Alicia Alonso. Nevidomá baletka, ktorá sa pretancovala cez ťažké obdobia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Patríte k ľuďom, ktorí sa po páde schúlení v klbku utápajú v sebaľútosti a zanevrú na svoje sny? Alebo skôr ste tí, ktorí si oprášia kolená a kráčajú ďalej so vztýčenou hlavou?
Špičková baletka a choreografka Alicia Alonso patrila k tým druhým. Nezlomná Kubánka začala strácať zrak ako 19-ročná, no tancovať neprestala ani po poškodení sietnice a dlhej rekonvalescencii na lôžku, pri ktorej jej ochablo vytrénované telo. Vystriedala najznámejšie súbory od New Yorku až po Paríž, až sa vrátila do rodnej Havany, kde založila svoj vlastný. Jedna z najvýznamnejším baletiek 20. storočia pretancovala cez ťažké obdobia so závideniahodnou ľahkosťou.
Prinášame vám príbeh neobyčajnej ženy, ktorá dokáže inšpirovať a snáď vás nabije nádejou i energiou. A pridáme 10 techník, ktoré podporujú odolnosť v ťažkých časoch.

Alicia Alonso
Alicia Alonso sa narodila v Havane 21. decembra 1920 do rodiny vojaka z povolania a matky v domácnosti. Už v útlom veku bola neposedná brunetka schopná stráviť celé hodiny len s gramofónom, obohranými platňami a šatkou ako tanečnou pomôckou. Balet začala študovať ako osemročná, premiéru na veľkom pódiu mala o dva roky neskôr, keď pred celým mestom zatancovala hlavnú postavu Čajkovského Spiacej krásavice. V sedemnástich sa zaľúbila do kolegu z baletnej školy Fernanda Alonsa, s ktorým sa po svadbe presťahovali do New Yorku dúfajúc v medzinárodnú kariéru.

 

Alicia Alonso baletka

Alicia Alonso.

Nevydarená operácia

Ani po narodení dcéry Laury energická Kubánka neprestala tancovať a naďalej sa vzdelávala v baletnej škole School of American Ballet. Čoraz intenzívnejšie však vnímala, že sa jej rapídne zhoršuje zrak. Ako 20-ročnej jej diagnostikovali poškodenie sietnice, ktoré si vyžadovalo okamžitú operáciu a trojmesačný oddych na lôžku.

Operácia sa nepodarila, a tak nasledovali ďalšie dve, tentokrát už v Havane. Prísny oddych na lôžku sa predĺžil na rok – čas, ktorý pre baletku predstavoval neskutočné utrpenie. Alicia mala oči previazané obväzom, nesmela sa hýbať, nemohla sa hrať s dcérou a mala prísny zákaz sa smiať i plakať.
Manžel Fernando oddane sedel pri jej lôžku každý deň. Do dlane jej kreslil tanečné rozostupy a na prstoch rúk ju učil choreografie veľkých úloh klasického baletu. Alicia neskôr priznala: „Tancovala som vo svojej mysli. Nevidomá, neschopná sa hýbať, ležiac na chrbte som sa naučila tancovať Giselle.”

 

Kus strateného sveta

Po roku Alicii odstránili obväzy a hoci o zrak neprišla úplne, zostal je trvalo výrazne oslabený. Svet videla inak, obrí kus z neho stratila. Čo však nestratila bola láska k tancu. Denne sa prechádzala po newyorských uliciach so svojimi vodiacimi psami a napriek prísnemu zákazu lekárov tajne navštevovala baletné štúdio, aby sa dostala späť do formy.

Keď sa jej začala vracať dôvera v tanečnú budúcnosť, život jej pripravil ďalšie nemilé prekvapenie – pri silnom hurikáne ju zasiahli črepiny skla a spôsobili jej ťažké poranenia hlavy a tváre. Lekári neskôr skonštatovali, že ak prežila túto nehodu, tanec jej škodiť nemôže a po zotavení jej odobrili návrat k tréningom. Alicia okamžite bežala k baletnej tyči, kde na sebe tvrdo pracovala.

 

Tanec naslepo

V roku 1943 opäť zasiahol osud – hlavná predstaviteľka Giselle sa zranila, baletný súbor ju preto krátko pred premiérou požiadal o náhly záskok. Baletku prepadli pochybnosti – čiastočne slepá, bez potrebného tréningu – išlo však o rolu, ktorú toľko trénovala v mysli počas dní strávených v nemocnici.

