Ako tráviť s deťmi letné prázdniny

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zoznam pozitívnych účinkov slnečného žiarenia na ľudský organizmus je dlhý. Slnečné lúče v primeranom množstve liečia, dodávajú optimizmus a dobrú náladu. Posilňujú imunitný systém, vytvárajú vitamín D, priaznivo ovplyvňujú hladinu minerálov v krvi, likvidujú baktérie.

No každá minca má dve strany a vieme, že všetkého veľa škodí. Čo sa stane, keď to s pobytom na slnku preženieme? Príliš veľa slnenia môže spôsobiť dehydratáciu, prehriatie, úpal či akútnu solárnu dermatitídu. Vo vzťahu tela a slniečka je teda potrebné nájsť rovnováhu, ako vo všetkom ostatnom a cez letné prázdniny je dobré zamestnať deti aj inak, než len chodením na kúpalisko.

 

Aktivity v domácnosti

Cez letné prázdniny je dobré s deťmi chodiť nielen do prírody a športovať, ale priučiť ich aj domácim prácam – upratovaniu, vareniu či zaváraniu. Počas prípravy obeda môžete svoje ratolesti hravou formou naučiť postupnosť krokov varenia jednotlivých jedál a aj pri zaváraní vám môžu pomáhať čistiť zeleninu a ovocie.
Plody môžu spolu s vami variť, nakladať do pohárov, aj sterilizovať. Verte, že ich to bude baviť a vlastnoručne zavárané uhorky či malinový džem im budú počas celej zimy aj lepšie chutiť.

Dobré je, ak deti od útleho detstva rodičia vedú k poriadkumilovnosti a zapoja ich aj do upratovania domácnosti. Aj celkom malé dieťa môže z nábytku utrieť prach, alebo pred praním vytriediť bielizeň. Cez letné prázdniny môžete deti tiež naučiť starať sa o izbové rastliny či o domáce zvieratá. Vhodných domácich prác pre deti v každom veku je veľa, stačí sa len zamyslieť a vybrať tie správne.

aký prísny má byť rodičPrečítajte si tiež
Aký prísny má byť rodič? Tipy, čo pomáha viac ako prísnosť.

 

Aktivity v záhrade

Dnešné záhrady pri rodinných domoch vynikajú originálnymi detailmi. Nezáleží na tom, či vlastníte okrasnú alebo úžitkovú záhradu, podstatná je dobrá starostlivosť. Svoje ratolesti môžete počas prázdnin priučiť aj záhradným prácam. Môžu pracovať s hrabľami, s motykou i s rýľom. V záhrade treba každú chvíľu čosi zastrihnúť a upraviť. Aj trávu, kríky a živé ploty môžu deti strihať spolu s vami. Tiež odstraňovať burinu a zbierať úrodu.

Okrem údržby zelene sa spoločne so svojimi ratolesťami môžete postarať aj o záhradné dekorácie a nábytok. Pokiaľ máte staršie dekorácie do záhrady, exteriérový nábytok, záhradné či detské hojdačky, nemusíte ich hneď vyhadzovať. Postačí, ak spolu s deťmi opravíte ich drobné poškodenia a doprajete im nový náter. Vyberte si vhodnú farbu, lazúru, vosk či lak a spoločne s deťmi záhradné dekorácie a nábytok namaľujte. Počas letných prázdnin je dostatok času na to, aby rodiny trávili spoločné chvíle nielen pasívne, ale aj aktívne. Rodičia môžu v tomto čase svojich potomkov priučiť aj domácim prácam či prácam v záhrade.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.