Čertovica. Východisko pre bežkárov + 5 obľúbených tratí

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čertovica je sedlo v Nízkych Tatrách, ktoré v lete vyhľadávajú turisti – prechádza tadiaľ napríklad červenou farbou značený turistický chodník, súčasť cesty hrdinov SNP. V zime tam zasa mieria zjazdoví lyžiari a v posledných rokoch aj bežkári. V lokalite je dostatok lesných ciest, takže došlo k logickému prepojeniu Čertovických tratí s populárnymi traťami na Pohanskom nad Breznom. Čertovica sa tak stala výborným východiskom pre bežkárov. V Domčeku Horskej služby vytvorili členovia OZ Horské spoločenstvo výborné zázemie a požičovňu bežkárskeho vybavenia. Okrem skvelých prírodných podmienok a výhľadov ponúka lokalita kvalitne upravené stopy, ale aj ďalšie s tým súvisiace aktivity.

V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska sme pre vás pripravili prehľad tratí, ktoré odporúčame – od najkratšej, takpovediac zahrievacej až po najdlhšiu a najnáročnejšiu. Ako vyzerá tohtoročná sezóna 2021/2022? Koľko kilometrov tratí sa upravuje? Oplatí sa tam zabežkovať?

 

Obľúbená Čertovica

Čertovica na mapeSedlo Čertovica vo výške 1 238 metrov nad morom v hlavnom hrebeni Nízkych Tatier oddeľuje dva geomorfologické podcelky pohoria – Ďumbierske a Kráľovohoľské Tatry. V roku 1936 v ňom otvoril pre verejnosť turistickú chatu Jozef Strakota, rodák z Mýta pod Ďumbierom, ktorý predtým pracoval na stavbe Chaty generála Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom. Po jej otvorení na nej pôsobil ako vysokohorský nosič, záchranár a sprievodca.

Pôvodná kapacita Chaty Čertovica s celoročnou prevádzkou bola 40 lôžok. K rozmachu turistiky a lyžovania v oblasti prispela tiež výstavba modernej cesty Brezno – Čertovica – Kráľova Lehota v rokoch 1939 – 1942. Po jej dokončení začala na Čertovicu premávať aj autobusová linka.

Po druhej svetovej vojne pribudli ďalšie objekty a lyžiarske vleky. Čertovica sa stala obľúbeným miestom letnej i zimnej turistiky. Mnohí tam smerovali zalyžovať si, ale rýchlo sa stala populárnou aj ako východisko viacerých trás pre bežkárov. Frekventovaná trasa viedla najmä na neďalekú, 1 542-metrovú rozložitú Beňušku, ponúkajúcu panoramatický výhľad.

Čertovica lyžovanie a bežkovanie

Lyžiarske bežkárske trate sú pravidelne upravované ratrakom.

 

Festival, útulňa a ďalšie aktivity

V posledných rokoch pribudli k zjazdárom a bežkárom aj skialpinisti, využívajúci najmä túru cez Lajštroch (1 602 m) k Štefánikovej chate a na Ďumbier (2 043 m). V roku 2019 začali rozširovať podmienky na zimné športy a turistiku aktívni členovia Občianskeho združenia Horské spoločenstvo. Okrem bežkárskych tratí na Čertovici sú podpísaní aj pod takými obľúbenými a úspešnými podujatiami a projektmi ako horský festival Ďumbierfest v Brezne, prevádzka a rekonštrukcia Útulne Andrejcová, čistenie chodníkov, aktivity na obnovu studničiek a prameňov na hrebeni Nízkych Tatier, beh do vrchu Andrejcová Vertikal a pod.

Členovia združenia upravujú bežecké trate v okolí sedla. Pomocou staršieho ratraku sprístupnili 15 kilometrov bežkárskych tratí na východ a juhovýchod od Čertovice, čím prilákali mnohých bežkárov. V sezóne 2020/2021 už celkovo upravovali štyri trate s dĺžkou vyše 26 km. Ich najvyšším bodom je okolie útulne Líška na juhovýchodných svahoch Beňušky vo výške 1 450 m, čo zaručuje ideálne snehové podmienky.

Domček Horskej služby na Čertovici

Domček Horskej služby na Čertovici funguje v zime aj ako požičovňa bežiek.

