Ak máte doma psíka alebo mačku, s najväčšou pravdepodobnosťou ich beriete ako pevnú súčasť rodiny, však? Ako člena, parťáka, svojho domáceho miláčika, na ktorého nedáte dopustiť 🙂 A tak je prirodzené, že vás možno zaujíma, čo sa v ich svete odohráva.
Pristihli ste sa niekedy pri myšlienke, čo sa vášmu psovi, či mačke asi sníva? Pretože áno, aj zvieratá snívajú a niekedy to môže byť veľmi zaujímavé.
Tak to poďme spolu preskúmať.
Keď zvieratá snívajú…
Psí svet je viac než fascinujúci. Naši štvornohí miláčikovia majú jedinečné zmysly a panujú názory, že majú aj ten šiesty. Ním je empatia. Zdá sa totiž, že psy presne vedia nielen ako sa cítite, ale dokonca s vami aj tieto pocity zdieľajú. Ide o akýsi nevysvetliteľný fenomén, ktorý hovorí o silnom pute medzi psom a jeho pánom. A týchto fenoménov sa v psom svete nachádza viac. Dnes sa ponoríme do ich ríše snov.
Určite to poznáte – váš psík slastne spí, pohľad naňho upokojuje, no naraz začujete alebo spozorujete, že sa celý roztrasie, začne kopať labkami, vrtieť chvostom, klipkať a prevracať očami či kňučať alebo dokonca štekať. Tušíte, že sa mu niečo sníva, ale nedokážete odhadnúť, čo. Či je to pekný sen alebo, naopak, jeden z tých nepríjemných.
Viac svetla do týchto úvah priniesli vedci z Harvardskej univerzity. Experti tvrdia, že keďže sú psy schopné REM fázy spánku, tak dokážu aj snívať. V tomto sa podobajú nám. Keď človek spí, prechádza viacerými spánkovými cyklami. Jedným z nich je spomenutý REM, skratka z anglického spojenia Rapid Eye Movement, ktoré prekladáme ako “rýchly pohyb očí”. V tejto fáze teda pohybujeme očami pod zavretými viečkami, svalové napätie je nízke (môže prichádzať k miernym pohybom), pričom dych ani tep nemajú pravidelnú frekvenciu. Vo všeobecnosti možno povedať, že síce ide o plytší spánok, to znamená fázu, ktorá predchádza non-REM fáze, teba hlbokému spánku, človeka je náročnejšie zobudiť z REM fázy.
Prečo? Odpoveď je jednoduchá – sny.
Prečítajte si tiež
Terapia zvieratami. Ako vám domáci miláčikovia zlepšujú život?
O čom snívajú psy?
V REM fáze je totiž človek odtrhnutý od sveta tým, že sníva, preto je ho náročnejšie zobudiť. A keďže psy si počas odpočinku prechádzajú rovnakou spánkovou fázou, vedci predpokladajú, že takisto dokážu snívať. Náročnejšie je ale zistiť o čom…
„Ľudia snívajú o rovnakých veciach, o ktoré sa zaujímajú cez deň – viac vizuálne, menej logicky. Nejestvuje dôvod myslieť si, že zvieratá sú v tomto iné. Keďže psy sú vo všeobecnosti extrémne naviazaní na svojich pánov, je veľmi pravdepodobné, že pes sníva o vašej tvári, vašom pachu a o tom, ako vás robí šťastným,” skonštatovala doktorka Deirdre Barrettová z Harvardskej univerzity s tým, že pes rovnako môže snívať o veciach, ktoré jeho pána trápia.
Veríme, že každému majiteľovi psa teraz zaplesalo srdce. Je krásna až dojemná predstava, že váš štvornohý miláčik sníva práve o vás.
A ako sú na tom mačky?
Možno sa pýtate, či snívajú aj mačky, alebo ďalšie domáce zvieratká.
Vedci tvrdia, že aj mačkám sa sníva. Najčastejšie o tom, ako sa hrajú s obľúbenou hračkou alebo ako lovia. Prípadne ako sa vyhrievajú na slniečku. Napokon, mačky prespia denne aj 15 až 18 hodín, tak snáď sa im musí niečo snívať 🙂
Odborníci u nich tiež zaznamenali REM spánok s rýchlym pohybom očných viečok. Práve v štádiu REM sa nám sníva najviac snov. Dr. Matthew Wilson dodáva, že ani mačacie sny nie sú príliš odlišné od tých našich. Sníva sa im o tom, čo robia cez deň, čiže ako sa hrajú, lovia, o svojich mačacích priateľoch. Tiež sa zistilo, že mačací sen trvá zvyčajne okolo 6 minút a mačiatka dokážu snívať až 90% celkového spánku.
To, že sa mačke niečo sníva vidíte aj napohľad: šklbne labkou, chvostom, vtiahne pazúriky, chvejú sa jej fúziky. To sú signály mačacieho snívania. A tiež ako ľudia môžu mávať zlé sny, najmä ak v minulosti prežili nejakú traumu: zlého pána, útoky iných zvierat, alebo keď boli stratené v meste a len tak sa potulovali.
Foto: Freepik.com, Unsplash.com