Zima na Liptove. Tipy na lyžovanie, bežkovanie, relax a iné aktivity

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Musíte zažiť aspoň jednu zimu na Liptove. Skvelé lyžiarske strediská, vodné parky, nádherné scenérie Veľkej Fatry, Západných a Nízkych tatier, či Chočských vrchov. K tomu rôzne historické pamiatky, prírodné zvláštnosti a podujatia.
Liptov má ideálne možnosti na trávenie zimnej dovolenky, prázdnin či voľného času. Malé vzdialenosti a toľko atrakcií, či alternatív, ako si vychutnať zimnú dovolenku. Veď väčšina lyžiarskych stredísk zasnežuje svoje trate a zjazdovky technickým snehom až do apríla. Poďme sa pozrieť na tipy, ktoré môžete vyskúšať. Zima na Liptove rozhodne stojí za to!

 

Zima na Liptove = raj pre lyžiarov

mapa liptovKaždý typ lyžiara si na Liptove príde na svoje: začiatočníci, rodiny s deťmi, rekreační lyžiari, no aj odvážlivci hľadajúci stále nové adrenalínové zážitky. „V lokalitách Liptova  sú pre návštevníkov pripravené upravované zjazdovky, čoraz pestrejšie možnosti ubytovania, lyžiarsky aj stravovací servis, bezproblémové parkovanie či doprava. Najvyššie položené a najfrekventovanejšie lyžiarske strediská monitoruje Horská záchranná služba na Slovensku, ktorá je v prípade potreby pripravená zasiahnuť,“ potvrdzuje cestovateľ, vydavateľ kníh o Slovensku Daniel Kollár, autor turistického sprievodcu Liptov.

Liptov má výborné podmienky na zjazdové lyžovanie, vďaka technickému zasnežovaniu pomerne dlho a zjazdovky sú skvele značené. Vyberiete si podľa rôzneho stupňa náročnosti.

 

Medzi najobľúbenejšie lyžiarske strediská patria Jasná a Malinô Brdo – ski & bike family park Ružomberok.
Región ponúka aj menšie lyžiarske strediská. Atraktívne je stredisko SKI Centrum Opalisko neďaleko Liptovského Mikuláša v dedine Závažná Poruba. Je to malé stredisko, ale napriek tomu je aj tu sedačková lanovka a kvalitné zasnežovanie. Stredisko si obľúbili najmä rodiny s deťmi.
Okrem toho región ponúka lyžovačku aj v stredisku Žiarce v Pavčinej Lehote v smere do Jasnej, v Žiarskej doline v stredisku Dolinky a iných strediskách.

liptov card zima na liptoveVýhodná lyžovačka je tu aj vďaka zľavám cez Liptov Region Card. Tie môžu dosiahnuť až do 50% – vždy je vidno nálepku „Využi zľavu“, podľa toho sa orientujte. Napríklad na lyžiarske strediská od 5 do 30% zľava, vodné parky do 20%, tiež pre rodiny s deťmi 10 až 20%. Na kultúrne a historické lokality sa dostanete so zľavou od 20% a niekedy až do 100%.
„Ak sa rozhodnete ubytovať minimálne na 1 noc u niektorého z našich partnerských ubytovacích zariadení v regióne Liptov, získate kartu ZADARMO (v dohodnutých partnerských zariadeniach) alebo za 3 € (v zazmluvnených partnerských zariadeniach),“ píše sa na stránke VisitLiptov.sk.

 

Kvalita služieb a ubytovania

Neustále pribúdajúce hotely, penzióny a chaty v okolí liptovských lyžiarskych stredísk ponúkajú svojim klientom čoraz pestrejšie možnosti trávenia času aj po dobrej lyžovačke. K dispozícii sú im fitness či wellness centrá, posilňovne, bazény, jazda na koňoch, snežných skútroch, či so psím záprahom.
Kto toho ani večer nemá dosť, môže si ísť aj po zotmení znova zalyžovať na osvetlené zjazdovky.

