Teplota pôdy dosahuje koncom apríla na mnohých miestach 8 stupňov Celzia a to znamená jedno: ideálny čas zasadiť zemiaky, ktoré stále patria medzi najobľúbenejšiu zeleninu u nás. Aj keby ste mali malú záhradku, vysaďte si aspoň pár zemiakov – nie je to nič zložité a budete mať vlastné, domáce zemiačiky.
Tu je pár užitočných tipov a postup, ako na to.
Aké zemiaky a kedy?
V každom prípade používajte výhradne certifikované sadivo, ktoré vám zaručuje zdravotný stav a zároveň aj pekný výnos. Je dobré zemiaky pred klíčením namočiť a nechať na svetle (v chlade 10 až 15 stupňov, dva až tri týždne pred výsadbou). Cieľom je, aby sme získali dva centimetre hrubé očká. Takéto mladé výhonky nám výrazne urýchlia pestovanie zemiakov.
Zemiaky sadíme, keď teplota pôdy dosiahne aspoň 8 stupňov Celzia, čo býva podľa regiónu od konca apríla po začiatok mája. Ak je pôda ešte veľmi studená alebo mokrá, s výsadbou radšej počkajte – zemiaky môžu začať hniť.
Ako správne zasadiť zemiaky?
Ak máte menšiu záhradku a chcete len pár zemiakov, na malom pozemku nebudeme sadiť klasickou metódou do brázd, ale budeme sadiť tzv. na motyku. To znamená, že pre každý zemiak urobíme samostatnú jamku hlbokú približne 8 až 10 cm, klíčkom hore.
Samozrejme, pozemok musíme vopred dobre zavlažiť a kultivovať. Pôdu prekyprite (rýľovanie alebo kultivátor) a nechajte ju „sadnúť“ aspoň pár dní pred výsadbou. Pôda by mala byť ľahká až stredne ťažká, dobre priepustná a s dostatkom humusu.
Zemiaky budeme sadiť vo vzdialenosti 20 až 30 cm. Po výsadbe ich zahrňte zeminou, neskôr ich budeme kopcovať, aby boli chránené pred svetlom a podporil sa rast koreňového systému.
Prečítajte si tiež
Klíčiace zemiaky.
Ako im v tom zabrániť a možno ich jesť?
Tiež môžete vyskúšať vyvýšené záhony.
Výživa a ochrana zemiakov
Pre dobrú úrodu je samozrejme dôležitá aj správna výživa. Ideálne je, ak sme už na jeseň rozhodili na záhon kravský hnoj. Ak sme na to nemysleli, môžeme to dohnať ešte teraz na jar. Na záhon použite klasický rozložený kompost, ideálne v dávke 6 kg na meter štvorcový alebo nejaké minerálne hnojivá. Je dobré použiť hnojivá bez chloridov, pretože chloridy môžu blokovať príjem živín.
Medzi riadkami necháme minimálne 60 cm medzery. Je to z toho dôvodu, že počas vegetácie budeme zemiaky okopávať a tvoriť kopčeky. A to je práve ten rozdiel oproti klasickej výsadbe zemiakov. Akonáhle nám začnú zemiaky rásť, môžeme začať okopávať a kopcovať, opakujte to priebežne. Okopávanie je pre zemiaky veľmi dôležité. Zemiak je kopanina a potrebuje dostatok vzduchu v pôde, potom sa vytvoria krásne a zdravé hľuzy. Nakopcovanie by malo mať ideálne výšku 20 až 30 cm.
Hnojenie, zalievanie, zber
Počas vegetačného obdobia môžeme zemiaky tiež prihnojiť listovým hnojivom, ktoré obsahuje selén. Je to dôležitý antioxidant a zároveň aj biostimulátor, ktorý chráni pred množstvom civilizačných chorôb. Môžete pridať napr. hnojivý výluh zo žihľavy.
Najčastejší škodca je mandelinka zemiaková. Keď sa vyskytne, zbierajte ju ručne alebo použite ekologický postrek (napr. NeemAzal).
Pokiaľ ide o zalievanie, najmä počas tvorby hľúz (kvitnutie) – ak je sucho, zalejte poriadne raz za niekoľko dní. Burinu odstraňujte ručne alebo opatrne motykou.
Vyhnite sa výsadbe pri rajčinách alebo baklažánoch, pretože sú z rovnakej čeľade a priťahujú rovnakých škodcov.
Skoré odrody môžete zberať už po 70–90 dňoch, čiže približne v júli. Hlavné odrody na uskladnenie sa zbierajú v auguste až septembri, čiže keď vňať odumrie.
Po zbere nechajte hľuzy krátko preschnúť, potom ich skladujte v chlade, tme a suchu.
Ak sa o zemiaky dobre postaráte, aj malý záhon vám môže priniesť niekoľko kilogramov chutnej úrody bez chemikálií. Výhodou je čerstvosť a príjemný pocit z vlastnej práce.
Prečítajte si tiež
Ako liečia zemiaky?
Kŕčové žily, dýchavicu, artritídu, či výrastky na koži.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk,
Freepik.com, ceskatelevize.cz/Polopate