Alicia výzvu prijala a na divadelných doskách podala výkon, za ktorý ju kritici vychválili do nebies. Krátko na to jej udelili titul primabaleríny, čo jej otvorilo dvere k ďalším vysnívaným úlohám vrátane Labutieho jazera. Pri tanci jej kvôli oslabenému zraku pomáhali drobnosti – medzi javiskom a orchestrom mala v úrovni pásu natiahnutý tenký drôt, vďaka ktorému vedela odhadnúť okraje tanečného priestoru, riadila sa aj svetlami reflektorov, baletní partneri museli stáť presne tam, kde ich čakala, aby pri skokoch neskončila v prázdnote. Aj napriek prekážkam si vytvorila povesť špičkovej dramatickej tanečnice s obdivuhodnou technikou.

 

Horko-sladký domov

Alicia nezabudla ani na svoju vlasť. V roku 1948 sa vrátila na Kubu a založila vlastný tanečný súbor Alicia Alonso Ballet Company. Riaditeľom sa stal jej manžel Fernando, tanečníci pochádzali najmä z New Yorku a neskôr aj z Kuby.
Baletná skupina sa vydala na úspešné turné po Južnej Amerike. Sama v tom čase pre Paris Opéra Ballet vytvorila balet Giselle, v ktorom si zatancovala hlavnú postavu. Do šťastných dní sa však ozval hlas kubánskeho diktátora Fulgencia Batistu, ktorý vyhlásil všetkých umelcov za ľavicových sympatizantov a zrušil im finančnú podporu. Súbor sa rozpadol, jeho členovia si museli privyrábať v nočných kluboch a na klasický balet im zostávalo len málo síl. Diktátor sa snažil umlčať Aliciinu rozzúrenú kritiku podplácaním, no ona odmietla.

legenda Alicia Alonso

Legenda Alicia Alonso (foto cuba50.org)

 

Produktívne roky

Neskôr prijala trvalý angažmán v Ballet Russe de Monte Carlo, kde zostala až do roku 1959. Boli to produktívne európske roky, hoci jej bolo smutno za vlasťou. Pre Viedenskú štátnu operu vytvorila milovanú Giselle, pre Teatro Scala Spiacu krásavicu, vystupovala po celom svete od Royal Danish Ballet až po Boľšoi Teatr v Moskve.

Ako 39-ročná sa vrátila na Kubu, kde sa medzitým k moci dostal Fidel Castro. Nová vláda jej ponúkla 200-tisíc dolárov, vďaka ktorým mohla vrátiť prácu bývalým tanečníkom a spolu s novými v roku 1960 predstaviť dnes už legendárny Ballet Nacional de Cuba. V nasledujúcich rokoch jej tanečníci vyhrali hlavné ocenenia v baletných súťažiach po celom svete. Po skončení Vietnamskej vojny Castro dovolil baletke opäť hosťovať aj v USA. Hoci publikum ju privítalo s nadšením, baletné kruhy ju pre politickú situáciu odmietali.

 

Aktívna až do konca

Alicia sa tanečnej kariéry nevzdala ani v časoch, keď sa mnohí seniori hýbu už len s ťažkosťami. Krátko pred osemdesiatkou ešte príležitostne vystupovala na Kube i vo svete, niekedy aj sólovo. V roku 1995 spolu so starnúcimi kolegami zo súboru predviedli v San Franciscu balet s názvom Middle of the Sunset (Uprostred západu slnka). Až do smrti v roku 2019 pokračovala v úlohe riaditeľky Ballet Nacional de Cuba.

Takmer slepá primabalerína získala mnoho ocenení vrátane titulu Ambasádorky dobrej vôle UNESCO. Aj v pokročilom veku zostávala verná slovám z mladosti:
„Som šťastná vždy, keď som na javisku. Javisko je miesto, kde by mal stáť každý tanečník, aj keby sa tam mal len prechádzať alebo sedieť. Na javisku som doma.”

Náš tip
O živote Alicie Alonso bolo napísaných mnoho kníh, v roku 2015 bol nakrútený aj dokumentárny film Horizontes, ktorý zachytáva jej život, ako aj životy ďalších tanečníkov na Kube. Od roku 1960 sa každý druhý rok na jej počesť usporadúva Havana International Ballet Festival, na ktorom sa stretávajú najlepší umelci sveta.