Na svoje si prídu aj nároční klienti, ktorí očakávajúci nadštandardný servis. Všetky tunajšie ubytovacie zariadenia vyššej kategórie ponúkajú svojim hosťom naozaj široké služby – bazény, sauny či wellness centrá, niektoré aj fitness, prirodzene, detské kútiky, automaticky parkovanie pre svojich hostí. Mnohé zariadenia majú aj izby pre telesne postihnutých. Prístup na internet je už bežnou súčasťou servisu v ubytovacích zariadeniach.

Aquaparky
Zatiaľ čo na svahoch liptovských hôr môžu turisti zdokonaľovať svoje lyžiarske či snowboardové schopnosti, po kvalitnej lyžovačke sú im k dispozícii novovybudované moderné relaxačné zariadenia v blízkosti známych lyžiarskych stredísk. Tie využívajú predovšetkým horúce geotermálne pramene. Jeden z najznámejších vodných parkov sa nachádza v Bešeňovej a najväčší vodný zábavný park na Slovensku Tatralandia je v Liptovskom Mikuláši.

 

Top lyžiarske strediská

Nízke Tatry sú doslova rajom pre lyžiarov – vďaka dvom päťhviezdičkovým lyžiarskym strediskám – Jasná a Donovaly.

  • Jasná návštevníkom zabezpečuje lyžiarsky komfort vďaka skvelému technickému zasnežovaniu, množstvu lanoviek, vlekov a tratí všetkých stupňov náročnosti.
  • Donovaly sú jedným z najväčších a najnavštevovanejších zimných stredísk s ideálnymi klimatickými podmienkami. Vďaka nim a nadmorskej výške sa v Donovaloch možno lyžovať od konca novembra až takmer do konca apríla.

Veľká Fatra je na tom podobne ako jeho o niečo vyšší sused. Päťhviezdičkové stredisko nad Ružomberkom sa nachádza v blízkosti hlavného cestného ťahu medzi Žilinou a Popradom. Jeho návštevníci majú okrem mnohých tratí na vrchu Malinné k dispozícii aj zjazdovku dlhú takmer štyri kilometre z Malinného k údolnej stanici osemmiestnej kabínkovej lanovky v Hrabovom.

zima na liptove lyžovanie

 

lyžiar ikonaJasná

Stredisko Jasná v Nízkych Tatrách je zaradené do najvyššej kategórie centier cestovného ruchu s medzinárodným významom na Slovensku. Žiaľ, v poslednom období je až priveľmi navštevované, príliš veľa ľudí, áut a úmerne tomu išli hore aj ceny.

Chopok je s výškou 2 024 metrov druhým najvyšším vrchom v pohorí Nízke Tatry. Na vrchole si lyžiari vychutnajú atraktívnu Rotundu, kde je okrem možnosti si oddýchnuť aj reštaurácia, najvyššie položený rum bar a najmä najvyššie položený hotel Rotunda.

Na vrchol zo severnej strany vyváža lyžiarov Funitel – jedna z najmodernejších lanoviek, ktorá zvláda aj veľmi silný vietor. Chopok je totiž najveternejším miestom na Slovensku. Lyžiari tu majú k dispozícii viac ako 50 km zjazdoviek všetkých obťažností a na svoje si tu prídu veľmi dobrí lyžiari, stredne pokročilí a úplní začiatočníci, ktorí môžu lyžovať na severnej aj južnej strane Chopka.

„Na svoje si v Jasnej prídu aj vyznávači snowboardingu, skialpinizmu, freeridu či bežeckého lyžovania. Hostia však majú k dispozícii aj množstvo doplnkových aktivít – paragliding, kitewing, snowscoot, lezecký park, paintball či nočnú sánkovačku,“ uvádza turistický sprievodca z vydavateľstva Dajama Liptov.

