Pranie mnohí z nás vnímajú ako zautomatizovanú činnosť. Roztriediť biele od farebného, nasypať prášok, pridať aviváž, nastaviť program, rozvešať a opäť dookola. Je pravda, že automatické práčky priniesli uľahčenie a zrýchlenie tejto nevyhnutnej domácej práce. Napriek tomu existujú isté pravidlá, ako prať šetrnejšie a účinnejšie.
Nebudeme vám teda dávať rady, ako vyprať čo najrýchlejšie a ako dostať z oblečenia odolné škvrny. To sme napokon riešili v našich minulých článkoch, napríklad 7 tipov, ako odstrániť škvrny od potu na oblečení. Teraz vám však poradíme, ako prať šetrne a efektívne, aby ste ušetrili aj z dlhodobého hľadiska.
Nezabúdajte na filter
Asi ste už počuli o tom, že by ste mali z času na čas skontrolovať a vyčistiť filter na práčke, však? Ale ruku na srdce – ako často to robíte? A vyčistili ste ho už vôbec?
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že práčka je spotrebič, ktorý si žiadnu údržbu nevyžaduje. Ukrýva sa v nej však množstvo zákutí, ktoré treba priebežne vyčistiť. Inak môže práčka a v nej vypraté oblečenie zapáchať a môže dôjsť aj k poškodeniu oblečenia.
Každá práčka je iná, filter teda nemusí byť vždy na rovnakom mieste. Iste ho však nájdete bez väčších problémov. Zvyčajne sa nachádza v spodnej časti práčky ukrytý vpredu za panelom. Panel otvorte, uchopte filter a otáčajte ho proti smeru hodinových ručičiek. Niektoré filtre sú zabezpečené skrutkou, ktorú je potrebné vytiahnuť. Pozor, aby ste filter nešetrnou manipuláciou nepoškodili. Na prvý pokus filter môže ísť von trochu ťažšie.
Pod práčku umiestnite nádobu, aby vám voda z filtra nevytiekla na podlahu. Keď filter povytiahnete, nechajte vodu odtiecť. Nazrite aj do vnútra puzdra, z ktorého ste filter vybrali a vyberte prípadné nečistoty. Filter opláchnite prúdom vody a handričkou. Čistý filter umiestnite späť a zaskrutkujte. Filter by sa mal čistiť najmenej 4xročne, môžete však aj častejšie. Naozaj to nie je nič náročné.
Pravidelná údržba je základ
Aby ste si boli istí, že bude vaša práčka bez zápachu a bez baktérií, použite ocot. Najlepšie je naliať do bubna práčky liter octu alebo kyseliny citrónovej a zapnúť práčku na 90°C. Ideálne je do prania pridať nepotrebnú handru, na ktorú sa prípadné nečistoty zachytia. Handričkou namočenou v octe môžete zápachu zbaviť aj gumové tesnenie práčky.
Zabudnúť by ste nemali ani na nádobku, do ktorej dávate čistiaci prášok prípadne aviváž. Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, nechajte dvere práčky, ale aj nádobku na prací prostriedok po každom praní pootvorenú. Navyše, pri pravidelnom čistení horúcou vodou (aspoň raz za mesiac) predídete vzniku plesní, usadenín či vodného kameňa. Ako totiž píše portál Spotrebiteľský test, vodný kameň vám v práčke môže narobiť poriadnu neplechu.
Vedeli ste, že nečistoty sa v práčke usádzajú oveľa ľahšie, ak periete často pri nízkych teplotách? Ak je to možné, perte radšej pri vyšších teplotách. Vyhnete sa tak problémom a predĺžite životnosť práčky.
Práčku nepreťažujte
Ďalším problémom môže byť preťaženie práčky. Také, ktoré sa na konci cyklu ocitli na opačnej strane miestnosti, by už mali byť minulosťou. Ak však práčku preťažíte praním nadmerného množstva ťažkého oblečenia, motor sa viac namáha a rýchlejšie môže dôjsť k jeho opotrebovaniu.
Platí preto, že je lepšie prať častejšie, no po menších dávkach. To, že máte bubon plný len do polovice, nemusí vždy znamenať, že pri praní plytváte. Ba práve naopak, z dlhodobého hľadiska sa to určite vyplatí viac.
Na záver máme pre vás ešte jeden tip. Vložte k bielizni pred praním guľôčku z hliníkovej fólie. Podľa Clean My Space bude sušenie oblečenia o niečo jednoduchšie a zbavíte sa statickej elektriny. Nemusíte sa báť, neuškodí to vašej práčke ani oblečeniu, ba práve naopak.
Prečítajte si tiež
Viete správne dávkovať prací prášok?
6 zásad správneho prania
- výber správneho pracieho prostriedku (prášok či tekutý, mydlo, mydlové vločky)
- dávkovanie pracieho prostriedku; nerobte to od oka, ale riaďte sa návodom
- triedenie bielizne: sledujte symboly na pranie a držte sa ich
- správna náplň práčky, čiže daný prací program má odporúčané množstvo bielizne
- voľba odstreďovania – na najvyšších otáčkach len bavlnu, syntetické a zmesové na nižších
- aviváž – zjemní, prevonia, ale nepoužívajte ju pri každom praní (nie bundy, vetrovky, či funkčné oblečenie)
Zdroj a foto: Washerhouse, Spotrebiteľský test, Webnoviny,
Clean My Space, Unsplash.com.