaná aj slovenské more, sa rozprestiera medzi mestami Ružomberok a Liptovský Mikuláš. Keďže jej rozloha je až 27 km2, označujeme ju za druhú najväčšiu priehradu na Slovensku.
Okrem vodnej elektrárne má však Mara aj iné využitie. Slúži ako rekreačné miesto, na ktorom si v lete môžete spraviť piknik, aj si zaplávať.

Keďže jej rozloha je naozaj veľká, dá sa navštíviť z rôznych strán. To znamená, že existuje viacero pláží, na ktorých môžete v pokoji zrelaxovať. Medzi najnavštevovanejšie pláže patrí takzvaná „pláž pri Kostolíku.“ Volá sa tak preto, pretože pri tejto pláži stojí kostolík, ako jediná zachovaná pamiatka z obdobia, kedy ešte Liptovská Mara bola obec, nie priehrada.
V lete tento kostolík slúži ako bufet, kde si môžete zakúpiť občerstvenie. Toto miesto je často vyhľadávané aj rybármi.
Druhým obľúbeným miestom je MARA – CAMPING. Nachádza sa pri Liptovskom Trnovci. Na tomto mieste je pláž viac upravená, poskytuje mnohé atrakcie – napr. vodné športy, plavba výletnou loďou, preliezky pre deti a mnohé ďalšie. Za vstup si však na rozdiel od kostolíka zaplatíte. Aktuálny cenník aj s ponukou nájdete na ich webstránke.

Liptovská Mara

 

2. Havránok

Ak už navštívite Liptovskú Maru, určite nevynechajte aj archeoskanzen Havránok. Ten sa totižto nachádza priamo nad hladinou tejto nádrže. Havránok je jedno z najväčších archeologických nálezísk na Slovensku. Našli sa tu pamiatky, ktoré dokumentujú život Keltov na našom území už z doby železnej. V tomto archeoskanezene môžete obdivovať zrekonštruované obytné stavby, pec, ktorá slúžila na vypaľovanie keramiky a dokonca aj obetisko. Počas letnej sezóny sa na Havránku konajú rôzne kultúrne podujatia, ako napríklad šermiarske súboje či ukážky rôznych keltských remeselných činností.

 

3. Akvapark Tatralandia

Naozaj len na skok od Liptovskej Mary nájdeme aj veľký rodinný akvapark Tatralandia. Ten totiž sídli v Liptovskom Mikuláši. Akvapark ponúka až 10 rozličných bazénov a 6 toboganov, ktoré sú v prevádzke celoročne. Samozrejme, bazény sú vnútorné aj vonkajšie, takže aj v prípade nepriaznivého počasia sa nemusíte báť o svoj komfort. Okrem iného tu nájdete aj SPA či rôzne masáže, takže si tu naozaj každý príde na svoje.
Ak sa však rozhodnete navštíviť tento akvapark, odporúčame zadovážiť si kartičku GOPASS, na ktorej sa dajú uplatniť zľavnené vstupy, ktoré si môžete kúpiť vopred cez internet. Gopass pre Liptov si môžete stiahnuť aj ako appku z Google Play či AppStore.

 

4. Hurricane Factory

Ak máte radi adrenalín a dobrovoľne ho vyhľadávate, potom nesmiete vynechať Hurricane Factory, ktorý sa nachádza hneď vedľa akvaparku Tatralandia. Tento netradičný adrenalínový, no zato bezpečný šport, si môže vyskúšať každý s podmienkou, že dosiahol vek 5 rokov.
Ide o simuláciu voľného pádu, teda ide o taký istý pocit, ako keby ste skočili z lietadla alebo útesu. Nemusíte sa však báť! O vašu bezpečnosť sa bude starať skúsený inštruktor, s ktorým vám nič nehrozí, a tak si môžete tento netradičný zážitok dokonale užiť.

 

5. ZOO kontakt

zookontaktZoologické záhrady sú veľmi obľúbené a navštevované najmä rodinami s deťmi. V klasickej zoo si môžete pozrieť kopu zvieratiek z celého sveta. No v tejto zoo si zvieratká dokonca môžete pohladiť či podržať v náručí! Pri vstupe si tiež môžete zakúpiť krmivo a zvieratká aj nakŕmiť. Nemusíte sa však báť, že vám niečo hrozí. Pri každom zvieratku je personál, ktorí dozerá, aby sa vám nič nestalo. Preto treba pozorne dodržiavať ich pokyny, samozrejme pre vašu, aj ich bezpečnosť. Ubezpečujeme vás však, že z tejto zoo odídete s kopou nových super zážitkov a možno aj novým malým zajačikom. ?