V lokalite Otupné sa nachádza špičkový snowboard park, ktorý spĺňa všetky požiadavky aj pre tých najnáročnejších. Pre najmenších Jasná ponúka najväčší detský areál na Slovensku na ploche až 4 000 m2 s dvoma vlekmi, pohodlným pásovým prepravníkom a s množstvom detských atrakcií. Denne do strediska premávajú bezplatné skibusy z celého regiónu Liptov.

zima na liptove lyžovanie

 

lyžiar ikonaMalinô Brdo – ski & bike family park Ružomberok

Lyžiarske stredisko Malinô Brdo – ski & bike family park Ružomberok sa nachádza v nadmorskej výške 545 až 1 209 metrov v krásnom prostredí Hrabovskej doliny v pohorí Veľkej Fatry. Nachádza sa tu jedno z najmodernejších stredísk na Slovensku s vysokým štandardom služieb, servisným programom a starostlivosťou o klienta.

Dĺžka zjazdových tratí je rozmanitá a pestrá, od jednoduchých až po 3 900 metrov dlhú zjazdovku z Malinného k údolnej stanici 8-miestnej kabínkovej lanovky v Hrabove. V stredisku je okrem kabínkovej lanovky k dispozícii aj štvorsedačková lanovka, sedem vlekov a snowtubbing.

V stredisku Malinô Brdo však majú návštevníci k dispozícii aj ďalšie atrakcie, samostatný snowpark, no napríklad aj jazdu na špeciálnej gumovej pneumatike. Raritou, ktorú nemáte kde inde zažiť, je aj nezabudnuteľný let balónom nad oblasťou lyžiarskeho strediska. Podľa počasia trvá takmer hodinu.

Veterná PorubaPrečítajte si tiež
10 zaujímavých miest na Liptove, ktoré sa oplatií navštíviť.

 

Bežecké lyžovanie

Liptov nie je len „hlavným mestom“ zjazdového lyžovania na Slovensku, ale na svoje si tu prídu aj bežkári a milovníci lyžiarskej turistiky. Nájdu tu takmer 100 km bežeckých trás, ktoré sa nachádzajú vo viacerých lokalitách vhodných pre bežeckých lyžiarov. O jednotlivé trasy sa starajú a upravujú ich obce či tunajšie kluby bežkárov. Na svoje si tu prídu zdatní bežkári, ale aj začiatočníci či rodiny s deťmi. Stačí si len vybrať trasu vhodnú z pohľadu dĺžky aj prevýšenia schopnostiam každého jednotlivca.

zima na liptove bežkovanie

Jednou z najobľúbenejších trás je trasa Háj – Smrečany – Dolinky – Žiar s dĺžkou viac ako 10 km, stúpaním 168 m a klesaním 192 m. Stredne zdatní bežkári si môžu pri Ružomberku odskúšať takmer 5 km dlhú trasu, ktorá spája Hrabovskú a Čutkovskú dolinu. Najväčšie prevýšenie (až 247 m) dosahuje trasa Hrabovo – Vlkolínske lúky. Obľúbeným bežeckým okruhom je 600 m dlhý okruh na Lúčkach, vhodný pre korčuliarsku aj klasickú techniku. Deti si môžu svoje schopnosti vyskúšať na nenáročnej (ani 1 km dlhej) trase v lokalite Malinô Brdo, ktorá má minimálne prevýšenie.

Najväčší počet bežeckých tratí sa nachádza v Nízkych Tatrách, t. j. 8, Západné Tatry s predhorím majú 5 a Veľká Fatra ponúka milovníkom bieleho športu ďalšie 4 trate.

Skialpinizmus
Ski touring je zaujímavý aj pre fanúšikov skialpinizmu. Na svoje si tu prídu nielen skúsení milovníci tohto zimného športu, ale aj menej fyzicky zdatné osoby, ktoré so skialpinistickými lyžami nemajú toľko skúseností. Návštevníci regiónu majú na výber viaceré voľné terény vo Veľkej Fatre, Nízkych Tatrách alebo Západných Tatrách. Pre začiatočníkov sú k dispozícii aj zjazdovky lyžiarskych stredísk, ktoré sa snažia prispôsobiť svoju prevádzku tomuto športu.

Zdroj a foto: Dajama, kniha Liptov, VisitLiptov.sk, Wikipedia

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.