Ako líder sa človek už musí narodiť. Je to skutočne tak?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Preferovaným názorom je, že prirodzený líder to má v sebe od prírody, kedy je vďaka svojmu charakteru a ďalším schopnostiam vlastne už predurčený viesť ostatných a nikto ďalší nemá šancu. Je to ale skutočne tak?

Z veľkej časti to tak naozaj je, a bez vrodených dispozícií sa prirodzenými lídrami bohužiaľ nikdy nestaneme, ani keby sme sa snažili o to viac. Rýdzi líder totiž nie je len „vodca tímu“, ale predovšetkým vizionár, ktorý vidí ďalej ako iní, a vie pre svoje ciele nadchnúť seba a hlavne ostatných.
Pokiaľ však nie sme lídrami od prírody, tak nevešajme hlavu. Takých ľudí je len veľmi málo a väčšina z nás sa s nimi za život vlastne ani poriadne nestretne. Dobrým manažérom a úspešným vodcom tímu však môžeme byť aj tak, ale chce to na sebe pracovať. Aj tí najtalentovanejší z nás totiž zostanú na mieste, pokiaľ sa nestarajú dosť o svoj rozvoj a nehľadajú nové a nové príležitosti na svoje zlepšenie.

 

Správny cieľ

Ako teda neprešľapovať na mieste a motivovať sa k ďalšiemu rozvoju? Dôležité je nájsť si pre seba ten správny cieľ. Ten by nám mal nielen prinášať zmysel, ale predovšetkým by nás mal napĺňať a zabávať. Druhou dôležitou vecou je potom vlastná usilovnosť a odhodlanie. Nič nám nespadne z neba do lona. Pokiaľ niečo chceme, tak si za tým musíme ísť.

líder

 

Kde začať?

Jednou z vyhľadávaných možností, ako získať zároveň teoretické, rovnako ako praktické znalosti, je manažérske vzdelávanie. To dnes úplne bez preháňania môžeme považovať za základnú výbavu úspešného manažéra. Absolventi takéhoto štúdia ale určite nemusia mať výhradne manažérske ambície – znalosti a zručnosti, ktoré týmto spôsobom získajú, im veľmi dobre poslúžia takmer v každom odvetví súčasného biznisu.

 

Individuálny prístup

Cambridge Business SchoolMedzi popredné vzdelávacie inštitúcie tohto typu patrí napríklad Cambridge Business School. Prednášky na nej vedú odborníci zo svojich odborov a dôraz je kladený primárne na spomínané praktické použitie získaných informácií. Nejde teda len o bifľovanie, ale hlavne o to, aby si študent na reálnych príkladoch vyskúšal, čo a ako funguje. Vďaka svojej flexibilite je ich štúdium MBA ideálne práve pre čerstvých absolventov vysokých škôl.

Celý program je rozložený iba na 15 mesiacov a študenti sa počas tejto doby stretnú iba niekoľkokrát. Výučba prebieha kompletne v slovenskom jazyku (program Management a leadership je možné študovať aj v angličtine), a to predovšetkým na báze samoštúdia, kedy hneď na začiatku akademického roka dostanete prístup ku všetkým potrebným materiálom prostredníctvom online platformy. Zvyšok už je na vás. Vybrané odbory ide dokonca študovať kompletne online.

aby vás šéf naozaj počúvalPrečítajte si tiež
7 tipov, ako dosiahnuť, aby vás váš šéf počúval.

 

Študijné programy pre dnešný svet

Na Cambridge Business School si aktuálne môžete vybrať z viac ako desiatky študijných programov. Za všetky spomeňme napríklad Management a leadership, ktorý presne korešponduje s posolstvom dnešného článku. Študenti sa v ňom zoznámia so všetkými dôležitými oblasťami súčasného manažmentu a získajú taktiež znalosti z marketingovej komunikácie či obchodného práva. Nájdete v sebe odvahu a idete do toho?

— PR článok —
Foto: Pressmaster / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.