Nadmerné očakávania od druhých a od života nás frustrujú… Čo sa s tým dá robiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci máme nejaké očakávania, či už ide o prácu, rodinu, známych, či priateľov. No často sú tie očakávania príliš vysoké alebo nadmerné…a to býva dôvodom našej mrzutosti, zlej nálady alebo pesimizmu.
Jednoducho, na vine sú naše nereálne očakávania. Máme pocit, že to, čo chceme, by sme mali aj dostať. Že si to zaslúžime. A ak to nedostaneme, zrazu cítime krivdu, neférovosť a sme zaskočení.
Stáva sa niečo podobné aj vám? Mali ste v poslednom období podobný pocit krivdy, že vám ktosi čosi nedoprial…že ste si zaslúžili viac?

 

Prečo nás rozčuľujú drobnosti?

Pritom už kedysi dávno rímsky cisár a filozof-stoik Marcus Aurelius veľmi výstižne povedal:

„Uhorka je horká? Tak ju zahoď. Rastú ti v ceste ostružiny? Tak ich obíď. To je všetko, čo musíš vedieť. Nič viac. Nežiadaj, aby si sa dozvedel, „prečo také veci jestvujú“.
Každý, kto trochu rozumie svetu, by sa ti smial, rovnako ako tesár, keby videl, že si šokovaný, že v jeho dielni sú piliny, alebo obuvník, že ťa prekvapili odrezky kože, čo zostali po jeho práci.“

malá kniha stoicizmuBývame nahnevaní, smutní alebo sklamaní, pretože realita nezodpovedá našim očakávaniam. Zostaneme šokovaní, pretože veci nie sú také, ako sme si želali.
„Keď si uvedomíte, že ste frustrovaní, neobviňujte druhých ľudí alebo vonkajší svet, ale seba a svoje nerealistické očakávania. Zamerajte sa do svojho vnútra, pamätajte, že vy musíte preberať zodpovednosť,“ radí švajčiarsky autor Jonas Salzgeber v knihe Malá kniha stoicizmu.

Podľa ďalšieho slávneho stoika Senecu jediný dôvod, prečo nás rozčuľujú drobnosti, je v tom, že ich neočakávame. „Vyplýva to z nadmernej sebalásky. Rozhodneme sa, že nám nemôže ublížiť ani náš nepriateľ. Každý jeden sa stavia do pozície kráľa a túži využiť svoje privilégiá, ale nemieni preto trpieť.“

nadmerné očakávania

 

Zbavte sa frustrácie a hnevu

Sme rozmaznaní, kopeme a jačíme ako dieťa, keď sa svet neskláňa pred naším kráľovským prístupom. Myslíme iba na to, čo nám je svet podľa nášho názoru dlžný a zabúdame byť vďační za šťastie, že máme mnoho iných vecí.

Hlavnou príčinou nášho hnevu a frustrácie sú naše nadmerne optimistické očakávania a túžby. Preto by sme ich mali dostať viac do súladu s realitou, potom nebudeme mať pocit, že svet nás zradil.
Keby sme túžili len po tom, čo máme pod kontrolou, nikdy by sme neboli sklamaní, bez ohľadu na okolnosti. Stoici v tom majú jasno – mali by sme sa usilovať vidieť svet taký, aký je a nežiadať, aby zodpovedal našim očakávaniam. Musíme si pripomínať, aký je svet, čo môžeme od neho očakávať, a ktoré veci sú pod našou kontrolou.

 

Ako sa vyhnúť nespokojnosti?

„Múdry človek,“ hovorí Seneca, „sa uistí, že nič z toho, čo sa stane, nepríde neočakávane.“

To, čo nie je očakávané, dopadne napokon oveľa zdrvujúcejšie a nepredvídanosť ešte znásobí váhu nešťastia. Skutočnosť, že udalosť nebola očakávaná, pravidelne prispieva k tomu, že žiaľ je ešte väčší. Toto je dôvod, prečo by sme sa vždy mali ubezpečiť, že nás nikdy nič neprekvapí. Mali by sme svoje myšlienky dopredu pripraviť na všetky možnosti a mať na mysli každú alternatívu a nie len zvyčajný priebeh udalostí.

ako reagovať na urážkyPrečítajte si tiež
Ako reagovať na urážky? Ako si s nimi poradiť?

 

Pomôže mi negatívna vizualizácia?

Ako píše vo svojej knihe Jonas Salzgeber, pocit zúfalstva závisí v prvom rade od toho, nakoľko považujeme udalosť za vylúčenú. Práve preto je dôležité, aby sme naše očakávania držali na uzde, predovšetkým pravidelnou negatívnou vizualizáciou.

Ak si predstavujeme to najhoršie, nebudeme sa musieť zaoberať nenaplnenými očakávaniami a môžeme zásadne zredukovať negatívne emócie, ktoré prežívame. Mentálne sa pripravujme na to najhoršie, čo sa môže stať a vnímajme, ako sa situácia vyvíja v protiklade k našim nádejam a očakávaniam – a s pokojom prijmime všetko, čo sa stane. Nič by nás nemalo prekvapiť, predovšetkým nie veci, ktoré sa stávajú bežne.

„Pamätaj,“ hovorí Marcus Aurelius, „nemal by si byť prekvapený, že figovník prináša figy, ani vecami, ktoré prináša svet. Dobrý doktor nie je prekvapený, keď má jeho pacient horúčku, rovnako ani kormidelník, že veje protivietor.“

 

Zdroj: Wikipedia, Malá kniha stoicizmu
Foto: Ikar, Vecteezy.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.