Koberce majú nielen dekoratívnu funkciu a zútulnia našu domácnosť, ale rovnako pôsobia ako izolant a udržiavajú teplo. Zahrejú studené nohy a pohltia nadmerný hluk, či nepríjemné zvuky (napríklad od susedov 🙂 ) V kúpeľni zas slúžia ako prevencia proti pošmyknutiu.
V každej domácnosti sa nájde kusový dizajnový koberec alebo funkčný metrážny, ktorý je položený v celej miestnosti. Či už vlastníte kúsok zo syntetických alebo prírodných vláken, treba vedieť ako sa správne starať o koberec. Nielen vtedy, keď sa zašpiní, ale priebežne, aby čo najdlhšie slúžil a vyzeral ako nový.
Pravidelná starostlivosť je dôležitá nielen z estetického hľadiska, ale najmä z hygienického – ako prevencia chorôb či alergií. Ak čistenie zanedbáte, môžu sa u vás zhoršiť dýchacie problémy, pretrvávať nádcha či kýchanie. Poďme sa pozrieť na osvedčené tipy a postupy, ako sa starať o koberce.
Vo vláknach sa zachytávajú vlasy či chlpy z domácich zvierat.
Množia sa v nich roztoče, baktérie či plesne, ktoré chcete určite eliminovať.
Koberce pohlcujú nepríjemné pachy z okolitého prostredia.
Pri umiestnení koberca nezabúdajte na bezpečnosť a zafixujte ho proti prípadnému zakopnutiu, aby ste predišli úrazu.
Ako sa starať o koberec?
Pravidelné vysávanie ideálne 1 až 2x týždenne. Ak ste zaneprázdnení, stačí raz týždenne, ale to by malo byť minimum. Môžete zvážiť kúpu tyčového alebo robotického vysávača. Vysávanie koberec nielen vyčistí, ale zabráni zašliapavaniu nečistôt do hlbokých vláken.
Pri vysávaní postupujte všetkými smermi, aby ste vlákna koberca prečesali a nevyzeral „ušliapaný“ a opotrebovaný. Narovnáte tak vlas a koberec bude vyzerať sviežo – ako nový.
Pokiaľ sa vám stane nehoda, a vysypete alebo vylejete na koberec sypký alebo tekutý obsah, neotáľajte s jeho čistením. Čo najskôr koberec povysávajte (vyčistite). Zabránite tak špine, aby prenikla do hĺbky kobercových vláken.
Pravidelné tepovanie aspoň 4x do roka. Používajte vždy prípravky určené na koberce. Použite tepovač alebo zvoľte ručné tepovanie.
Aj rohožky pravidelne vytraste a povysávajte. Malé koberčeky môžete prať v práčke na šetrnom programe.
Ak na tepovanie nemáte čas, využite služby profesionálov. Menšie kusy môžete odniesť do čistiarne alebo si zavolajte odborníka k vám domov.
Ako zbaviť koberec nežiadúcich pachov?
Existuje niekoľko účinných metód.
Suché čistenie pomocou jedlej sódy
Najprv koberec dôkladne povysávajte. Zaobstarajte si väčšie balenie jedlej sódy. Posypte ňou koberec a nechajte pôsobiť najlepšie cez noc. Ráno koberec opäť povysávajte. Sóda uvoľní nečistoty a prenikne do hlbších vláken. Môžete pridať aj kuchynskú soľ. Pohltí nepríjemné pachy.
Nežiadúce pachy od domácich miláčikov odstránite tak, že koberec posypete jedlou sódou a pokvapkáte esenciálnym olejom. Po pár hodinách dôkladne povysávajte.
Mokré čistenie pomocou octu
Do lavóra alebo misky nalejte polovicu pohára vlažnej vody a polovicu pohára octu. Zmiešajte a bavlnenou handričkou naneste na koberec.
Ak váš koberec stratil farbu, pridajte k octovému roztoku aj jedlú sódu. Roztokom koberec pretrite a nechajte voľne uschnúť. Váš koberec bude ako nový.
Prvá pomoc na škvrny
- Mastné škvrny odstránite zmesou mydla a škrobu. Zmiešajte 10 lyžíc mydlových vločiek s 2 lyžicami škrobu. Zmes naneste na koberec, poriadne ho prečešte prstami alebo hubkou a nechajte pôsobiť aspoň hodinu. Potom koberec povysávajte.
- Čaj, káva, hrdza – najlepšou voľbou je roztok kyseliny citrónovej.
V pohári s teplou vodou zmiešajte pár lyžičiek kyseliny citrónovej. Roztok najprv vyskúšajte na malej ploche koberca, aby ste sa uistili, že nie je príliš silný a nepoškodí vlákna. Pomocou špongie alebo bielej handričky votrite do koberca. Nechajte pôsobiť 15 minút a prebytočný roztok odstráňte čistou vlhkou handričkou. Koberec vysušte starým bavlneným uterákom a nechajte voľne vyschnúť. Pokiaľ je škvrna čerstvá, môžete ju skúsiť poliať aj minerálkou. - Lepidlo – najúčinnejší je acetón, avšak je potrebné vyskúšať na malej časti koberca, či nepustí aj farba.
Prečítajte si tiež
Ako odstrániť vosk vytečený na obruse, stole, či nábytku?
- Vajcia – vyskúšajte octový roztok. V prípade odolných škvŕn postup zopakujte.
- Čokoláda a žuvačka – použite kocky ľadu alebo vrecko mrazenej zeleniny. Priložte na znečistené miesto. Škvrna by mala dostatočne stuhnúť a vy ju môžete ľahko odstrániť.
- Vosk – na znečistené miesto položíme pijavý papier a prežehlíme žehličkou.
- Zelená zelenina – špenát, šalát, uhorka – miesto pretrite rozkrojeným zemiakom a dočistite gélom na holenie.
- Víno či stopy po topánkach – pomôže vám kuchynská soľ. Špinavé miesto posypte vrstvou soli, nechajte pôsobiť a povysávajte.
- Krv – odstránite vlhkou handričkou a slabým roztokom čpavku a studenej vody.
Foto: Freepik.com