Banská Bystrica. Zaujímavosti a turistické atrakcie, ktoré sa oplatí vidieť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite viete, že stredoslovenské banské mestá patrili v minulosti k najbohatším v Európe. Platí to aj o Banskej Bystrici, ktorá si na rozdiel od kedysi tiež bohatej Kremnice a Banskej Štiavnice udržala svoj význam a postavenie centra regiónu.
Stala sa moderným, dynamickým mestom, ktoré si však zachovalo svoju historickú tvár a množstvo historických pamiatok.
Poďte na malú prechádzku po centre mesta, pozrieme si aj Pamätník SNP a dáme ďalšie tipy na zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí vidieť.

Banská Bystrica a jej centrum

banska-bystrica-na-mapeAk prichádzate do Banskej Bystrice autom, odporúčame zaparkovať priamo pri centre. Či už idete od Zvolena a odbočíte doprava popri Hrone okolo Lidla až k Pamätníku SNP. Alebo idete z východu od Slovenskej Ľupče, po Partizánskej ulici okolo Shell pumpy sa tam dostanete z druhej strany. Alebo do tretice zo severu od Ružomberka alebo Turčianskych Teplíc.

V centre je viacero verejných platených parkovísk, my sme auto odstavili priamo na parkovisku Pamätníka SNP, ktoré bolo prázdne a hodina vás vyjde na 1 euro. Pozor, v čase našej návštevy sa dalo platiť len v hotovosti v automate, hoci je už predpripravený na platby kartou. Ale to vtedy nefungovalo. Odtiaľ je potom aj pár metrov do centra, kde môžeme začať.

Okolo Námestia SNP

„Námestie SNP s pôdorysom v tvare polovičnej šošovky sa právom považuje za jedno z najkrajších na Slovensku,“ tvrdí Ján Lacika v knihe Najkrajšie mestské prechádzky. „Na rozdiel od iných centrálnych námestí nie je v jeho vnútri žiadna stavba a je tu dostatok miesta pre pešiu zónu, park, fontánu, pamätníky a terasy reštaurácií a kaviarní.“

Ak postupujeme proti smeru hodinových ručičiek, zaujme nás meštiansky dom naľavo od domu s priechodom, ktorý má na uličnej fasáde zachovanú pôvodnú renesančnú sgrafitovú výzdobu, rovnako ako Thurzov dom. Patril bohatej a vplyvnej rodine Thurzovcov, ktorí sa v 16. storočí spojili s Fuggerovcami a vytvorili celosvetovo úspešnú mediarsku spoločnosť. Najmä vďaka nim sa o Banskej Bystrici hovorilo aj ako o „Medenom meste“.

V dome dnes sídli Stredoslovenské múzeum. Budovu radnice ľahko spoznáme podľa mestského erbu v dlažbe pred jej vchodom. Sú v nej reprezentačné priestory primátora a informačné centrum. Na konci domového radu stojí klasicistický Kostol sv. Františka Xaverského, v súčasnosti katedrálny chrám banskobystrického biskupa. Neďaleko od neho sa týči máličko šikmá Hodinová veža s ochodzou, ktorá poskytuje famózny výhľad.

Obelisk z čiernej švédskej žuly

Na severnej strane námestia druhým sprava je Ebenov dom s nádherným renesančným portálom a arkierom. Naľavo od ústia Lazovnej ulice stojí biskupský palác z roku 1783, v ktorom pôsobil neskorší prvý predseda Matice slovenskej Štefan Moyzes.
Renesančný Benického dom má unikátnu arkádovú lodžiu. V meštianskom dome s barokovou výzdobou priečelia sa nachádza priechod do Hornej striebornej ulice.

Prehliadku námestia ukončíme v strede, kde stojí Pamätník oslobodenia v tvare monumentálneho obelisku z čiernej švédskej žuly. Bol vojnovou korisťou Červenej armády, s ktorou sa pôvodne počítalo na stavbu pamätníka v Moskve alebo Leningrade.

banska-bystrica-namestie-snp-pamatnik

Tam, kde býval mestský kat

Aj Dolná ulica je zastavaná historickými budovami. Okrem meštianskych domov sa na jej dolnom konci nachádza Kostol sv. Alžbety s obrazom od Jozefa Murgaša na hlavnom oltári. Za mostom ponad riečku Bystricu odbočíme na Ulicu Janka Kráľa, ktorá prechádza popri mestskom parku. Po moste sa vrátime na ľavý breh Bystrice, kde sa rozprestiera Strieborné námestie.

