Aké sú výhody žuvačiek? A naozaj pôsobia žuvačky na chudnutie?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jedna zo stratégií chudnutia? Napríklad aj žutie žuvačky. S takým niečím prišiel článok s názvom Výhody žutia žuvačky, ktorý napísal – a toto nie je žart – výkonný riaditeľ Wrigley Science Institute. Veľké žuvačkové spoločnosti rady poukazujú na list, ktorý v roku 1999 uverejnili v New England Journal of Medicine, kde výskumníci Kliniky Mayo vyhlásili, že žuvanie žuvačky by mohlo za hodinu spáliť jedenásť kalórií.
Inde prepočítali, že keby ste týždeň žuli žuvačku 2 hodiny denne, spálite cca 154 kcal, čo je približne jedna obložená žemľa z obchodu. A to už sa za tak málo námahy oplatí, čo poviete? 🙂

Nuž, nie je to celkom tak, hoci vám Google vyhodí vyše 100-tisíc výsledkov na tému žuvačka a chudnutie. A to len v slovenskom jazyku!
V súvislosti s vyššie uvedeným faktom kritici poukázali na fakt, že by ste museli 12 minút žuť 4 plátky žuvačky a to „veľmi rýchlym tempom“ (presne 100 Hz). Pritom vraj spálili dve až dve desatiny kalórií, čo je za hodinu potenciálne jedenásť.
Mimochodom, viete koľko je to 100 Hz? Aby ste to dosiahli, museli by ste urobiť asi 100 požutí za sekundu. Chcete si to vyskúšať? Asi netreba, hneď je vám to jasné.

Žuvačkové chudnutie

„Ak by bol pravdivý údaj o spálení jedenástich kalórií pri žuvaní žuvačky, potom by ste mohli spáliť viac kalórií, keď budete žuť žuvačku a sedieť v kresle, ako keď budete vzpriamene stáť pri pracovnom stole a nežuť žuvačku. Výdaj kalórií nie je len výsledkom práce čeľustných svalov. Žutie žuvačky z nejakého dôvodu zvyšuje srdcové frekvencie – až o ďalších dvanásť úderov za minútu, po päťminútovom žutí dvoch plátkov žuvačky v pokoji, alebo ešte o tri údery viac za minútu pri chodení (je vedecky dokázané, že ľudia dokážu naozaj chodiť a súčasne žuť žuvačku),“ píše k tejto téme uznávaný lekár a výživový odborník Michael Greger v knihe Ako nediétovať, ktorá vyšla aj v slovenčine v roku 2022.

Žuvanie jedného malého kúska žuvačky vlastným tempom môže spáliť asi tri kalórie za hodinu, čo sa podľa neho približuje ku kalorickému obsahu žuvačiek bez cukru (typicky dve až tri kalórie na kus). Žuvanie kalórií zo žuvačiek sladených cukrom, z ktorých každá bežne obsahuje dvadsať až dvadsaťpäť kalórií, môže trvať celý deň.

žuvačky na chudnutie

Pôsobia žuvačky na chudnutie?

Ako je to teda s chudnutím, pýta sa Michael Greger.
Jediný spôsob, ako môžeme zistiť, či žuvačku môžeme použiť ako nejaký trik na chudnutie, je otestovať to.
Vedci z Univerzity v Buffale náhodne vybrali účastníkov štúdie, aby buď nežuli žiadnu žuvačku, alebo žuli žuvačku pred každou jednou príležitosťou na jedenie. Čo znamená, že museli žuť žuvačku pred každým jedlom, ale aj pred každým občerstvením, zahryznutím alebo dokonca pred každým nápojom, ak obsahoval nejaké kalórie.

Pre ľudí to mohlo byť priveľa, takže, nakoniec, nejedli tak často a prešli z jedenia štyrikrát denne na priemerne trikrát denne. Ale keďže pri každom jedle zjedli väčšie množstvo kalórií, celkovo sa ich kalorický príjem nezmenil a nezmenila sa ani ich hmotnosť.

žuvačka podľa výživovej odborníčkyPrečítajte si tiež
Žuvačky z pohľadu výživovej odborníčky. Majú výhody?

Vedci z Alabamskej univerzity vyskúšali inú spojitosť. Náhodne rozdelili účastníkov na žuvanie žuvačky po jedle a medzi jedlami. Po dvoch mesiacoch porovnali výsledky s tými, ktorí sa žuvačkám úplne vyhýbali. Nezaznamenali žiadne zlepšenie ani v hmotnosti, ani v BMI, ani v objeme pása.

A čo niekoľko štúdií, ktoré pri žuvaní žuvačiek preukázali okamžité  potlačenie hladu? Napríklad v jednej štúdii ľudia po dvadsaťminútovom žuvaní žuvačky zjedli pri obede pozostávajúcom z cestovín o šesťdesiatosem kalórií menej. Je to táto štúdia a Michael Greger ju podrobil analýze.
„V rôznych druhoch žuvačiek sa používajú rôzne sladidlá, čo mohlo prispieť k rôznym výsledkom. Štúdia, ktorá preukázala zvýšenie apetítu, napríklad použila žuvačku sladenú aspartámom. Účastníci uvádzali, že sa cítia viac hladní po žuvaní sladenej žuvačky, nielen v porovnaní s konzumáciou jedla bez žuvačky, ale aj v porovnaní so žuvaním žuvačky s pridaným aspartámom,“ vysvetľuje vo svojej knihe Ako nediétovať.

Ako nediétovať Michael Greger

Fakt pri žuvaní neschudnem?!

Ani jedna randomizovaná kontrolovaná štúdia nepreukázala prínos žuvačiek, hoci všetky používali žuvačky s umelými sladidlami. Neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že žuvanie žuvačky spôsobuje chudnutie.
Prípadové správy s názvami, ako Letuška so záhadnou hnačkou prezrádzajú, čo sa môže stať, keď skonzumujete šesťdesiat plátkov sorbitolom sladenej žuvačky denne.
Ďalšia dostala názov: Závažná strata hmotnosti spôsobená žuvačkami, ale nie v dobrom slova zmysle. Dvadsaťjedenročná žena skončila s podvýživou po tom, čo počas ôsmich mesiacov mávala až dvanásť záchvatov hnačky denne, vďaka dvadsiatim gramom sorbitolu denne, ktorý získavala žuvaním nesladených žuvačiek, píše sa v tomto článku.

Pri desiatich gramoch sorbitolu denne, čo predstavuje asi osem plátkov sorbitolom sladenej žuvačky, trpí väčšina ľudí plynatosťou a nafukovaním, a pri dvadsiatich gramoch má väčšina ľudí kŕče a hnačky. Dávajte si preto pozor na to, koľko sorbitolu skonzumujete! Upozorňuje odborník Michael Greger.

 

Foto: Noxi, Unspash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.