Chcete uspieť? Sústreďte sa len na jednu vec!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Včely nemôžu pichať žihadlom a zároveň vyrábať med. Musia si vybrať. Buď niekoho uštipnú, alebo vyrobia med,“ povedal rešpektovaný americký politik a pastor Emanuel Cleaver.
Ak teda chcete uspieť, musíte všetok svoj čas a energiu sústrediť na danú vec. Na to, čo práve robíte. Že to je predsa jasné?
Nie tak celkom. Často naše myšlienky odbiehajú, venujeme sa aj ďalším projektom a aktivitám, trieštime pozornosť na rôzne strany a strácame povestný „ťah na bránku“.

Úspešní ľudia vám však povedia – musíte sa sústrediť len na tú jedinú vec, ktorú chcete úspešne zavŕšiť. A platí to bez ohľadu na to, čo chcete dosiahnuť – či už chcete zmeniť svet, alebo len svoj byt.
Richard St. John je odborníkom na úspech. Uskutočnil rozhovory s tisíckou úspešných ľudí ako je Bill Gates, Richard Branson či Martha Stewartová. Podľa neho je najdôležitejším tajomstvom úspechu práve sústredenosť. Sústredení ľudia sa dokážu stať úspešnými už v mladom veku.

 

Robte to ako úspešní

Všetky príbehy o úspechu sa začínajú osobou, ktorá sa sústredila na svoj cieľ – sústredila sa tak veľmi, až to hraničilo s posadnutosťou.
J. K. Rowlingová celé dni písala, aj keď mala málo peňazí a hrozila jej chudoba. Jej úplná sústredenosť priniesla svetu Harryho Pottera a jej nevýslovné bohatstvo a úspech.
To isté môžeme povedať aj o Mohammedovi Farahovi, britskom atlétovi, rodákovi zo Somálska. Išiel si za svojím cieľom, sústredil sa iba na beh, poctivo a zodpovedne trénoval. Deň čo deň…a dnes má na konte niekoľko svetových a európskych medailí s najcennejším leskom.
Alebo taký Steve Jobs, neúnavný vizionár, ktorý videl svoj Apple na vrchole a postupne ho tam dostal. Aj napriek nepriazni osudu, neprajníkov. Aj keď sa mu nedarilo, nikdy neschádzal zo svojej cesty a napredoval krok za krokom.

Nikto z nich sa nesnažil na začiatku svojej cesty k úspechu dosiahnuť viacero cieľov. Nikto z nich nedelil svoju pozornosť.
Farah sa sústredil iba na beh.
Jobs sa sústredil len na to, ako rozbehnúť obchod vo svojej garáži. Nevytvoril súčasne s Apple aj ďalší tucet iných podnikov.

chcete uspieť? sústreďte sa na jednu vec

 

Sústreďte sa na jedinú vec

Toto sú prípady sústredenia sa na jediný cieľ, ktoré, ako povedal John D.Rockefeller, je jedným zo základných kameňov úspechu bez ohľadu na to, o čo sa snažíte. „Nanešťastie, život nám zvykne stavať do cesty najrôznejšie povinnosti a činnosti a núti nás robiť počas dňa mnoho vecí,“ vysvetľuje Nigel Cumberland, autor knihy 100 vecí, ktoré robia úspešní ľudia. „Aj pri tom sa však môžete sústrediť – na každú konkrétnu úlohu, do ktorej sa pustíte. Jediný spôsob, ako môžete byť úspešní, je venovať každej činnosti plnú pozornosť tak dlho, ako je to potrebné. Ak si myslíte, že dokážete úspešne robiť viacero vecí nejakým iným spôsobom, mýlite sa.

Robte v danej chvíli len jednu vec.
Prestaňte sa snažiť byť vševedom a radšej urobte poriadne len jednu vec. Či už ide o písanie emailu, hranie futbalu s deťmi, jazdu autom cez mesto, alebo o meditáciu osamote. Tých desať minút – alebo koľko času na to budete potrebovať – sa na 100% sústreďte len na tú jedinú vec.

 

Multitasking nefunguje

Vedci dokázali, že náš mozog sa súčasne dokáže poriadne sústrediť iba na jednu vec. Mozog nie je schopný simultánne spracúvať rôzne informačné toky pri úlohách vyžadujúcich sústredenosť. To, čo v bežnej konverzácii nazývame multitaskingom, z technického hľadiska sa nazýva prepínaním medzi úlohami, teda rýchlym a neefektívnym prechádzaním medzi nimi.

„Multitasking blokuje tok informácií do krátkodobej pamäti,“ vysvetľuje Devora Zacková v knihe Singletasking. „Údaje, ktoré sa nedostanú do krátkodobej pamäti, nemožno uložiť do dlhodobej pamäti, odkiaľ ich možno znovu vyvolať. Multitasking z tohto dôvodu zmenšuje schopnosť plniť úlohy.“

Vedec dr. Eyal Ophir zo Stanfordovej univerzity sa zaoberá neurológiou. Tvrdí, že hoci niektoré činnosti vyzerajú ako multitasking, mozog sa naraz nevie sústrediť na dve veci. Navyše prechádzaním z jednej úlohy na druhú trpí výkonnosť. Strácame tak schopnosť koncentrácie. Sme nesústredení. Stávame sa nezdvorilými. Buď spôsobujeme nehody, alebo nás postihujú. Nie sme produktívni. Upúšťame od kontroly. A schádzame z cesty, ktorá by mohla viesť k úspechu.

produktívni a úspešníPrečítajte si tiež
Buďte produktívni a efektívni. Nepodliahajte chaosu!

 

Čo robiť, ak chcete uspieť?

Najnovšou chorobou našej doby je, že sa všetci snažíme robiť všetko naraz. Deti si zvyknú myslieť, že dokážu bez problémov robiť viac vecí súčasne – študent počúva hudbu, pritom si robí domáce úlohy a ešte si aj píše s kamarátmi na Whatsappe.

Buďte pre ľudí vo svojom okolí príkladom. Začnite od seba a hneď teraz.
Keď vám niekto zavolá, nechajte všetko ostatné tak a vybavte hovor. Ak nemôžete to, čo práve robíte, nechať tak, dohodnite sa, že danej osobe zavoláte neskôr.
Odučte sa napríklad od hrozného zlozvyku telefonovať pri písaní na počítači – však to občas robíte?
Alebo telefonovanie pri pozeraní televízie – však to robíte pomerne často? Možno stlmíte zvuk, niekto ani to nie. Dívate sa na obrazovku a počúvate druhého v telefóne. Počúvate, ale vlastne nevnímate…

Odmietnite požiadavky ostatných
Do problémov nás neraz dostávajú iní ľudia – kolegovia, známi, priatelia, ktorí nás požiadajú o pomoc, radu, službičku. Nemusíte robiť všetko pre všetkých.
Najjednoduchší spôsob, ako môžete stratiť koncentráciu, je prebrať na seba potreby a požiadavky iných ľudí.

Naučte sa ich odmietať – ideálne jemne a diplomaticky. Isteže budete často chcieť pomôcť ľudom okolo vás – rodine, priateľom, kolegom, susedom –, ale musíte nájsť rovnováhu. „Musíte sa naučiť, kedy požiadavku prijať a kedy ju odmietnuť. Bude to pre vás ťažké? Máte problém povedať ľuďom „nie“? Snažte sa k nim byť úprimní a vysvetlite im, akí ste zaneprázdnení. Ľudia pochopia, keď im poviete, že nie je vo vašich silách zvládnuť to,“ dodáva Nigel Cumberland vo svojej užitočnej knihe plnej tipov a rád.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.