Ako stihnúť dedlajn a robiť veci načas?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že anglické slovo „deadline“ (v preklade ako lehota, či uzávierka) prvý raz použili roku 1864 v americkom väzení v Andersonville? V pôvodnom zmysle slova to bola hranica, za ktorou hrozí smrť: „Dvadsať stôp dovnútra od obvodu väznice sa stanovuje dead-line, ktorej prekročenie ani vo dne  ani v noci nie je dovolené žiadnemu väzňovi pod hrozbou trestu zastrelením.“
Dnes sa nesplnený dedlajn našťastie netrestá zastrelením 🙂 V prenesenom význame má takýto „termín“ alebo „lehota“ mobilizačný účinok: koncentruje sa na konečný výsledok, na dosiahnutie cieľa a má vyššiu odolnosť voči drobným prekážkam a negatívnym komentárom.

Možno aj vám sa občas nedarí odovzdať prácu, článok, nejaký výkaz načas. Nestíhate dedlajny, hoci sa snažíte byť systematickí a rozvrhnúť si prácu efektívne? Áno, niekedy nám do toho vojdú objektívne príčiny, ktoré veľmi nevieme ovplyvniť, predvídať ich a posúvajú nám celý projekt. Existujú však zásady, ktoré pomáhajú plniť povinnosti včas a dodržiavať dedlajny, aj keď sú občas „pritiahnuté za vlasy.“

 

Dedlajn si zapíšte

Efekt slova dedlajn vidieť všade, kde sa používa, napríklad v športe. Keď sa blíži koniec zápasu, hráči stupňujú svoje úsilie, pohybujú sa rýchlejšie a zdanlivo majú viac síl a energie.

Aj preto je dôležité termín si zapísať, aby vás vaše vedomie i podvedomie emocionálnejšie zapojili do splnenia cieľov a pomohli zbaviť sa strachu, obáv, pochybností a odkladania. Je to dokázaný fakt, potvrdili to mnohé experimenty vedcov.
„Keď sa rozhodnete splniť niektorý cieľ, pozbierajte o ňom všetky dostupné informácie, ktoré sa ho týkajú,“ radia Allan a Barbara Peasovci v knihe Odpoveď. „Pamätajte si, že len čo si stanovíte cieľ, hneď sa vám začnú ukazovať aj odpovede. Keď sa vám bude zdať, že máte dostatok potrebných detailov a zistíte, ako by to mohlo fungovať, prideľte mu prioritu vo vašom zozname A alebo B. A následne si stanovte termín jeho dosiahnutia.“

dedlajn

Tri spôsoby aktivizácie fungovania dedlajnov

  • Stanovte ho realisticky – tak, aby sa naozaj dal splniť.
  • Termín mobilizuje – čím kratší, tým lepší výsledok.
  • Začnite hneď konať – nešpekulujte, začnite; urobte prípadné zmeny, ale nečakajte – nikdy si nebudete istí, či je ten správny čas začať.

 

Rozložte si cieľ na časti

Na otázku „Ako sa zje slon?“ je odpoveď „Po malých kúskoch.“
Čiže rozložte svoje ciele na časti, ktoré sa dajú zvládnuť a sú menej odstrašujúce. Ak strácate príliš veľa času rozjímaním nad tým, kde ste teraz a kam sa chcete dostať, potom je tu riziko, že nikdy nezačnete.

Rozdeľte ich na ročné, mesačné, týždenné a denné ciele, možno dokonca aj na hodinové. Rozdelenie veľkých projektov do série menších úloh umožní ich ľahšie dokončenie a zabráni tomu, aby sa čakalo na posledný termín dokončenia v časovom strese. Vytvorením série realistických drobných cieľov budete mať stály a čoraz silnejší pocit, že ste niečo dosiahli, čo vás podnieti k ešte intenzívnejšej aktivite.

Postupujte opačným smerom od konečného cieľa. Vždy, keď si stanovíte menší cieľ, premyslite si, či by sa nedal rozložiť na viac drobných cieľov. Logicky, pri postupe prác opačným smerom možno sformulovať konkrétne úlohy a termíny.

ste spokojní s tým ako žijete?Prečítajte si tiež
Ste naozaj spokojní s tým, ako žijete?

 

Sústreďte sa na najbližší krok

V roku 1981 Albert Bandura a Dale Schunk robili výskum medzi deťmi vo veku od sedem do desať rokov. Približne polovici detí povedali, aby si dali za úlohu vyriešiť za stanovený čas šesť strán úloh z učebnice matematiky. Ostatným žiakom výskumníci uložili vyriešiť 42 príkladov za sedem hodín.
Žiaci s úlohami rozdelenými na menšie časti dosiahli rýchlejšie a presnejšie výsledky oproti druhej polovici. Naozaj má význam vytýčiť si menšie, zvládnuteľné ciele. Myseľ je presvedčená, že sa to dá dosiahnuť a nesústreďuje sa na odstrašujúci objem prác na dosiahnutie konečného cieľa.
Niekedy aj ten najmenší krok správnym smerom môže byť tým najväčším v živote. Neváhajte a urobte prvý krok.

 

Pustite sa do toho hneď

Hneď ako sa rozhodnete, čo budete robiť, začnite. Nie zajtra, nie na budúci týždeň, nie po Vianociach, nie až deti vypadnú z domu, alebo keď preletí Halleyho kométa. Začnite hneď.
Zapíšte sa do kurzu, požiadajte o rozhovor, vstúpte do klubu, kde učia ako dosiahnuť to, čo chcete, nájdite si poradcu alebo sa zamestnajte ako učeň. Zavolajte niekomu, kto vám poradí čím začať. Najdôležitejšie je rozhýbať sa.
Väčšina ľudí neurobí so svojím životom nič, lebo sa usilovne snažia pripraviť na začatie. Včera ste pravdepodobne povedali „zajtra“. Správny čas na začiatok nikdy nepríde. Začnite. Teraz je na to vhodná doba a to vám pomôže splniť dedlajn, ktorý máte.

Niekedy aj ten najmenší krok správnym smerom môže byť tým najväčším v živote. Neváhajte a urobte prvý krok.
Kritickou fázou úspechu je plán, mnohí ľudia sa totiž zaoberajú plánovaním až tak, že sa nikdy nepustia do realizácie. Plán nemôže byť výhovorkou pre pomalý štart. Začnite zahorúca.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.