 

 

10 techník pre lepšiu odolnosť

Odolnosť vypovedá o tom, ako si dokážeme poradiť s ťažkosťami v živote. Odolní ľudia si udržiavajú dobrú náladu a vedia si poradiť so stresom efektívnejšie. Kým niektorí sa s týmito schopnosťami rodia, ďalší sa im musia priučiť. Týchto 10 techník pomôže vybudovať silnú odolnosť, ktorá sa raz zíde.

ikona zdvihnutý palecalicia alonso1. Nájdite zmysluplnosť

Či už sa zapojíte do komunitných aktivít, zahĺbite sa do kultivovania vášho vnútra alebo sa zúčastníte aktivít, ktoré vám dávajú zmysel, nájdite, čo vás napĺňa.

ikona zdvihnutý palec2. Verte vo svoje schopnosti

Pracujte na posilnení sebavedomia. Ak sa vo vašej mysli objavia negatívne komentáre, okamžite ich nahraďte pozitívnymi, ako napríklad: „To zvládnem. Som výborná priateľka, matka, partnerka. Svoju prácu robím skvelo.”
Pravidelne si pripomínajte dosiahnuté úspechy a vaše silné stránky.

ikona zdvihnutý palec3. Vytvorte si silnú sociálnu sieť

Nemáme na mysli Facebook a Instagram, ale okruh ľudí, ktorým sa môžete zdôveriť a ktorí vás podporia. Hoci rozprávanie s nimi nevymaže vaše problémy, dovolí vám zdieľať pocity, získať podporu, pozitívnu spätnú väzbu a možno aj nápady na riešenia ťažkostí.

ikona zdvihnutý palec4. Prijmite zmeny

Flexibilita a prispôsobivosť situáciám sú kľúčové pri budovaní odolnosti. Odolní ľudia vnímajú zmeny ako príležitosť na rast a rozvoj aj v nečakaných smeroch.

ikona zdvihnutý palec5. Buďte optimisti

Pozitívne myslenie neznamená, že problém ignorujete. Znamená to, že rozumiete, že ťažkosti sú dočasné a máte schopnosti prekonať výzvy, ktorým čelíte.

ikona zdvihnutý palec6. Dbajte na zdravú výživu

V strese zabúdame na naše potreby. Strata chuti do jedla alebo naopak, prejedanie, vynechávanie cvičenia a málo spánku sú bežnou súčasťou ťažkých životných chvíľ. Sústreďte sa na zdravý životný štýl, nájdite si čas na činnosti, ktoré vám robia radosť. V zdravom tele sa výzvam čelí ľahšie.

ikona zdvihnutý palec7. Pracujte na zručnostiach, ktoré pomáhajú s riešením problémov

Kedykoľvek narazíte na výzvu, vytvorte si zoznam potenciálnych spôsobov, ako problém vyriešiť. Experimentujte s rôznymi stratégiami a sústreďte sa na rozvoj logických riešení.

neškodné zlozvyky a ich dôsledkyPrečítajte si tiež
Neškodné zlozvyky, ktoré vám môžu spôsobiť problémy.

ikona zdvihnutý palec8. Určite si ciele

Ak máte pocit, že vás kríza ide prevalcovať, urobte krok späť a pozrite sa na veci s nadhľadom. Premýšľajte o možných riešeniach a následne ich rozdeľte na menšie, zvládnuteľné kroky.

ikona zdvihnutý palec9. Konajte

Zaznamenávajte si každý, hoci aj malý pokrok pri riešení problému a sústreďte sa naň namiesto toho, aby ste sa nechali odradiť množstvom práce, ktorá vás ešte čaká. Aktívne riešenie problému vám dá pocit kontroly nad situáciou a pomôže premeniť ciele na realitu.

ikona zdvihnutý palec10. Pracujte na svojich zručnostiach

Popri práci na odolnosti nezabúdajte na vaše ďalšie silné stránky a charakterové črty a naďalej ich rozvíjajte. Nezabúdajte, že odolnosť má mnoho podôb.

Foto: Wikimedia, cuba50.org
Courtesy of Ballet Nacional de Cuba


Zdielať

About Author

Zuzana Zimmermannova

Ako redaktorka na voľnej nohe spolupracuje s mnohými tlačenými aj on-line médiami. Priťahujú ju sociálne témy, reportáže z miesta diania, zákutia ľudskej duše a mysle, ako aj príbehy v každej forme - od knižnej, cez filmovú až po tie vyrozprávané v kaviarenských kreslách. Nedá dopustiť na cesty do diaľok aj za najbližší kopec, tanečné kroky a vôňu mora. Dobrodružstvá z potuliek svetom zdieľa multijazyčne v cestopisoch aj na IG TraWellViews.

Komentáre sú uzavreté.