Ako správne brúsiť nože? Čo je dôležité a čomu sa vyhnúť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Najčastejšie si kúpime nôž a potom dlho ním režeme, krájame, ale nebrúsime. Až vtedy, keď už je naozaj tupý a nejde nám poriadne odkrojiť obyčajný chlieb. Pritom správne nabrúsený nôž je zárukou úspechu jednoduchej manipulácie, lepšieho krájania a napokon aj bezpečnosti (hoci to znie paradoxne).
V každej domácnosti nastane chvíľa, keď nôž stratí svoju ostrosť a vtedy je čas nabrúsiť ho: ale ako správne brúsiť nože? Rozhoduje uhol, intenzita, pravidelnosť? A na akom materiáli? Brúska? Ocieľka? Brúsny kameň, či špeciálna brúska na nože?

 

Na čom brúsiť nože?

Na brúsenie nožov sa používajú brúsne kamene, kuchynské brúsky alebo elektrické brúsky s kotúčom. Obľúbené sú tiež ocieľky alebo brúsne tyče s diamantovým alebo keramickým povrchom. Je viacero možností brúsok na nože, dokonca vás vyjdú len na pár eur.

Kedy je čas na brúsenie? Najobľúbenejší spôsob, ako to zistiť je test na liste papiera. Vezmite papier za jeho roh a pod uhlom cca 45° urobte rez. Ak papier prerežete, nemusíte nôž brúsiť. Ak sa papier roztrhne alebo je rezanie ťažké, je čas nôž nabrúsiť.

ako si vybrať správny nôžPrečítajte si tiež
Ako si vybrať správny nôž do prírody alebo na turistiku?

 

ikona nožKlasické kuchynské brúsky

Najjednoduchšia je klasická kuchynská brúska na nože, na ktorej to zvládne každý. Nôž vložíte do medzery medzi dva brúsne kamene/kolieska a zľahka ťaháte. Opakujete, až kým nie je nôž ostrý.

Mnohí si obľúbili elektrické brúsky, keď ostrie noža ťaháte cez prístroj poháňaný elektrinou. Je to drahší prístroj a pomerne veľký, takže na to treba myslieť.
Mechanické brúsky sú skladnejšie, jednoduchšie, musíte síce vyvinúť viac energie a sily, no zvládne to naozaj každý.

 

ikona nožBrúsny kameň

To je tiež celkom jednoduchá záležitosť a netreba nejakého odborníka. Najdôležitejšie je udržiavať počas brúsenia stále rovnaký sklon brúseného noža. Pre kvalitnejšie brúsenie si kúpte syntetický brúsny kameň, na ktorom sú brúsne zrná rovnomerne usporiadané a nôž sa tak nabrúsi na celej ploche rovnako.

Pred brúsením nezabudnite brúsny kameň namočiť, pokojne obyčajnou vodou a potom ho počas brúsenia stále udržiavať vlhký (napríklad rozprašovačom).
Nôž pri brúsení musíte napolohovať tak, aby ostrie a horná hrana noža zvierali uhol 15° až 20°. V jednej ruke držíte rukoväť noža a druhou pridržiavate čepeľ. Súmerne ťaháte ostrím po celej dĺžke čepele. Keď sa počas brúsenia vytvorí na druhej strane ostria nepatrná hrana, začnite brúsiť opačnú stranu. Dobré je počítať si počet ťahov.

Takto odporúča ostrenie na brúsnom kameni
šéfkuchár Zdeněk Pohlreich:

 

 

ikona nožOcieľka

Ocieľka slúži najmä k doostreniu, nie samotnému nabrúseniu noža. Jednoduchá ocieľka Opinel vás vyjde na 5 eur, ale nie je celkom jednoduché naostriť ňou nôž. Treba správne koordinovať pohyby dvoch nezaistených voľne pohyblivých predmetov – noža a ocieľky.
Ocieľku držíme v jednej ruke smerom dolu a špičkou sa môže opierať o stôl. V druhej držíte nôž, ktorý sa v mieste z rúčkou položí na hornú časť ocieľky. Jemným tlakom sa nôž vedie proti ostriu až na koniec ocieľky, ale vždy tak, aby sme skončili na špičke noža. Nôž takto „potiahnete“ asi 20x po oboch stranách.
Na ocieľku nikdy netlačte, vaše pohyby musia byť jemné a plynulé.

ako brúsiť nože ocieľka

 

Ďalšie spôsoby brúsenia nožov

Hoci toto sú tri najčastejšie spôsoby brúsenia nožov, existujú aj ďalšie možnosti…ak nemáte brúsku ani ocieľku.

  • Kedysi sa používal napríklad kožený remeň, ktorý fungoval podobne ako ocieľka. Nôž sa ťahá po smere ostria tak, aby bol čo najväčší kus ostria s remeňom v kontakte.
  • Viete si pomôcť aj bežným schodiskom, ktoré samozrejme nie je pokryté žiadnym materiálom, napríklad linoleom. Stačí párkrát prejsť nožom po oboch stranách cez kamenný alebo betónový chod. Nôž držíte vo vodorovnej polohe, nikdy ním nerežete do schodu 🙂
  • Ďalším pomocníkom pri brúsení nožov je keramický hrnček. Stačí ho otočiť hore dnom a jemne prechádzať nožom po nenalakovanom rohu dna hrnčeka. Prechádzajte nožom naplocho tak dlho, kým sa nenaostrí.
  • A na brúsenie noža môžete využiť aj dno hrnca, ktorý tiež obrátite hore dnom a nožom jemne prechádzate ostrím pod uhlom 20 stupňov. Brúsite podobne ako pri keramickom hrnčeku.

Pozrite si, ako odporúča správne brúsiť nože šéfkuchár:

 

Foto: Roy.sk, Vecteezy.com. kvalitninoze.cz


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.