9 tipov, ako sa zbaviť duševného zmätku podľa feng šuej

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak chcete žiť pokojne, s čistou hlavou a dobre spávať, musíte si upratať v hlave. Znie to rezolútne, možno všeobecne, ale poradíme ako na to. Mnohí odborníci totiž stále opakujú, že ak sa zbavíte neporiadku okolo seba, upracete si aj v hlave a v duši.
Ľudia žijúci v chaose nedokážu plne relaxovať a oddýchnuť si. Sú stále v napätí, strese, nevedia sa poriadne vyspať a následne strácajú koncentráciu, aj náladu.
O umení upratovať sme písali v 3 článkoch o danšari – prečítajte si ich a inšpirujte sa.
Vrelo však odporúčame články a knihy Karen Kingstonovej, významnej svetovej odborníčky na život podľa feng šuej upratovania. Jej knihy a workshopy zmenili postoj k neporiadku a energii priestorov celej jednej generácie.

 

Ako sa zbaviť duševného zmätku

Takže tu je niekoľko rád, ako postupovať pri najbežnejších formách duševného zmätku.

1.Prestaňte si robiť starosti

Starosti sú ako hojdací koník – bez ohľadu na to, ako rýchlo idete, nikam sa nehýbete. Starosti sú vlastne absolútnym márnením časom a vytvárajú vám v mysli toľko zmätku, že nedokážete o ničom jasne uvažovať.
Znepokojovať sa je hlboko zakorenený zvyk. Musíte vedome trénovať, aby ste sa ho zbavili. Nepríde to samo. „Keď sa pristihnete pri tom, ako sa pre čosi znepokojujete (a požiadajte vašich blízkych, aby vás upozornili, keď to robíte), prestaňte a začnite myslieť na niečo iné. Sústreďte sa na to, čo chcete, aby sa stalo, a nie na to, čoho sa obávate, aby sa nestalo,“ radí Karen Kingstonová v knihe Zbavte sa neporiadku s feng šuej.

 

2.Prestaňte kritizovať a posudzovať

Obrovské márnenie časom a energiou, najmä, keď si uvedomíte, že všetko, čo kritizujete a posudzujete, je čosi, čo nemáte radi sami na sebe. Áno, je to tak, hoci si to nechcete priznať.
Najdôležitejšie je pochopiť, že vidíme len časť reality, takže vlastne nikdy nie sme v pozícii, aby sme mohli kohokoľvek súdiť.
Vždy sa pri odsudzovaní zamyslite, či naozaj poznáte celý príbeh toho človeka. Prečo koná tak ako koná. Či nejdete len po povrchu a len z „počutého“ od iných.
Nezapracte si myseľ takýmito nezmyselnými jedovatými šípmi.

 

3.Prestaňte ohovárať

Takmer všetci ohovárame a klebetíme. Z času na čas, niekto viac, iný menej.
Podľa odborníčky na feng šuej klebety zapracú myseľ a len dokazujú, že vo vašom živote sa deje len málo dôležitého. Žite a nechajte žiť. Nepridávajte sa k ohováraniu, nepočúvajte klebety a škandalózne zvesti akejkoľvek povahy a rozhodnite sa, že nikdy nepoviete o nikom nič, čo by ste mu nepovedali aj do tváre.

život podľa feng šuej

 

4.Prestaňte bedákať a sťažovať sa

Veľmi „obľúbená“ činnosť mnohých z nás. Občas prekvapujúco aj tých, čo nemajú žiadny dôvod sťažovať sa. Neobviňujte iných, osud, Boha z toho, ak sa vám čosi nedarí. Sústreďte sa radšej na to, za čo ste vďační. Za to, čo máte, čo si môžete užívať a možno sa tieto pozitívne veci začnú množiť.

 

5.Skoncujte s mentálnou prostorekosťou

Psychológovia odhadujú, že priemerný človek má okolo 60-tisíc myšlienok denne. Žiaľ, 95 percent týchto myšlienok sú presne tie isté, ktoré sme mali aj včera. A sú to tie isté myšlienky, nad ktorými sme uvažovali aj predvčerom. A tak ďalej. Skrátka – väčšina nášho mentálneho procesu je neproduktívna, opakuje sa, nikam nevedie, uvádza vo svojej knihe Karen Kingstonová.

