Ako vybrať sporák s indukciou? Výhody, nevýhody a užitočné rady

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tzv. indukčné sporáky sú čoraz obľúbenejšie, no nie každý vie, aké sú ich výhody, na čo sa zamerať pri výbere a čo by mali mať, aby dobre a dlho slúžili. Indukčné varné dosky sú totiž veľmi výkonné, účinné, rýchlo sa ohrievajú a nemajú takmer žiadne zvyškové teplo. Plocha sa sama neohrieva, ale ohrieva sa iba od toho, že je na nej položený hrniec či panvica. Keď ich dáte dolu, platnička rýchlo vychladne. Aj preto sa takáto varná doska dobre čistí.
Ako teda vybrať sporák s indukciou? Na čo myslieť?

Ako sa v tom vyznať?

sporák s indukciouŠtandardne môžete mať sporák aj rúru na plyn (asi najčastejšie), alebo oboje na elektrinu. Prípadne kombináciu plynového sporáka a elektrickej rúry.
Medzi elektrickými sporákmi si viete vybrať modely s klasickými elektrickými platničkami, alebo sklokeramickou varnou platňou. Sklokeramické varné platne sa delia na modely s vykurovacou špirálou a modely využívajúce indukčnú technológiu. A to je ten sporák s indukciou.
Otázkou teraz je, aké sú výhody a nevýhody varenia pri indukčnej technológii? Akú výbavu a vlastnosti rúry by ste mali zvažovať?

Ako funguje varná doska s indukciou?

Výhodou indukčnej technológie je to, že teplo vzniká tam, kde je potrebné. Je to efektívne, teplo neuniká, zbytočne sa neprehrieva ako pri sklokeramike s vykurovacou špirálou. Platňa indukčného variča sa iba spätne zahrieva od zohriatej nádoby.

Ak napríklad zabudnete platňu vypnúť, urobí to sama po určitom čase. Niektoré indukčné platne dokážu rozpoznať prázdnu nádobu na platni a znížia svoj výkon. V tej chvíli, keď pretečie vriaca voda na platňu sporáka, reaguje vypnutím platničky. Výborné je to pri platniach s dotykovým ovládaním, ktoré by sa kvôli vriacej vode nedalo používať.

Mimochodom, všetky varné dosky (či majú pod sebou vykurovaciu špirálu alebo indukčnú cievku) sú sklokeramické. Toto sklo sa však len tak nepoškriabe, nemusíte mať obavy. Jeho tvrdosť je 5 na Mohsovej stupnici tvrdosti. Najtvrdší je diamant, ten má číslo 10. Sklokeramiku len ťažko poškriabete bežnými vecami ako nožík, príbor ap. Súčasťou balenia sporákov však býva aj špeciálna škrabka na sklo.

 

Aké sú nevýhody varenia na indukcii?

Najčastejšie zákazníkov prekvapí hlučnosť indukčných platní. Sklokeramické platne varia absolútne nehlučne, indukčné platne však istým spôsobom hučia a pri varení sa ozývajú zvuky podobné bzučaniu a jemným vibráciám.
Čím to je spôsobené? Môže za to vetrák, ktorým sú indukčné platne vybavené. Jeho úlohou je odvádzať teplo z priestoru pod doskou, pretože sú tam umiestnené citlivé súčiastky. A tie by sa mohli poškodiť vplyvom tepla pochádzajúceho z horúcej nádoby.

Myslite na to pri sťahovaní, či prenášaní sporáku s indukciou. Tiež zabezpečte dostatočný priestor pod doskou, aby teplo malo kadiaľ unikať.

Niekoho prekvapí akoby bzučanie a vibrácie, ktorú sú však v poriadku. Vznikajú na dne nádoby, pretože elektromagnetická indukcia rozvibruje molekuly železa na dne a tým vzniká samotné teplo. Niektoré menšie nádoby môžu na takejto platni dokonca jemne vibrovať. Každý hrniec má svoj špecifický „zvuk“ 🙂

Tiež vyberajte riad z magnetických materiálov. Je síce bežný, nie je ani drahý, ale musíte na to pri kupovaní myslieť a skontrolovať.

potrite maslom hrniecPrečítajte si
Hrniec pred použitím potrite maslom a predídete pripáleniu.

Ako vyberať sporák s indukciou?

Na trhu je množstvo značiek a typov indukčných sporákov. Medzi najpredávanejšie patria značky Bosch, Mora, Electrolux, Gorenje. Priemerná cena je 500€, kvalitnejšie vás vyjdú aj do 900€. Už neplatí, že by boli indukčné sporáky najdrahšie, sú v podobnej cenovej hladine ako iné varné dosky.
Je niekoľko parametrov, na ktoré by ste mali myslieť.

  • rýchly var (boost), čo je maximálny výkon varnej platne zvyšujúci sa kvôli zrýchleniu ohrevu
  • rozpoznanie prítomnosti hrnca, čiže platnička indikuje, že na nej nie je umiestnený žiadny hrniec
  • rozpoznanie prázdneho hrnca, keď platnička automaticky zníži výkon, aby nedošlo k poškodeniu hrnca
  • indikácia zvyškového tepla; vtedy dióda upozorňuje na rozohriatu platničkou aj jej okolia
  • detská poistka, čo je tlačidlo zabraňujúce náhodnému zapnutiu varnej platne deťmi
  • automatické vypnutie po odstavení hrnca, keď zabudnete platňu vypnúť
  • časovač je výborná funkcia, ktorá umožňuje nastaviť presný čas varenia
  • funkcia stop and go je skvelá, keď musíte niekam odbehnúť a toto tlačidlo preruší varenie; potom pokračuje s rovnakým nastavením výkonu.

Foto: Freepik.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.