Trápia vás mandelinky? Toto je 7 tipov, ako sa zbaviť pásavky zemiakovej

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy si radi dopestujete vlastné zemiaky? Nie je to nič zložité, ale neraz vedia pekne potrápiť mandelinky, alias pásavky zemiakové. Kedysi sa dokonca robili brigády na školách, keď žiaci chodili na polia zbierať mandelinky. Dnes sa to už nerobí – v mestách, v záhradách už nie sú také rozšírené, ale na dedinách a vidieku s nimi majú stále problémy. Ako sa ich môžete zbaviť bez chémie?
No a keďže je dobré poznať svojho nepriateľa, dozviete sa aj pár informácií o tomto škodlivom hmyze.

Kde sa vzali pásavky?

Pásavka zemiaková, ktorú poznáme pod názvom mandelinka, je pestovateľom zemiakov dobre známa. Tento škodca rastlín požiera zemiakové listy a úrodu môže výrazne znehodnotiť. Mandelinky však neškodia len zemiakom, neplechu narobia aj na paradajkách či na paprike.

Páskavku zemiakovú veľmi ľahko rozpoznáte. Dospelý jedinec má približne 10 mm a vyznačuje sa žltooranžovou farbou s 10 čiernymi pásikmi. Na hlave má čiernu škvrnu.
Čo sa týka pôvodu mandelinky, na naše územie sa dostala spolu so zemiakmi. Prišla teda zo Severnej Ameriky. K jej veľkému rozšíreniu došlo po 2. svetovej vojne, kedy sa zvýšil dovoz zemiakov.

Tipy, ako sa zbaviť mandeliniek

Ak ste na vašich zemiakoch objavili pásavky, nečakajte a konajte čo najrýchlejšie.
Niektorí siahajú priamo po chemických prípravkoch, čo neodporúčame. Ak to však chcete skúsiť, účinné sú Actara 25 WG, špecialista na pásavku zemiakovú a vie si poradiť aj s voškami, molami. Koncentrát Careo ultra účinkuje na dospelé jedince aj larvy. No a Coragen 20 SC je postrekový insekticíd, ktorý je dosť drahý, ale už v malej dávke má silný účinok. Pôsobí proti všetkým vývojovým štádiám pásavky.
Ak nechcete použiť chemické prípravky, ale prírodné, máme pre vás 7 tipov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa pásavky zemiakovej.

mandelinky pásavka zemiaková

ikona mandelinka1. Ručný zber

Hoci ide o časovo pomerne náročné riešenie, ručný zber pásavky je veľmi účinný. Odporúča sa, aby ste skoro ráno pozhadzovali dospelé mandelinky na zem do nejakej textílie a potom sa ich zbavili. Popozerajte aj listy zemiakov, kde sa na spodnej strane môžu nachádzať oranžové vajíčka. Tie je potrebné zničiť.

ikona mandelinka2. Lienky

Lienky sú predátory, ktoré pomôžu s rôznymi druhmi škodcov vo vašej záhrade. Pásavky zemiakové tiež medzi ne patria. Zožeňte si teda lienky, napríklad v záhradníckom centre, alebo ich do záhrady pozvite vysadením ich obľúbených rastlín. Zaručeným lákadlom pre lienky je nechtík.

ikona mandelinka3. Nálevy a roztoky z rastlín

Mandelinky neznášajú napríklad paradajkovú vňať. Urobte silný roztok z vody a vňate, ktorým potom zemiaky postriekate. Pri menších políčkach môžete pomedzi zemiaky vysadiť paradajky.
Využite tiež vratič (králik) – 300 až 500 g vratiča prelejte 1 litrom vriacej vody. Nechajte vylúhovať. Je to pomocník nielen proti mandelinkám, ale aj voškám a vlnovníku ríbezľovému.

Účinný je tiež nálev z bazalky, žihľavy a tabaku. Do 10 litrovej nádoby natlačte žihľavu (1 kg čerstvých, alebo 150 – 200 g sušených listov). Zalejte vodou a po jednom či dvoch týždňoch sceďte.
Môžete vyskúšať aj liehový nálev z bazalky, postup je rovnaký. Tento silný roztok nalejte do rozprašovača a aplikujte.

ikona mandelinka4. Popol

Pásavky zemiakové nemajú rady popol, preto skúste ráno posypať zelené časti zemiakov a pôdu medzi nimi popolom. Účinné bude urobiť toto opatrenie aj po daždi. Vhodné je popol na zemiaky sypať raz za dva týždne pred ich kvitnutím a celý proces zopakovať aj po odkvitnutí.
Na 1 m2 vysadených zemiakov budete potrebovať aspoň 100 g popola. Pripravte si roztok zo 100 g popola a 10 litrov vody a poprašujte rastliny.

čo zaberá pri liečbe rastlinami?Prečítajte si tiež
Odvar, tinktúra, nálev, či macerát?
Čo najviac zaberá pri liečbe rastlinami?

ikona mandelinka5. Slama

Ďalším účinným spôsobom na to, ako sa zbaviť pásaviek, je mulčovanie slamou. Ak ju rozložíte okolo vysadených zemiakov v hrubej približne 10-centimetrovej vrstve, zabránite prístupu pásavkám k rastlinám. Navyše, takéto mulčovanie bude udržiavať vlhkosť, čo vaše zemiaky určite ocenia.

ikona mandelinka6. Chren a kôpor

Problém s pásavkami môžete vyriešiť aj tak, že budete zemiaky pestovať spolu s chrenom alebo v ich okolí vysejete kôpor. Vôňa chrenu a kôpru mandelinkám prekáža a odpudí ich.

ikona mandelinka7. Vezmite na pomoc vysávač

Možno to znie trochu čudne, no medzi radami, ako sa zbaviť mandeliniek, nájdete aj takú: treba ich proste povysávať. Potrebné je však použiť ručný vysávač so špeciálnym vrecúškom na hmyz. Ide o celkom účinnú metódu, ktorú však musíte vykonávať pravidelne. V podstate je to podobné ako ručný zber, akurát je to rýchlejšie.

Pozrite si video – ako si poradiť s mandelinkami:

 

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Petra Struková

Mám rada tvorenie v rôznych podobách. Okrem písania ma baví práca v záhradke, pečenie, prechádzky v prírode a maľovanie. Milujem pohyb a zaujímam sa o zdravý životný štýl a cvičenie.

Komentáre sú uzavreté.