Náš TIP
Ak sa rozhodnete pre návštevu Liptova, určite si zadovážte Liptov Card. V niektorých ubytovacích zariadeniach ju dostanete zadarmo, no dá sa zakúpiť v informačných centrách za cenu 5 EUR. S kartou si potom uplatňujete mnohé zľavy. Podrobnosti nájdete priamo na stránke.

 

6. Dom hore nohami

Počas cesty z Tatralandie žiadnemu pozornému oku neunikne veľmi zvláštny dom, ktorý je tak trochu naopak. A nie, nenadýchali ste sa veľa výparov chlóru. Ide naozaj o dom, ktorý je postavený hore nohami. Dokonca sa do neho môžete ísť aj pozrieť a sami sa presvedčíte, že aj z vnútra je zariadený tak, že nad hlavou budeme mať chladničku či kuchynskú linku. Dom je tiež doplnený o množstvo zaujímavých predmetov a dokonca rozprávkových postavičiek ako sú snehulienka a trpaslíci a mnohé iné.

dom hore nohami na Liptove

 

7. Liptovský hrad

Ľudovo a domácimi tiež často nazývaný Starhrad je najvyššie položeným hradom celej strednej Európy. Tento hrad sa nachádza nad malou obcou Kalameny a je z neho výhľad na okolité pohoria a Liptovskú kotlinu. Je to veľmi príjemná túra, ktorá trvá približne dve hodiny.
Keď sa už dostanete pod hrad, bude vás tam čakať cca päťmetrový rebrík, ktorým sa dostanete priamo k hradu. Túra naozaj stojí zato, pretože výhľad z hradu je doslova dych vyrážajúci. Počas cesty späť sa dostanete aj k prírodným termálnym prameňom, v ktorých môžete zrelaxovať. Deň môžete zakončiť v miestnom pohostinstve, kde sa nie len dobre občerstvíte, ale taktiež zakúpite rôzne suveníry.

 

8. Minislovensko

Minislovensko, alebo park miniatúr, nájdete v obci Liptovský Ján. V tomto areáli je vystavených až 19 modelov slovenských kultúrnych pamiatok. Modely sú naozaj veľmi realistické a detailne spracované. Napríklad ľudová architekrúra Čičmany, či Vlkolínec, Brezno – vodárenská veža, hrad Strečno, Bojnický zámok, aj Drevený krytý most v Kluknave.
Tento park sa nachádza v tichom a veľmi príjemnom prostredí, takže je vhodné aj na relax či krátku prechádzku. Pri každej miniatúre nájdete zaujímavé informácie, takže popri všetkom sa aj niečo nové dozviete.

miniatúra Bojnického zámku v parku na Liptove

 

9. Vlkolínec

Podhorská osada Vlkolínec, ktorá je časťou okresného mesta Ružomberok, je pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Už od roku 1993 je táto osada zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Na tejto osade je zaujímavé to, že v nej stále žijú ľudia, aj keď ich ostalo už len pár. Osada sa rozmohla ako chalupárska oblasť a taktiež turisticky atraktívne miesto.
Do osady sa dostanete pomocou MHD, autom, ale aj pešo. Takisto tadiaľto vedie aj cyklotrasa Ružomberok – Vlkolínec – Ružomberok. Najmä v letných mesiacoch tu nájdete veľa folklórnych vystúpení a zaujímavých podujatí, ktoré sa konajú pod holým nebom.

unesco slovenskoPrečítajte si tiež
Slovenské klenoty UNESCO. Poznáte ich všetky?

 

10. Malinô Brdo a Hrabovo

Ako posledné, ale vôbec nie najhoršie tipy, tu pre vás máme Malinô Brdo a Hrabovo.
Malinô Brdo mnohí z nás poznajú ako lyžiarske centrum. No mnohí nevedia, že tento park funguje aj v letných mesiacoch. Cez toto obdobie si môžete vychutnať adrenalínový zážitok. Prenajať si môžete terénnu kolobežku, spolu s celou výbavou a vydať sa na dobrodružnú jazdu. K dispozícii sú dve trasy – biela, pre menej skúsených a deti a zelená pre odvážnejších dobrodruhov.
Pod Malinôm sa nachádza park Hrabovo, kde okrem vodnej nádrže, kde sa napr. môžete venovať aquazorbingu, nájdete aj lanový park Tarzania.

Foto: Liptov.sk, Minislovensko.sk, Zoo Kontakt, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Ahojte všetci! Moje meno je Patrícia a som študentka jazykov a literatúry na vysokej škole. Medzi moje záľuby patrí objavovanie nových krajín, móda, literatúra a, samozrejme, moja najväčšia vášeň je písanie. Vo svojom voľnom čase doučujem anglický jazyk, čo ma veľmi baví. Milujem prácu a stretnutia s kreatívnymi ľuďmi a taktiež stretnutia s priateľmi pri dobrom jedle a pohári vína.:)

Komentáre sú uzavreté.