Ako podporiť rast paradajok? Vyskúšajte tento jednoduchý trik

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak máte záhradku, takmer určite na nej pestujete aj paradajky. Možno ich máte na balkóne, či terase a už teraz sa tešíte na úrodu. Tú viete podporiť rôznymi spôsobmi. Hnojivá z obchodu rozhodne neodporúčame, nanajvýš tie biologické, rastlinné, eko.
Ale rast paradajok viete podporiť aj jednoduchými trikmi a s tým, čo máte v tejto chvíli doma. Napríklad kávovú usadeninu využíva asi každý skúsený záhradkár. Ale je tu tiež jedna surovina, ktorá vám naštartuje rast rajčín ešte lepšie a budete mať skvelú úrodu.

Ako podporiť rast paradajok

Okrem kávovej usadeniny využívajú mnohí kombinovanú výsadbu, čiže k paradajkám nasadia bylinky a rastliny, ktoré podporujú rast. Napríklad k paradajkám je vhodný petržlen, reďkovka, koriander, či borák.
Perfektný je však aj ovos a vy pokojne môžete využiť ovsené vločky, ktoré asi máte doma, prípadne ch kúpite za malý peniaz doslova v každom obchode. Výsledok vás prekvapí a nie je to vôbec žiadna veda.

ako podporiť rast paradajok

Ovsené vločky na paradajky

Je to záhradkársky trik, ktoré staršie ročníky budú asi poznať. Používal sa už pred sto rokmi, začiatkom 20.storočia. Stačí nasypať ovsené vločky do misky s teplou vodou, necháte ich napučať, zhustnúť a potom si zlejete výluh do pohára. Tým následne polejete paradajky.

Výsledkom budú postupne väčšie listy, rastline sa bude lepšie dariť a napokon bude aj bohatšia úroda. Niektorí hovoria, že až o 20%.
Stačí teda večer namočiť ovsené vločky do vody, nechať lúhovať cez noc a ráno zaliať rajčiny šťavou, ktorá obsahuje živiny z ovsa.

ako podporiť rast paradajok

Vločky môžete použiť aj ako mulč, alebo ich zamiešajte do vrchnej vrstvy pôdy, takže živiny sa uvoľňujú postupne. Prípadne ovsené vločky rozomeľte na jemný prášok a ním posypte pôdu okolo rajčín. Optimálne je robiť to pravidelne, povedzme raz mesačne nasypte lyžicu vločiek k rastline a premiešajte s pôdou.

Trik spočíva v tom, že ovsené vločky obsahujú veľké množstvo živín, najmä dusík, fosfor a draslík, ktoré podporujú zdravý rast koreňov a akoby priťahovali k rastline potrebné baktérie obsiahnuté v pôde.

paradajky rajčinyPrečítajte si tiež
Paradajky, rajčiny, či rajčiak. Účinky na zdravie a užitočné tipy.

Ďalšie tipy, ako podporiť lepšiu úrodu paradajok

  • Nezabúdajte vylamovať tzv, zálisky, bočné výhonky (pri kolíkových rajčinách, nie kríčkových).
  • Stáčanie listov najmä v skleníkoch a fóliovníkoch indikuje nedostatok vody. Chýbajúci vápnik tiež skrúca listy, prípadne sa objavujú škvrny.
  • Využívajte vlastný kompost alebo vermikompost (kalifornské dážďovky).
  • Vyskúšajte mykorhízne huby už pri vysádzaní. Zlepšujú zdravie rastliny, dostatočné zakorenenie a dobré dozrievanie plodov.
  • Rastu paradajok prospieva aj ryžová voda. Do fľaše nasypte hrsť ryže, zalejte vodou a nechajte asi jeden-dva dni odstáť. Výluhom potom zalejte paradajky. Prospešné látky z ryže sa uvoľnili do vody a pomôžu paradajkám.

 

Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.