Aj vám sa občas spustí krv z nosa? Čo to znamená a ako krvácanie zastaviť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Práve si vychutnávate obľúbenú zmrzlinu a len tak z ničoho nič sa vám pustí krv z nosa. Alebo sedíte pred telkou a zrazu cítite, ako vám tečie pramienok krvi z nosa. Prípadne sedíte za stolom, píšete…a len tak sa vám spustí krv z nosa. Stáva sa to i vám?
Nemusíte panikáriť. Vo väčšine prípadov nejde o nič závažné, no príjemné to veru nie je. Hlavne, keď ste niekde na verejnosti. Krvácanie z nosa sa vyskytuje viac u detí, ale vie potrápiť aj dospelých. Zistite, čo je za tým a ako môžete krvácanie zastaviť.

Leto a krvácanie z nosa
Je letné počasie hlavným spúšťačom krvácania z nosa? Nie je to ani tak teplom, ale skôr suchým vzduchom. Keď už sa za sebou ťahá niekoľko horúcich dní bez jedinej kvapky dažďa, vzduch začína byť poriadne suchý a tým aj prostredie v našom nose. Jemná koža vo vnútri je vysušená až štípe, a vtedy drobné cievky ľahko praskajú.

keď sa spustí krv z nosa

 

Okrem suchého vzduchu krvácanie z nosa môže spustiť:

 • Vysoký krvný tlak
 • Alergie – sú častejšie v lete, keď všetko kvitne a nám začnú opúchať nosné sliznice, často kýchame a siakame si nos. Vnútro nosa je tak neustále podráždené, a to nenechá na krv dlho čakať.
 • Časté používanie nosného spreja – k používaniu nosného spreja vás možno núti vyššie spomínaná alergia a plný nos, ale buďte opatrný a nepoužívajte ho pričasto. Riaďte sa odporúčaním na príbalovom letáku. Môže vám z neho opuchnúť nosná sliznica a sú aj prípady, kedy si ľudia vytvorili na nosných sprejoch závislosť. Na suchú kožu v nose skúste aj mastičky.
 • Jemné cievky – hlavne deti zvyknú mať veľmi jemné cievky v nose, ktoré sú oveľa náchylnejšie na prasknutie, ale takisto i dospelý.

 

Zvlhčovač vzduchu vám môže pomôcť

 Či už máte doma suchý vzduch vďaka klimatizácii alebo v zime kvôli kúreniu, vyskúšajte si zaobstarať zvlhčovač vzduchu. Pomôže vám udržať si prostredie v nose vlhké. Pozor ale, aby ste to so zvlhčovaním vzduchu neprehnali a používajte ho s mierou. Veľmi vlhké prostredie praje plesniam, čo nie je zdravé a ak ste navyše alergik môžete si ešte pohoršiť.

izbové rastliny čistia a zvlhčujú vzduchPrečítajte si tiež
Ktoré izbové rastliny vyčistia a zvlhčia doma vzduch?

 

Ako zastaviť krvácanie z nosa?

 Keď už sa vám z nosa spustí krv, vyskúšajte tieto tipy:

 • Sadnite si vzpriamene a mierne sa predkloňte. Zabránite tomu, aby ste krv prehĺtali. Nelíhajte si, hlavu nezakláňajte dozadu ani sa nezohýbajte tak, že budete mať hlavu medzi kolenami.
 • Palcom a ukazovákom si stlačte nosné dierky a chvíľu podržte. Dýchajte ústami – stlačením vyviniete tlak na mieste, odkiaľ ide krv a to ju zablokuje.
 • Keď sa vám podarí krvácanie zastaviť, na pár hodín sa vyhnite špáraniu v nose, siakaniu alebo prudkým pohybom, napríklad cvičeniu. To by mohlo krv opäť spustiť.
 • Vnútro nosa si môžete veľmi jemne očistiť navlhčenou papierovou utierkou a aplikovať mastičku.

 

Kedy zájsť k lekárovi?

Pri krvácaní z nosa zvyčajne nemusíte hneď vyhľadať lekára, ale zbystrite pozornosť vtedy, keď:

 • Krvácanie neprestane ani po 20 minútach
 • Krvácate naozaj veľa a nejde to zastaviť
 • Máte aj ďalšie symptómy, ako napríklad vysoký krvný tlak, bolesť na hrudi, zvýšený tep, nevoľnosť alebo ťažkosti s dýchaním
 • Krvácate z nosa tri až štyrikrát do týždňa

Pozrite si video, ako zastaviť krvácanie z nosa:

 

Foto: Freepik.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Minako Hiroshimová

Už počas školských štúdií moja pozornosť smerovala najmä na predmety venované marketingu a postupne mi najviac k srdcu prirástol copywriting. Začínala som stážou v marketingovej agentúre a neskôr som sa presunula do eventovej agentúry. Vo voľnom čase mi radosť robí čítanie, hra na klavír a dobré jedlo hlavne z japonskej kuchyne.

Komentáre sú uzavreté.