Trate pre bežkárov

ikona zdvihnutý palec1. Zahrievacia Čertovická

Najkratšou je nástupná trať 1,8-kilometrová Čertovická (červená), vedúca z Čertovice do sedla Za Lenivou. Označuje sa tiež ako „zahrievacia“, pretože stúpa po celom úseku, pričom prekonáva výškové rozpätie 145 m. Poskytuje zaujímavé výhľady na záver doliny Štiavničky a Beňušku, ale aj Lajštroch či centrálnu časť Nízkych Tatier s masívom Ďumbiera.

 

ikona zdvihnutý palec2. Malý líščí okruh

Odporúčame príjemný vyhliadkový 4,6 km slepý Malý líščí okruh (žltá farba), ktorý je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Vedie popri celoročne otvorenej útulni Líška do záveru Líščej doliny, odkiaľ sa treba vrátiť (vzhľadom na jej strmé svahy nebolo možné prepojiť trasu do uceleného okruhu). Je to najvyššie položená upravovaná trasa na Slovensku.
Rozsiahle polomy, ktoré postihli okolité lesy, a ich spracovanie podmienili ďaleké výhľady nielen na Nízke Tatry s Ďumbierom i Kráľovou hoľou (1 946 m), ale aj na Západné a Vysoké Tatry, Muránsku planinu s Fabovou hoľou (1 439 m), Slovenské rudohorie či Poľanu (1 457 m).

Pohľad na východ na Veľký Bok a Kráľovu hoľu

Pohľad na východ na Veľký Bok a Kráľovu hoľu.

 

ikona zdvihnutý palec3. Jarabská trasa

Ďalšou traťou je 7,1 km Jarabská trasa (ružová), ktorá schádza svahmi Beňušky a Čučoriedkovej cez Letisko k prameňu minerálnej vody (Kyslej) Na Bachláči v Hornej Jarabej a jej prevýšenie je 444 m. Pre kondične zdatných je zaujímavý výstup z Jarabej.

 

ikona zdvihnutý palec4. Veľký čučoriedkový okruh

Najdlhší i najnáročnejší je 19,1 km Veľký čučoriedkový okruh (zelený) okolo Beňušky s prevýšením 521 m. Vedie cez rázcestie Pod Kečkou – Čučoriedky – Letisko – Sedlo za Lenivou. Obojsmerný okruh je prístupný z viacerých nástupných bodov a prepojený s ostatnými trasami. Vďaka dĺžke a náročnosti ho amatérski bežkári môžu zaradiť medzi celodenné bežkárske túry.

 

ikona zdvihnutý palec5. Braväcká trať

Na Rázcestí pod Kečkou z Veľkého čučoriedkového okruhu odbočuje 8,9 km dlhá (oranžová) Braväcká trať, zbiehajúca Leňušskou dolinou do obce Braväcovo. Jej prevýšenie je 626 m.

Sedlo Za Lenivou, v pozadí Ďumbier

Sedlo Za Lenivou, v pozadí Ďumbier.

 

Bežkárska sezóna 2021/2022

Aktuálna sezóna sa začala už 3. decembra 2021. Horehronci chcú udržať nastolenú kvalitu aj kvantitu tratí a s predpokladom priaznivých finančných aj snehových možností zvýšiť oba parametre dvojnásobne. V praxi to bude znamenať úpravu viac ako 44 km trás až 5-krát do týždňa, s čím pomôžu aj nadšenci z bežeckých tratí Pohanské.

Poplatok za úpravu tratí ostáva na symbolických 2 eurách a návštevníci ho môžu uhradiť bezhotovostne, sms-kou alebo v hotovosti na Čertovici (Domček Horskej služby), prípadne v Jarabej (Chata Jarabatá u Čika).
„Bez podpory bežkárov by nebola prevádzka tratí udržateľná, pretože náklady na ňu sa pohybujú v desiatkach tisíc eur. Podporiť bežkárske trate, ako aj iné aktivity OZ Horské spoločenstvo je možné aj prostredníctvom 2 % z daní,“ dodáva autor článku v časopise Krásy Slovenska Peter Urban.

Čertovická trasa prekonáva prevýšenie 145 m.

Čertovická trasa prekonáva prevýšenie 145 m.

V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska.
Text a foto: Peter Urban, archív OZ Horské spoločenstvo
a zbierkový fond fotografií Horehronského múzea v Brezne.
Časopis si môžete predplatiť TU.

Krásy Slovenska predplatné 2022


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.