Naľavo od budovy bývalej mestskej nemocnice, v ktorej do roku 1820 býval mestský kat, vedie popri fragmente mestských hradieb Katovná ulica a mierne stúpa do evanjelickej štvrte. Nachádzajú sa tu evanjelický kostol, fara a cintorín. Evanjelickú štvrť s Námestím SNP spája Lazovná ulica, ktorá je priam posiata hodnotnou historickou zástavbou. V prízemnom meštianskom dome pôsobí Divadlo z Pasáže a oproti budove bývalého Župného domu, kde je Literárne a hudobné múzeum a Štátna vedecká knižnica, ústí do Lazovnej ulice úzka Krížna ulica, po ktorej prídeme na Námestie Štefana Moyzesa.

Mestský hrad

Stojí na ňom mestský hrad zachovaný v podobe niekoľkých solitérnych historických objektov, ktoré boli pôvodne súčasťou areálu uzavretého hradbami. Z opevnenia hradu sa zachovali barbakán so zvonicou, tri obranné bašty a fragmenty celistvého hradbového múru (na cintoríne) a základy zbúraných úsekov hradieb v dlažbe námestia.
Medzi objektmi mestského hradu sa vynímajú aj dva kostoly, Matejov dom (expozícia Stredoslovenského múzea) a stará radnica, nazývaná Pretórium (Stredoslovenská galéria).

Pozrite si FOTOgalériu – Banská Bystrica

Pamätník SNP a vojenská technika

Od mestského hradu môžete prejsť cez Hornú alebo Kapitulskú k Pamätníku SNP.
Ján Lacika v spomínanej knihe odporúča ísť cez Hornú ulicu, z ktorej po niekoľkých metroch odbočíte do prieluky v južnom domovom rade. Úzka pešia ulička vás zavedie k dvom zachovalým baštám južného úseku bombarmestského opevnenia a Pamätníku SNP.
Odbočkou doprava prejdete popri Pekárskej bašte a zaujme vás aj Mäsiarska bašta s reštauráciou, ktorá stojí blízko pamätníka.

Pamätník SNP je monumentálnym architektonickým dielom z roku 1969 pripomínajúcim pamätné udalosti jesene 1944, keď sa Banská Bystrica stala centrom jedného z najväčších protifašistických ozbrojených povstaní v Európe. V pamätníku je interiérová časť expozícií Múzea SNP a v parku pri pamätníku si môžeme prezrieť exteriérovú časť v podobe skanzenu ťažkej bojovej techniky, ktorú použili počas Povstania.
Popri sovietskom dopravnom a bombardovacom lietadle Li 2 prídeme na Kapitulskú ulicu a môžeme sa ísť najesť na Námestie SNP.

lesnicky-naucny-chodnik-tajchPrečítajte si tiež
Lesnícky náučný chodník Jozefa Dekreta Matejovie.

Jedlo a maškrty

Je tam viacero vychytených a kvalitných reštaurácií. Môžete vyskúšať napríklad Bistro Soho, Tiffany, reštauráciu Kút 12, skvelé je vegánske bistro Pistácia, prípadne Forum Café restaurant.
My sme jedli v reštaurácii Červený Rak – príjemné prostredie, vnútri aj vonku. Ochotná obsluha, chutné jedlo a dostatočne veľké porcie. Aj veľmi prijateľné ceny.

Keď sa najete a dostanete chuť na niečo sladké, prejdite pár metrov vyššie po námestí a vojdite do Mojej srdcovky. Rodinný podnik, ktorý siaha do roku 1925 a cítiť, že pristupujú k zákazníkom s rešpektom a ponúkajú skvelé koláčiky, palacinky, zmrzlinové poháre, kávičku…jednoducho, príde si na svoje každý maškrtný jazýček 😊

jedlo-zakusky-banska-bystrica

Čo ešte pozrieť v Banskej Bystrici?

BB nie je len Pamätník SNP a krásne Námestie, ale v meste, či okolí nájdete ďalšie zaujímavé miesta. Tu je pár našich tipov:

  • Literárne a hudobné múzeum je unikátom nielen u nás, ale aj v Európe. Je v ňom takmer 60-tisíc zbierkových predmetov a dokumentov.
  • Poštové múzeum – dejiny, známky, poštové štíty a tabule
  • vláčik Pretórium má kapacitu 46 miest, ide aj cez Námestie SNP
  • Vila a záhrada Dominika Skutecého pre milovníkov všetkého talianskeho
  • Hvezdáreň na Vartovke, otvorená od apríla do októbra
  • Náučný chodník Jakub ako vstupná brána do národného parku Nízke Tatry, aj pre rodiny s deťmi. Má cca 2 km.
  • Pamätník obetiam fašizmu v Kremničke, kde sa počas II.svetovej vojny odohral strašný masaker.
  • Farma Anima Equus pod Baranovom v chránenej krajinnej oblasti Nízkych Tatier. Krásna príroda, lesy, lúky…
  • Plážové kúpalisko Aqualand, zmodernizované, aj pre deti, aj termál
  • Netopieria jaskyňa, jedna z najznámejších voľne prístupných jaskýň.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Dajama/Ján Lacika


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.