Často sú naše myšlienky myšlienkami iných ľudí. Utekáme v nich, necháme sa ovplyvňovať, nesústredíme sa. Nežite vo vyjazdených koľajach a nezapratávajte si myseľ každodennými bezvýznamnosťami. Naučte sa meditovať a zažívať stav úžasného ticha a pokoja, ktoré meditácia prináša.

 

6.Dokončite začaté

Zvyknite si dokončiť veci, ktoré ste začali. Mnohí to nevedia a neuvedomujú si, ako ich to podvedome ovplyvňuje!
Je neuveriteľné, ako často odkladáme veci na zajtra, hoci by sme ich poľahky mohli vykonať už dnes. A koľko energie odčerpávajú záležitosti nedotiahnuté do konca.
Dotiahnite do konca aj ďalšie veci, vráťte dlžoby, požičané predmety, vybavte, čo ste mali vybaviť, a všetko ostatné, čo vás kdesi v podvedomí škrie, lebo by ste to mali spraviť.
Každý nesplnený sľub alebo záväzok má vlastnú energiu a trápi vás, kým ho nesplníte.

bývanie podľa feng šuejPrečítajte si tiež
Upravte si svoj dom alebo byt podľa feng šuej.

 

Vyjasnite si veci

S koľkými ľuďmi máte nevyriešené záležitosti? Pohádali ste sa, poškriepili, neuzavreli ste diskusiu, nedotiahli spoločný projekt…
Takéto nevyjasnené veci nás ťažia a vnútorne zožierajú. Staré dobré podvedomie si ich pamätá. Ak máte nevyriešené záležitosti s ľuďmi, stojí vás to obrovské množstvo energie.

 

Žite v prítomnosti

Mnohí žijeme v minulosti, pretože je bezpečnejšia. Už ju predsa poznáme…hoci ju nemôžeme zmeniť. Skúste sa tohto zlozvyku zbaviť. Žite dnes, prežívajte súčasné okamihy, užívajte si ich – spočiatku si to budete musieť pripomínať, ísť do toho vedome.
Neskôr však budete mať viac energie, budete viac v pohode a šťastnejší. Verte tomu!

 

Poraďte si s prívalom informácií

Veľká výzva dnešnej doby.
Výskumníci z Inštitútu informácií na univerzite v Berkeley sa podujali na náročnú úlohu a zostavili správu o množstve informácií na svete. A nedá sa ani opísať koľko ich je. Nie giga, či terabajty, ale exabajty. Lepšie to vyjadril Douglas Adams v úvode ku svojej knihe Stopárov sprievodca galaxiou: „Vesmír je veľký. Naozaj veľký. Neverili by ste, aký ohromujúco nesmierny a úžasne obrovský je.“

A všetky tieto informácie valiace sa na nás z každej strany prispievajú k nášmu duševnému chaosu. Neistote a zmätku. Naučiť sa, ako prijímať, selektovať a narábať so všetkými informáciami je nad rámec tohto článku. Na to treba oveľa viac priestoru a času. Ak ale máte pocit, že je tých informácií priveľa, že vás gniavia, poobzerajte sa po knihách a odborníkoch, ktorí vám v tom poradia. Určite sa to oplatí a vašej duši, aj mozgu sa uľaví.

Ak vás zaujíma téma feng šuej a osobitne upratovanie – v byte, dome, na pracovisku, ale aj vo svojom živote (fyzickom i duševnom), odporúčame spomínanú knihu Karen Kingstonovej Zbavte sa neporiadku s feng šuej. Hoci ju vydala už v roku 1998 a hneď sa stala svetových bestsellerom, dodnes je zdrojom poznatkov pre mnohých. Na jej základe vznikali ďalšie knihy, články, blogy; zviditeľnili sa Marie Kondo, či Hideko Jamašitová. Naktúrili televízne i rozhlasové programy. Kniha vyšla v novom vydaní, tak vyskúšajte.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.