Ako si užiť vianočné sviatky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vianoce sú sviatky rodinnej pohody, pokoja a oddychu. Toto obdobie zažívame len jedenkrát v roku od 24. decembra po sviatok Troch kráľov. Štedrý večer je vyvrcholením adventu a začiatok vianočných sviatkov.
Pre relax platí, že každý človek uznáva a potrebuje iný druh oddychu. Pre duševne pracujúceho človeka je skvelou kompenzáciou jeho práce pohyb a šport, pre niekoho, kto sa v práci namáha fyzicky je naopak ideálny pasívny odpočinok.

 

Pokojný relax

Ťažkú fyzickú prácu je nutné kompenzovať príjemnou nečinnosťou. Stavbárom, ktorí sa celé dni pohybujú na lešení padne vhod počas vianočných sviatkov pokojný relax. Veď aj tie najjednoduchšie lešenia, ktoré sa používajú pri výstavbe či rekonštrukcii budov dosahujú úžasné výšky a ľudia, ktorí na lešení pracujú sa aj veľa nachodia, čo ich vyčerpáva.

Fyzická únava často spôsobuje nielen bolesti svalov či kĺbov, ale aj stres. Práca vo výškach – tak na vonkajších, ako aj na vnútorných lešeniach, obvykle poriadne zaťaží organizmus. A ten je potrebné počas sviatkov zregenerovať. Cez Vianoce by sa mal každý dobiť energiou a elánom do ďalšieho roka.

 

Štedrý deň

Dobré je, ak sa na Štedrý deň zíde celá rodina a všetky generácie zažijú spolu príjemnú vianočnú atmosféru. Keď spoločne pripravujú sviatočný stôl na ktorý kladú okrem pohárov, tanierov a príborov aj vianočné ozdoby, sviečky a svietniky.
Na začiatku štedrovečernej večere sa vo väčšine slovenských rodín jedia oblátky s medom, potom kapustnica alebo hríbová, šošovicová či hrachová polievka. Na záver hostiny sa obvykle servíruje zemiakový šalát a vyprážaná ryba.

Podľa starých vianočných zvykov sa pod obrus štedrovečerného stola dávajú šupiny z kapra či mince, aby rodina mala aj v ďalšom roku dostatok financií. Na štedrovečernom stole nesmie chýbať ani celý peceň chleba, aby rodina mala vždy dostatok jedla. Pred večerou sa do kútov hádžu orechy a púšťajú lodičky. Všetky ľudové tradície a zvyklosti vznikli na základe túžby ľudí zabezpečiť rodine po celý rok hojnosť, šťastie a zdravie. A v našich končinách sa tieto vianočné rituály pomerne hojne ctia dodnes.

vianoce uprostred hôr kysúcPrečítajte si tiež
Aké bývali Vianoce na Kysuciach? Uprostred hôr a na samote?

 

Rozbaľovanie darčekov

Po štedrovečernej večeri sa rozbaľujú darčeky. Pokiaľ si dospelá časť rodiny pod vianočným stromčekom nájde darčekové koše, večer sa zavŕši prípitkom a chutnými maškrtami. Darčekové koše obvykle obsahuje sekt alebo tvrdý alkohol a množstvo chutných sladkostí. Najčastejšie rôzne čokolády, bonbóny, cukrovinky a iné pochúťky.
Do darčekového koša sa však hodí aj káva, čaj, slané pochutiny a ďalšie dobroty. Darčekový kôš je ideálnym vianočným darčekom pre ženy aj mužov, pre strednú generáciu i seniorov. A navyše, elegantné balenie a krásne stuhy dodajú tomuto vianočnému darčeku punc exkluzivity.

— PR články —
Foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.